Prijeđi na sadržaj

Mauri

Izvor: Wikipedija

ImenomMauri,MavariiliMavri(Maures) danas se nazivajuislamiziranistanovnici sjeverozapadneAfrike,većinomnomadskistočari. Od njih potiče ime državeMauritanije,čije sjeverne dijelove nastanjuju. Dijele se na niz plemena: Trarza, Brakna, Adrar, Abakak i dr.

Antički Mauri

[uredi|uredi kod]

U antičko doba,Maurije bilo ime jednog odberberskihplemena, koje je nastavalo, približno, područja današnjegMarokaiAlžira.Prema njima je dobila ime rimska provincijaMauritanija.

U srednjem vijeku, naziv "Mauri" iliMori(Moors) primjenjuje se na narod koji je nastao miješanjem antičkih Maura sKartažanima,Rimljanima,VandalimaiArapima.U doba arapskih osvajanja, krajem VII. st. brzo prelaze na islam. Većina tog povijesnog naroda u tijeku slijedećih stoljeća apsorbirani su u arapsku naciju.

Mauri na Pirinejskom poluotoku

[uredi|uredi kod]

Početkom VIII. st. Mauri prelaze naPirinejski poluotoki rušedržavu Vizigota.Osvajaju gotovo cijeli poluotok i zasnivaju visoku kulturu, koja opstaje tijekom slijedećih osam stoljeća. Vidi:Pirinejski poluotok - Povijest.

Kršćani sve islamske doseljenike nazivajumoriski(španjolski:morisco).

Nakon uspjeha kršćanskerekonkviste,koja završava osvajanjemGranadegodine 1492, većina moriska protjerana je u sjevernu Afriku. Ostali pod pritiskom prihvaćaju kršćanstvo, ali potajice često zadržavaju svoju vjeru i običaje. Zbog toga su izloženi bijesu puka i progonušpanjolskeinkvizicije.

Na njih se, kao i na pokršteneŽidove,primjenjivao pogrdan nazivMarani(možda premašpanjolskommarranos:gadovi, svinje).

Povezano

[uredi|uredi kod]