Pirineji

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sa stranicePireneji)
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Pirineji
Pyrénées(fr.)·Pirineos(es.)·Pirineus(ca.)
Centralni Pirineji
Koordinate 42°40′0″N,1°00′0″E
Visina 3,404m
Najviši vrh Aneto
Dužina 491km
Lokacija
Država Francuska
Španjolska
Andora
Geologija
Starost paleozoikimezozoik

PirinejiiliPireneji(španskiPirineos[piɾiˈneos],francuskiPyrénées[piʁene],aragonskiPirineus[piɾiˈneus],katalonskiPirineus[piɾiˈnɛus],oksitanskiPirenèus[piɾeˈnɛws],baskijskiPirinioak[piˈɾinioˌak]), planinski venac na jugozapaduEvropekoji čini prirodnu granicu izmeđuFrancuskeiŠpanije.Oni odvajajuPirinejsko poluostrvood Francuske, a prostiru se oko 430 km odBiskajskog zalivanaAtlantskom okeanudo rtaKap d KrenaSredozemnom moru.

Većim delom glavni greben čini francusko-špansku granicu, sa kneževinomAndoromizmeđu njih. Najveći izuzetak od ovog pravila je dolinaVal d'Aran,koja pripada Španiji iako leži na severnoj strani grebena. Druga manjaorografskaodstupanja uključujuvodopad Serdanji špansku enklavu – gradLjivija.

Ime su dobili poPireni,kćeri kralja Bebricija i Heraklovoj ljubavnici.

Geografija

[uredi|uredi kod]

Pirineji su deo sledećih francuskih departmana, od istoka na zapad:Pyrénées-Orientales,Aude,Ariège,Haute-Garonne,Hautes-Pyrénées,iPyrénées-Atlantiques.

Pirineji su takođe deo sledećih španskih provincija:Girona,Barcelona,Lleida,Huesca,Zaragoza,Navarre,iGuipúzcoa.

Konačno, Pirineji su deo nezavisne kneževineAndore.

Pirineji su podeljeni na tri dela: centralni, atlantski ili zapadni i istočni.

Centralni Pirineji se pružaju na istok odPort d Kanfrankado Val d'Arana, i u njima su najveći vrhovi:

Na atlantskim Pirinejima strane se postepeno uzdižu od istoka na zapad. Na istočnim Pirinejima, s izuzetkom jednog prekida na krajnjem istoku Pyrénées Ariégeoises, srednja nadmorska visina je ujednačena dok iznenada ne opadne u delu lanca poznatog kao Albères.

Geologija

[uredi|uredi kod]

Pirineji su stariji odAlpa:prvisedimentisu stvoreni u obalskom basenu za vremePaleozoikaiMezozoika.U periodu starijeKredenastao je Baskijski zaliv, koji je gurnuo Španiju prema Francuskoj i stvorio velike slojeve potisnutog sedimenta. Intenzivan pritisak i udizanje zemljine kore prvo su se desili u istočnom delu i postepeno se proširio na čitav lanac, da bi kulminirali u epohiEocena.

Istočni deo Pirineja se sastoji mahom odgranitnihignajsnihstena, dok na zapadu granitni vrhovi imajukrečnjačkeslojeve. Masivni i oštri vrhovi grebena su od granita, koji je posebno otporan naeroziju,kao i na glacijalne promene.

Jezero Artouste

Upadljive odlike pirinejskog pejzaža su:

  • odsustvo veliki jezera, kakvima su ispunjene doline Alpa,
  • retki i visoki planinski prevoji,
  • veliki broj planinskih bujica koje se zovugaves,koje često stvaraju visoke vodopade, koje nadmašuju jedino oni uSkandinaviji,
  • česta pojava kada gornji deo dolina dobija oblik polukružnih strmih grebena, zvanihcirk.

Najveći vodopad jeGavarnije(462 m), na ulazuGave de Pau;Cirque de Gavarnie,u istoj dolini, je verovatno najpoznatiji primerkružneformacije. Nema niskih prevoja; između dve strane grebena, kuda prolaze najvažniji putevi i železničke pruge između Francuske i Španije, postoji samo jedanCol de la Perche,između doline rekeTêti doline rekeSegre,i drugiCol de Somportili Port de Canfranc, na staromRimskomputu odSaragosedoOloron-Sainte-Marie.

Posebno zanimljiva atrakcija jeLa Brèche de Roland,otvor u grebenu, koji je po tradiciji stvorioRoland.

