Prijeđi na sadržaj

Prelazni metali

Izvor: Wikipedija

Prelazni metalise nalaze između IIa i IIIa grupe periodnog sistema elemenata. Ovi metali popunjavaju 3d, 4d i 5d-orbitaledok se na poslednjemenergetskom nivou,skoro po pravilu nalaze po dva s elektrona suprotnogspina.Promena brojaelektronajavlja se kod elemenata isteperiode,a negrupekao kod ostalih elemenata. To je razlog zbog koga su sličnosti između elemenata iste periode često veće nego između elemenata iste grupe, a razlike između grupa mnogo manje nego kod glavnih grupa. Za razliku od atoma glavnih grupa ovi metali posedujujoneznatno manjeg atomskog radijusa ikristalne rešetkevelikihenergija;zato su velike gustine i tvrdoće, i visokihtemperatura topljenjaiključanja.Ovi elementi su odlični provodnicitoploteielektricitetai imaju vrlo dobra mehanička svojstva. Većina jedinjenja prelaznih metala je obojena kako onih u čvrstom stanju tako i onih urastvorima.Kod prelaznih metala se javlja težnja za građenjemlegurai međusobno i sa drugim metalima. Karakteristična hemijska svojstva prelaznih metala se ogledaju u:

  1. vrednostima koficijenataelektronegativnostikoji se kreću između 1,1 i 2,2
  2. građenju jedinjenja sa različitimoksidacionim brojevima
  3. težnji da grade kompleksna jedinjenja.

Koficijenti elektronegativnosti pokazuju da ovi metali čine prelaz između najelektronegativnijih metala (glavnih grupa) i nemetala.

Analizomenergija jonizacijei poređenjem saalkalnimizemnoalkalnim metalimau istoj periodi primećujemo da su vrednosti prvih energija jonizacije veće kod prelaznih metala i da rastu sa porastomatomskog broja.Prelazni metali retko grade jonska jedinjenja, već se jedine gradeći kovalentne molekule, ili veze sa znatnim kovalentnim karakterom.

Građenje jedinjenja sa različitim oksidacionim brojevima karakteristično je za ove metale. U istoj grupi mogu se naći stabilna jedinjenja i sa parnim i sa neparnim brojem.

Jedinjenja prelaznih metala 5. i 6. periode su stabilna, sa visokim oksidacionim brojevima, a kiseli karakter im je u porastu. U jedinjenjima prelaznih metala sa nižim oksidacionim brojevima veza je pretežno jonskog karaktera, dok pri višim oksidacionim brojevima preovlađuje kovalentna veza.

Prelazni metali imaju veliki industrijski značaj jer na njima i njihovim legurama počivametalurgija.Značajni su i kao biogeni elementi, a od njih se najviše ističegvožđe.

Oksidacijska stanja prelaznih elemenata (puni krug predstavlja najčešće oksidacijsko stanje, a prazni manje stabilno (energetski nepovoljno) oksidacijsko stanje