Zrakoplov

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sa straniceLetelica)
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Zrakoplovilivazduhoplovje svakanapravakoja se održava uatmosferizbog reakcijezraka,osim reakcije zraka u odnosu na zemljinu površinu (definicija premaZakonu o zračnom prometuRepublike Hrvatske). Po toj definiciji u zrakoplove ne spadajusvemirske letjelice,niti lebdjelice na zračnom jastuku (hoverkrafti).

Vrste zrakoplova

[uredi|uredi kod]

Prema osnovama na kojima se zasniva moć letenja tj. održavanja u zraku, zrakoplovi se dijele na dvije vrste:

  • zrakoplovi lakši od zraka (statički leteći strojevi) iliaerostati
  • zrakoplovi teži od zraka (dinamički leteći strojevi) ili aerodini.

Zrakoplovi lakši od zraka

[uredi|uredi kod]

Zrakoplovi lakši od zraka osiguravajuuzgonnaArhimedovom načelu,budući da im je težina manja od težine okolnog zraka kojeg takav zrakoplov istiskuje. Ovi zrakoplovi su poznati i pod imenombaloni.

Prvi zrakoplov lakši od zraka bio jebalon pun toplog zrakakoji su sagradilibraća Montgolfieri uspio je15. listopada1783.letjeti nešto više od 4 minute. Takvim balonom se nije moglo letjeti u smjeru po želji posade i putnika, već se kretao nošen vjetrom. No i dalje je ova vrsta zrakoplova vrlo popularna.

Veliki preokret napravio jeDavid Schwarziz Zagreba koji je napravio prvi upravljivizračni balonmetalne konstrukcije. U njegovu čast izdana je iposebna medaljaArhivirano2016-03-04 naWayback Machine-u.No zasluge su nezasluženo pripale njemačkom grofuZeppelinukoji je projekt okupio od Schwarzove udovice te konstruirao prototip 1897. Za upravljive balone tako možemo često čuti imena „cepelin“ili „dirižabl “(od francuskogdirigeable,upravljiv). Schwarz je tijekom projektiranja radio i na materijalima, čime je otvorio put otkriću lagane i čvrste legurealuminija,poznate pod imenima dural, duraluminij, ili Schwartzov aluminij, koja je i danas vrlo popularan materijal za izradu zrakoplova.

Zrakoplovi teži od zraka

[uredi|uredi kod]

U ovu skupinu spadaju svi zrakoplovi čija je težina veća od težine istisnutog zraka i lete na osnovi postojanja aerodinamičke noseće sile uzgona koja se suprostavlja djelovanju vlastite težine letjelice. Zrakoplovi teži od zraka ostvarujuuzgontako da se dio zrakoplova posebnog oblika,krilo,kreće kroz zrak čime proizvodiaerodinamičkusilu, čija jedna komponenta je usmjerena uvis.

Zrakoplovi s pokretnim krilima

[uredi|uredi kod]

Krila zrakoplova mogu biti pokretna, tako da se vrte oko osi, i tada se nazivajukrakovi,a čitav sklop takvih krila i zajedničke osovine se nazivarotor.Zrakoplovi s ovakvim konstrukcijskim rješenjem suhelikopteriiautožiri.Bitno svojstvo koje helikopter ostvaruje upotrebom pogonjenog rotora je mogućnost lebdenja u mjestu, poput balona, a uz odgovarajući sustav upravljanja može se kretati u svim smjerovima.

Zrakoplovi s nepokretnim krilom

[uredi|uredi kod]

Ukoliko su krila zrakoplova nepomična, recimo spojena na trup, tada se cijeli zrakoplov mora gibati kroz zrak da bi mu krila mogla ostvariti potreban uzgon. Takvi se zrakoplovi nazivajuavioni.

Da bi takav zrakoplov mogao poletjeti, on već na zemlji mora postići dovoljnu brzinu kretanja kroz zrak, te mu je potrebanaerodroms dovoljno dugačkom uzletno-sletnom stazom („pistom “).

Pogon zrakoplova

[uredi|uredi kod]

Za pogon zrakoplova se tipično koristemotori s unutarnjim izgaranjem.Izuzetno se koristi ielektrični pogonna zrakoplovnim modelima i nekim pokusnim zrakoplovima bez posade.

Klipni motorisu bili prvo korišteni za pogon zrakoplova, a i danas su se zadržali na mnogim manjim isportskim zrakoplovima.Kao pogonsko gorivo obično koristebenzin,ali se u zadnje vrijeme pojavljuju u primjeni i dieselski motori. U oba slučajakisikse uzima iz zraka u kojem se nalazi zrakoplov. Nedostatak klipnih motora je da s visinom, kako opada gustoća zraka, opada i snaga motora.

Mlaznii turbinski motori su se pojavili tijekomDrugog svjetskog rata.Načelno su ta dva motora ista, razlikuju se optimiranju izlaznog dijela. Mlazni motorkinetičku energijuvrelog plina najvećim dijelom pretvara u brzinu plina kojeg zatim ispušta kroz mlaznik i premaNewtonovomzakonu akcije i reakcije proizvodi potisnu silu prema naprijed. Turbinski motor većinu energije plina pretvara na izlaznoj turbini u mehaničku energiju (okretanje vratila) koja se zatim koristi na primjer za okretanje pogonskog propelera (kod turbo-prop aviona) ili rotora helikoptera. Ovaj pogon je popularniji od običnog mlaznog motora, jer je plinska turbina efikasnija nego kod mlaznog motora. No budući da i propeleri imaju ograničenja, postoji i kombinirani („turbo-ventilatorski” ) pogon gdje je propeler zamijenjenimpelerom,odnosno ventlatorom s mnogobrojnim krilcima smještenog u kratku cijev. Taj pogon koriste suvremeni velikiputnički avioni.

Raketni motorje poseba vrsta mlaznog motora koji zrak ne usisava iz atmosfere, već kisik dobiva iz posebnog spremnika. Ovi motori odlikuju se vrlo visokim omjerom snage i težine, ali kako osim goriva moraju nositi i težinu kisika (ili zamjenskog kemijskog spoja), rijetko se koriste u zrakoplovima. Svoju primjenu nalaze naraketamaisvemirskim letjelicama

Dimenzije zrakoplova

[uredi|uredi kod]

Osnovne dimenzije zrakoplova koje se navode prilikom njegovog opisa su njegova dužina, visina, raspon krila i površina krila.Dužina (3)se mjeri od nosa zrakoplova do najisturenijeg dijelarepnih površina.Visina (2)se mjeri od tla do najvišeg dijela zrakoplova, ovisno o izvedbi to može bitivertikalni ili horizontalni stabilizator.Raspon (1)(razmah krila) (Eng.Wing span) je dužina koja spaja vrhove lijevog i desnog krila. Kodavionas promjenjivom geometrijom krilarasponnije stalna veličina.Površina krila() podrazumijeva ukupnu površinu lijevog i desnog krila, a za pojedino krilo je jednaka umnoškurazmaha(udaljenosti vrha krila od trupa) krila s prosječnom širinom krila.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kod]
UWikimedijinoj ostavinalazi se članak na temu:Zrakoplov
Potražite izrazzrakoplovuW(j)ečniku,slobodnom rječniku.
Wikiknjigeimaju materijala na temu:Knjiga pojmova u zrakoplovstvu/A/Zrakoplov