Papir

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Manilski papir

Papirilihartijaje sloj tankih celuloidnih vlakana koji uglavnom služi zaštampanje,pisanjeicrtanje.Pravi se raznih oblika iformata,kao i raznihboja. Najbolji papir se pravi od biljaka koje sadrže mnogo celuloze u svojim vlaknima ili od krpa od prirodnih materijala kao što supamukilan.Kinezi su tvrdili da im je jeftinije da proizvode hartiju nego svilu i da je ona pogodnija za pisanje od trakadrvetailibambusa,naročito za neke dugačke knjige. Nazapaduje papir zamenio pergament kao najpogodnija podloga za pisanje.

Počeci

[uredi|uredi kod]

Hartiju je izmislio Kaj Lun, dvorjanin kineskog caraVu Dija.Proizvodili su ga odbambusa,lubja i krpa razmočenih u vodi. Oni su tokom 700 godina držali u tajnosti način proizvodnje hartije, sve dok muslimani za nju nisu saznali od jednog od zarobljenih Kineza nakonbitke kod Talasa751.

Kako tvrdi Sa'alebi (umro 1038.), borba između Zijada ibn Saliha iturskihvladara, ojačanih snagama njihovihKinakineskihsaveznika, izbila je oko 752. godine u blizini rekeTarazna severuMesopotamije.Ta Oblast se u tradicionalnojislamskojliteraturi nazivalaTurkestanzato što su tu pretežno živeli narodi turskog porekla. Po završetku borbe, Zijad je sa sobom poveo i grupu kineskih zarobljenika, među kojima je bilo i onih koji su dobro poznavali proces proizvodnje kineskog papira. Oni su se kasnije nastanili uSamarkandu,gde su razvili zanat kojim su se tradicionalno bavili. Proizvodnja kineskog papira od tada je postala sve učestalija, a zanatlije koje su se bavile tim zanatom bile su sve slavnije i poznatije. Iako se proizvodnja kineskog papira veoma brzo širila u drugim gradovima u kalifatu, ipak proizvođači „samarkandskog papira”, kao prvog oblika papira u islamskoj civilizaciji, zasvagda su očuvali svoju slavu i tradiciju.[1]

Potom se ovo saznanje proširilo i naEvropui radionice za izradu papira pojavile su se svuda gde je bilo dovoljno vode za proizvodnju papira. Oko800.u Bagdadu se pravi prva fabrika papira. Proizvodnja se širila prekoSirijeiEgiptanaSicilijui uAndaluziju.Tako se u 11. veku papir proširio Evropom i zamenio skupoceni i retkipapirusipergament.

Proizvodnja papira

[uredi|uredi kod]
Pravljenje papira na kineski način

Kao sirovinu, Kinezi su koristili korududaili bambus,Evropljanisu koristili stare krpe odpamukailana,dok se danas drveta tačnije odceluloze.Papir je izrazito značajno doprineo prosveti i nauci. Pronalazak papira smatra se jednim od pokazatelja početka novog veka. Koristi se u razne svrhe i može se naći u raznim oblicima.

Bambus — sirovina na istoku

Osnovno sredstvo za ručnu proizvodnju hartije je kalup za zahvatanje natopljene pulpe. Dobri kalupi saistokasu lepo izrađeni i imali su okvir sa šarkama za držanjesita.Majstor naizmenično spušta i izvlači kalup iz bazena i lagano ga trese da bi se pulpa raširila po situ. Stezaljke se zatim otvore, a sito se izvadi. Kalupi na zapadu imaju sito od tanke žice umesto bambusa.

Majstorstavlja kalup u bazen, pulpa se skuplja na kalupu, a tečnost se cedi ostavljajući na situ veoma tanak sloj vlakana. Ceđenje se radi kadavlaknanaprave vlažanlistpapira. Listovi se slažu jedan preko drugog, avodase cijedi pritiskom kamena ili pomoću prese koja liči na štamparsku.Islamskimajstori prvi su napravili hartiju u boji. Oni su na nju nanosili čak i zlatne ili srebrne začkice. Danas imamo hartiju u svim mogućim bojama. Naročita hartija kao ona što su je pravilimuslimanimože se koristiti za pisanje diploma ili svjedočanstava.

  1. Ali Akbar Velajati (2016).Istorija kulture i civilizacije islama i Irana(Preveo s persijskog dr Muamer Halilović). Centar za religijske nauke „Kom”. Beograd (стр. 111-112.)

Literatura

[uredi|uredi kod]
  • Burns, Robert I. (1996). „Paper comes to the West, 800−1400”. u: Lindgren, Uta.Europäische Technik im Mittelalter. 800 bis 1400. Tradition und Innovation(4th izd.). Berlin: Gebr. Mann Verlag. str. 413–422.ISBN3-7861-1748-9.
  • Tsien, Tsuen-Hsuin (1985).Paper and Printing.Joseph Needham, Science and Civilisation in China, Chemistry and Chemical Technology.Vol. 5 part 1.Cambridge University Press.
  • „Document Doubles”.Library and Archives Canada. Arhivirano izDetecting the Truth: Fakes, Forgeries and Trickery originalana datum 2016-03-22.Pristupljeno 2013-12-09.
  • Ali Akbar Velajati (2016).Istorija kulture i civilizacije islama i Irana(Preveo s persijskog dr Muamer Halilović). Centar za religijske nauke „Kom”. Beograd (стр. 87-118.)

Eksterni linkovi

[uredi|uredi kod]