Prirodna bogatstva

[uredi|uredi kod]
Pic de Bugatetu prirodnom rezervatu 'Néouvielle'

U Pririnejima rude metala nisu od većeg značaja, iako postoje rudnicigvozdenerude uVie de Sosu Ariège i u podnožjuCanigouau istočnim Pirinejima. Rezerveugljakoje se mogu eksploatisati nalaze se uglavnom na španskoj strani, ali na francuskoj strani postoje brojna nalazištalignita.Otvoreni rudnik u Trimunu (Ariège) je jedan od najvećih nalazišta talka u Evropi.

Mineralna vrela su obilna i značajna, a naročito su poznati topli izvori, kojih na Alpima ima vrlo malo. Topli izvori, od kojih treba pomenutiBagnères-de-LuchoniEaux-Chaudesimaju dostasumporai uglavnom se nalaze visoko, u granitnim stenama. Niži izvori, kao što suBagnères-de-Bigorre,Rennes-les-BainsandCampagne,imaju više selena i nisu mnogo topli.

Vrh Pirineja leti.

Količina padavina, kiše i snega, je mnogo veća u zapadnim nego u istočnim Pirinejima, što se različito odražava na klimu. Prvo, istočni Pirineji nemajuglečere,jer je količina snega koja padne nedovoljna za njihov razvoj. Glečeri su ograničeni na severne padine centralnih Pirineja i ne klize naniže u doline, kao u Alpima, ali imaju veliku dužinu na planinskom grebenu. Oni čine, u stvari, uzanu zonu blizu vrhova najviših planina. Ovde, kao i u drugim visokim planinskim lancima centralne Evrope, ima dokaza o mnogo većem prostiranju glečera za vremeLedenog doba.Slučaj glečera u doliniArgelbsu departmanu Hautes-Pyrénées je najbolji primer. Linija snega varira u različitim delovima Pirineja između 2700–2800 m. nadmorske visine.

Flora i fauna

[uredi|uredi kod]
Planinska bujica u leto.

Još značajniji efekat većih padavina na zapadnom delu lanca ima na vegetaciju. Niži delovi planine na krajnjem zapadu su dobro pošumljeni, ali količina šuma opada prema istoku, pa su istočni Pirineji prilično divlji i goli. Postoji promena i u sastavu flore od zapada prema istoku. Na zapadu je flora, bar na severu, slična onoj u centralnoj Evropi, dok je na istoku mediteranska, iako je razlika u geografskoj širini samo 1°. Pirineji su relativno bogati endemskim vrstama, kao i Alpi, a kao najznačajniji primerci endemizma su jedinstvena evropska vrstaDioscorea(vrsta puzavice),Dioscorea pyrenaica,koja se može naći samo u visokim predelima centralnih Pirineja, i monotipska vrstaXatardia,koja raste samo na visokom prevoju izmeđuVal d'EynesiKatalonije.Rod koji je najbogatije predstavljen u Pirinejima sukamenikes,od kojih su nekoliko vrsta endemske.

U fauni Pirineji takođe imaju neke izvanredne primerke endemizma. Pirinejska vodena krtica (Galemys pyrenaicus) može se naći samo u nekim potocima na severnim padinama planine, jedini drugi član ovog roda nalazi se u rekamaKavkazau južnojRusiji.Pirinejski (Euproctus pyrenaicus), endemski rođak salamandera, takođe živi u potocima i jezerima na velikim visinama. Među ostalim osobenostima pirinejske faune su slepi insekti u pećinama Ariège, najvažniji rodovi suAnophthalmusiAdelops.Pirinejski ibis je misteriozno nestao u januaru 2000; domaći pirinejski mrki medved je gotovo istrebljen u1990-im,ali je ponovo naseljen 1996, kada su tri medveda dovedena izSlovenije.Uspešno su odgajani pa se veruje da danas ima 15 mrkih medveda u centralnom regionu oko Fosa i četiri domaća medveda u dolini Aspe.

Sportovi

[uredi|uredi kod]

Obe strane Pirineja su popularne destinacije za zimske sportove, kao što jealpsko skijanjeiplaninarenje. Poznatiji centri suFormigal,Pantikosa,Bakeira-Beret.

U leto i jesen na Pirinejima se održavaju dve velike biciklističke trke,Tur d Franskoji se vozi svake godine u julu iVuelta a Espanjakoja se vozi u septembru. Etape koje se voze kroz Pirineje često su odlučujući momenti u obe trke, koji privlače stotine hiljada gledalaca.

Ski centri

[uredi|uredi kod]

Najviši vrh na Pirinejima jeAneto(3.404 m), koji se nalazi na španskoj strani.

Najviši vrhovi

[uredi|uredi kod]

Povezano

[uredi|uredi kod]

Spoljašnje poveznice i reference

[uredi|uredi kod]