Mecena

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Mecenai uz to vezani izrazimecenatsvo-mecenatski(po imenurimskogpolitičara,pjesnikai pokroviteljaumjetnika,savjetnika i prijateljacaraAugusta-Gaja Mecene (Gaius Cilnius Maecenas)(13. april70. pne.- oktobar8. pne.[1]) označava osobu ili neko društvo koji nesebično i izdašno daje podršku i potporu umjetničkim, kulturnim ili u današnje vrijeme sportskim ili naučnim aktivnostima i njihovim nosiocima (umjetnicima, naučnicima, sportašima).

U historijimecenesu se regrutirale iz krugakraljeva,plemića, zemljoposjednika i raznoraznih vladara i upravitelja (uglavnom iz višeg društvenog sloja) oni su financijski (ili materijalom) pomagali umjetnike svoga vremena (pisce, slikare, kipare, muzičare). Velikemecenebili su i brojnicrkveniprelati, - kao i same crkvene organizacije.

Za vrijeme talijanskerenesansemecenatsvoje bilo usko povezano s fenomenom veličanstvenosti. Najpoznatijimecenebili sufirentinskavladarskadinastijaMedici,točnije dvojica najpoznatijihCosimo il Vecchio(1389-1464) i njegov nećakLorenzo Veličanstveni(1449. -1492.) oni su na svom dvoru okupili najbolje umjetnike, književnike filozofe i humaniste svoga vremena, između otalih to su bili;Michelozzo,Pico della Mirandola,Angelo Poliziano,Antonio PollaioloiSandro Botticelli.

Bibliografia

[uredi|uredi kod]
  • Francis Haskell:Patrons and painters. A study in the relations between Italian art and society in the age of the Baroque,London, Chatto & Windus, 1963.,ISBN978-0-300-02540-8

Eksterni linkovi

[uredi|uredi kod]