Abba (otac)
Abba(אבא abbā) jearamejskareč koja znači „otac".Isusje njome nazivaoBoga.Pojavljuje se više puta uNovom Zavetu.[1]
U hrišćanstvu se koristi kao religijska titula. U istočnoj varijanti glasiava,u zapadnojopat.Korišćena je i kao titula za pojedinepustinjske oce,na primer uApothegmata Patrum(Izreke pustinjskih otaca).
Isusje Boga nazivaoabba,što na aramejskom znači „otac “.[2]Isus je pod rečju otac po pravilu mislio na nebeskog oca, odnosno naBoga.Ona je čak izričito savetovao svojim učenicima da taj izraz ne upotrebljavaju ni za koga od ljudi.
I ocem ne zovite nikoga na zemlji; jer je u vas jedan Otac koji je na nebesima.[3]
–Isus
Isus svojim učenicima preporučuje da budu "sinovi Ocasvojega koji je na nebesima "[4]postavši "savršeni poput svog nebeskogOca"koji vole sve podjednako, i dobre i zle, i pravedne i nepravedne.[5]
U Zapadnoj Crkviopatje zvanični naziv za nastojatelja određenogmanastirailimonaškekongregacijekoja pripadabenediktinskim,cistercitskimilitrapistkimfamilijama ili nekim domovima određenog reda kanoskih redovnika (npr. Avgustinovski kanonički redovnici Laterana i Premonstratensiani).
Prema PravilimaSv. Benediktaopat je postavljen za oca monaške porodice i kao takav imavlastu upravljanju svojim domom, po pravilima koja on može prilagoditi klimatskim uslovima, običajima određene epohe itd. U današnje vreme opati su uvek izabrani i imaju službu u saglasnosti sa Ustavom svog Reda ili Kongregacije: nekada je to doživotno, nekada na neodeđeno vreme, nekada do navršavanja određenih godina, nekad na određeni broj godina, itd.[6]Opat je glavni nastojatelj[7]i, pošto su svi Redovi i Kongregacije koji imaju opate shvaćeni kaoklerikalneinstitucije[8],opat mora bitisveštenik,on dela sa crkvenom vlašću[9]i shvaćen je kaoOrdinarij[10].Za razliku od drugih crkvenih upravitelja opat dobija liturgijski blagoslov pri čemu mu može biti dodeljen prsten,mitra,žezal.
Opat teritorijalne opatije, formalno poznat kaoabbot nullius(vididijeceza) takođe ima kvazi-episkopskujurisdikciju nad teritorijom svoje opatije.[11].Starija praksa davanja titule opata starijem monahu kao vid počasti ali bezjurisdikcijesada je prestala. U Srednjem veku, određeni opati su postepeno zahtevali prava na određeneinsignijei privilegije uobičajeno rezervisane zaepiskope,kao i pravo da učestvuju na crkvenim saborima (od osmog sabora u Toledu653).
Ranije razlikovanje opata koji nose mitru (u pre-reformskoj Engleskoj) od drugih danas više ne postoji. Nastojatelji pojedinih poznatih manastira nose naziv nad-opati, dok, takođe, opat koji predsedava Kongregacijom nosi naziv "Opat predsednik" ili "opat general". Od1893.benediktinska kongregacija je imala "opata primata" koji je bio predstojatelj čitavog reda.
Odgovarajući naziv za opata u Istočnoj Crkvi jeigumaniliarhimandrit.
- ↑Mk 14, 36, Rim 8, 15 i Gal 4, 6.
- ↑Kembridžova ilustrovana istorija religije (str. 232-236), Stylos, Novi Sad, 2006.ISBN86-7473-281-X
- ↑Evanđelje po Mateju, glava 23:9 (prevod Vuka Karadžića)
- ↑Jevanđelje po Mateju 5:44-45.
- ↑Jevanđelje po Mateju 5:48.
- ↑Up. CIC (1983) can. 624. s. I.
- ↑up. CIC (1983) can. 613. s. 2
- ↑up. CIC (1983) can. 588. s. 2
- ↑up. CIC (1983) can. 596. s. 2
- ↑up. CIC (1983) can. 134. s. I
- ↑up. CIC (1983) can. 370