Kenozoik

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Za ostala značenja, vidiKenozoik (razvrstavanje).

Kenozojska erailikenozoik(odgrčkihriječikainos= nov +zoe= život) je najmlađa od tri klasičnegeološke ere.Ona je zapoočela prije 65,5 miliona godina skredsko-tercijarnim masovnim izumiranjemna krajukredekoje je označilo smrt posljednjihdinosaurana krajumezozojskeerete traje i danas.

Kenozoik se dijeli u dva perioda -paleogenineogen,a oni su podijeljeni u epohe. Paleogen se sastoji od epohapaleocena,eocenaioligocena,a neogen se sastoji od epohamiocena,pliocena,pleistocenateholocena,od kojih posljednja traje i danas. Kroz historiju je kenozoik bio odijeljen u periode (ili pod-ere) zvanetercijar(od paleocena do pliocena) ikvarternar(pleistocen i holocen), iako ih mnogi geolozi više ne priznaju.

Život u kenozojskoj eri

[uredi|uredi kod]

Kenozoik jedobasisavaca.Za vrijeme kenozoika su se sisavci razvili od malih, jednostavnih, općih oblika u razgranatu skupinu kopnenih, morskih i letećih žiivotinja. Kenozoik se isto tako može nazvati i dobomsavana,te međusobno ovisnihkritosjemenjačai insekata.Pticesu također prilično evoluirale u kenozoiku.

Geološkigledano, kenozoik je dobi kada su sekontinentipomakli do svojih današnjih pozicija.Australija-Nova Gvinejase razdvojila odGondwanekoja je krenula na sjever i konačno postalaJugoistočnom Azijom;Antarktikase pomakla na svoju današnju poziciju okoJužnog pola;Atlantski oceanse proširio, a pred kraj ere seJužna Amerikaspojila saSjevernom Amerikom KOrce.

Povezano

[uredi|uredi kod]

Literatura

[uredi|uredi kod]
  • British Caenozoic Fossils,1975, The Natural History Museum, London.
Fanerozoički eon
Paleozoička era Mezozoička era Kenozoička era
Kenozojska era
Paleogen Neogen