Prijeđi na sadržaj

Oski

Izvor: Wikipedija
Plemena Italijanskog poluotoka početkomŽeljeznog doba:
Osci

Oski(latinski:Osci) iliOskanci(također pooznati kao Opici, Opsci[1],Obsci, Oscans ili Opicans) su biliitalsko plemeu JužnojItalijikoje je nastanjivalo sjevernuKampanijuprije nego što se trajno naselilo u oblasti na graniciLacijumai Kampanije. Tada su se za vlast nad Kampanijom borili sEtrurcima.

Antih, koji se smatra glavnimTukididovimizvorom za historiju zapadnih područja, kasnije je to pleme identificirao kao Ausonce (Aurunci) koje su osvojili i širom Kampanije i drugdje raseliliSamniti.Oskansko je ime preživjelo zbog jezika kojim su govorili i koji se nazivaooskanski.

Sukob i pokoravanje

[uredi|uredi kod]

Na početku5. vijeka pne.Oski su se borili sRimljanimaza Ager Pomptinus, područje u Lacijumu između Albanskih brda iu obaleTirenskog mora.Oski su bili zemljoradnici, pa je to područje - s plodnim tlom - bilo od izuzetne važnosti za Oske. Oni su u tom sukobu, međutim, poraženi od Rimljana. Kasnije su ih pokorili Samniti, ratnički narod koji je također govorio oskanski jezik..

Za vrijemeprvog samnitskog rata(343-341. pne.), Rim je osvojio Sjevernu Kampaniju. PremaLivijusu Oski bili urocima tog rata. On je započeo nakon što su Samniti bez povoda napali Sidicine (oskanski kanton u Sjkevernoj Kampaniji), na što su Sidicini pobjegli u druge dijelove Kampanije, gdje su ih Saminiti gonili, pa se na kraju Kampanija obratila Rimljanima za pomoć, koji su rat iskoristili kao priliku da ih stave pod svoju vlast.

  1. od boginje plodnostiOps
  • Cancik, Hubert, and Helmuth Schneider, ur. (2003). „Oscans”.Brill's New Pauly Encyclopedia of the Ancient World.II.Leiden: Brill Academic Publisher.ISBN90-0412259-1.
  • Caspari, M.O.B. (1911),The Etruscans and the Sicilian Expedition of 414-413 B.C.,pp. 113–115.
  • Hornblower, Simon; Spawforth, Anthony, ur. (2003),Oxford Classical Dictionary (Revised)(3rd izd.), Oxford: Oxford University Press,ISBN0-19-866172-X.
  • Livy (1990), „History of Rome”, Lewis, Naphtali; Reinhold, Meyer,Roman Civilization: The Republic and the Augustan Age,I(3rd izd.), New York: Columbia University Press, pp. 81–85,ISBN0-231-07131-0