Prijeđi na sadržaj

Pabirčenje

Izvor: Wikipedija
Pabirčenje
Jean-François Millet,1857.
ulje na platnu,85 × 111,8 cm
Musée d'Orsay,Pariz

PabirčenjeiliPrebiračice(fr.Des glaneuses), ulje na platnu francuskogrealističkogslikaraJean-Françoisa Milleta,naslikano u seluBarbizonu,nadomakFontainebleaua1857. godine.

Milletov stil je imao korijena iz njegove rodneNormandije,ali se razvio i pod utjecajembiblijskihtema, kao i klasične umjetnosti i književnosti. Tako figure na ovoj slici prizivaju pisanjaHomeraiVergilija,ali podsjećaju i naPartenonskifriz.Iako ga se uglavnom vezuje zaBarbizonsku školuslikarstva, koja je prkošećiromantizmunjegovala više realistički način slikanja, Millet je bio njihov netipičan pripadnik i manje ga zanimaopejzažod slikanja figura[1].

Opis i interpretacija

[uredi|uredi kod]

Sam slikar je izjavio kako njegovom temperamentu najbolje odgovaraju seljački motivi, poput onoga na ovoj slici. Slika prikazuje seljanke koje pabirče polje poslije žetve i skupljaju otpalo klasje. Tople boje i blago magličasto ozračje djeluju umirujuće iako prikazuju krajnje siromaštvo. Ovaj posao je bio prepuštan samo najsiromašnijima jer je zahtjevao sate mukotrpnog saginjanja kako bi se skupilo dovoljno zrnja za tek jedan kruh.

Kada je slika prvi put izložena 1857. godine, Milleta su kritičari optužili kako pokušava igrati na kartu simpatija prema siromašnima i strasti revolucije iz1848.god.[2]Zbog prikazivanja siromašnih seljaka okrivili su ga da jesocijalističkirevolucionar[3],no njegov pristup je zapravo bio potpuno konzervativan. Njega nije zanimalarevolucijaveć dostojanstvo i fatalnost svakodnevnih poljoprivrednih radova ondašnjeg vremena. On je smatrao da je seljačko prihvaćanje teške ljudske sudbine uzorno, i ni u kojem slučaju nešto protiv čega se treba boriti.

Millet je bio izvanredan crtač i majstor svjetlosti i sjena, a volio je paletu zemljanih i zelenih tonova boja. Slikari koji su utjecali na njegov stil su bili mnogi stari majstori kao što jeNicolas Poussin,dok je njegov rad utjecao i naimpresionisteipostimpresionistekao što suCamille PissaroiVincent van Gogh.

Bilješke

[uredi|uredi kod]
  1. 30,000 Years of Art: The story of human creativity across time and space,Phaidon Press Inc., 2007., New York, str. 882.ISBN978-0-7148-4789-4
  2. Marilyn Stockstad, Art History vol. 2, Pearson Education Ltd., 2005., New Jersey, str. 973.ISBN0-13-145527-13Uneseni ISBN nije važeći.
  3. Fred Kleiner i Christian J. Mamiya,Gardner's Art Through the Ages,12 ed., 2005., Wadsworth/Thompson Learning, California, str. 857.ISBN0-534-64091-5