Računanje
Račun(tal.razione) znači računanje, radnju sbrojevimaradi iznalaženja rezultatasabiranjem,oduzimanjem,množenjemilideljenjem.Nauka o računanju se nazivaaritmetika.
Postoje i druga značenja rečiračun,koja ovde samo spominjemo radi potpunosti: (u prodavnici)obračun za kupljenuili prodatu stvar; (u banci)obračun dugovanja;korist;mišljenje, shvatanje (zamisao, namera). Reč račun se upotrebljava u izrazima:praviti račun bez krčmara- raditi nepromišljeno;čist račun duga ljubav- poštenim odnosima čuva se prijateljstvo.
Matematikase pored prostog računa, tj.aritmetike,bavi još nekim oblicima računanja:
- Račun beskonačno malih(infinitezimalni račun). To je odeljak matematike koji obuhvatadiferencijalni računiintegralni račun,koji se kod nas češće nazivamatematička analiza,viša matematika,i ređekalkulus;
- Račun fluksija(teorija fluksija). To je bio najraniji oblikanalizebeskonačno malih veličina i diferencijalnog i integralnog računa (v.kalkulus), a stvorio ga jeIsak Njutni razvijao se u radovima engleskih matematičara. Simbolika Njutna u računu fluksija bila je nespretna i potisnuta je simbolikom diferencijalnog računa koju je uveoLajbnici koja se očuvala do danas. Promenljive veličinekoje zavise od vremena, Njutn je nazvaofluentama,brzine njihovih promena (tokova) on je nazvaofluksijamai označavao(prve fluksije),(druge fluksije) itd.Fluksijesu izvodifluentapo vremenu. Beskonačno male promene fluente Njutn je nazivaomomentimai označavao simbolom O, što odgovaradiferencijalufluente. Momenat vremena Njutn je označavao sa O, momenat fluente u saPonekad su se uvodili specijalni simboli fluente 'y ili Oy (simbol kvadrature). Teorija fluksija postavlja dva osnovna zadatka: (1)odrediti brzinu kretanjau datom momentu vremena na osnovu zadanog puta (zadatak diferenciranja implicitne funkcije); (2) na osnovu zadane brzine kretanjaodrediti pređeni putza određeno vreme (zadatak integralnog računa).
- Račun konačnih razlikaje odeljak matematike u kojem se izučavaju funkcije za diskretne vrednosti argumenata.
- Račun verovatnoće,tj.Teorija verovatnoće.
Stariegipćanisu koristilinepozicioni decimalni sistembrojeva. Decimalni pozicioni sistem sa nulomrazvio se uIndiji,uAziji.
Valjda prvi poznati događaj u zbivanjima ljudi predstavlja godina 4241. pne. kada je ustarom Egiptuuvedenkalendar:godinase sastojala od 12mesecipo 30danai pet dana za svetkovine. Zato što je takav kalendar u osnovi veoma tačan, ovaj događaj uzimamo kao dokaz velikog životnog iskustva i razvijenih matematičkih veština starih Egipćana.
Već je u vremedrevnog carstvau Egiptu, oko 3600-2700. g.pne., matematika bila na relativno visokom nivou. U to doba građene su danas čuvene velikefaraonske grobnice-piramide,građeni su kanali, nasipi, rezervoari za vodu, rađena su premeravanja zemljišta, popisi zemlje, stoke, ljudi, zlata, a astronomska znanja su im bila na nivou mogućnosti predskazivanja plavljenjaNila.
Iz tog doba potiče i prvo poznato matematičko ime:Imenhotep,koji je bioarhitektimatematičar.
Iz vremenasrednjeg carstva,2000-1710. pne., imamo dragocene podatke i najstarije matematičke knjige, a to suLondonski papirusiliPapirus Rajnd(oko 18. st.) iliAhmesova računica.Ahmesje ime egipatskog skrba, ilipisara,zanimanja koje je bilo vrlo cenjeno.Aleksandar Henri RajndjeEnglezkoji je u 19. veku otkrio Ahmesovu računicu. Sledeći dokument jeMoskovski papirus(oko 20. vek). Londonski papirus ima 85 zadataka, a Moskovski 25.
Egipćani su izvodilimnoženjepomoću udvostručavanja adeljenjepomoću polovljenja.Staroegipatska matematikaje sa našeg stanovišta bila posebno zanimljiva. Najprije su radili služeći sa razlomcimakasnije i sai najzad saOstale razlomke prikazivali su aditivno pomoću prethodnih. Na primer,Za razlomkeLondonski papirus daje razlaganja zatako na primer
Egipćani su rešavali ono što mi danas zovemolinearne jednačinemetodompogrešne predstavke.Na primer, jednačinuiz 24. zadatkaLondonskog papirusarešavaju tako da stave približnoa onda taj broj ubace u levu stranu jednačine i nađu određenu vrednostzatim odredekao pravo rešenje. Uopšte, ako jestavi sepa se izračunaa onda se nađe traženo rešenje u obliku
U Ahmesovoj računici nalazi se i jedan zadatak koji bi danas napisali sistemom jednačina:To je u istoriji prvi poznati sistem jednačina, a navedeno je ispravno rešenjekoje je tamo dobijeno metodompogrešnog položaja.
Decimalni sistembrojeva je posebno dobro poznavaoHindusArabhata(476-550.) koji je živeo na gornjemGangupočetkom 6. veka, ali prvi pisani dokaz o decimalnim ciframa i nuli potiče iz 595. godine (odnosno godine 346. razdobljacedi). Sam oblik nule nam nije poznat sve do 9. stoleća: bio je oblika tačke pa kruga.Nulau oblikukružnicese prvi put javlja na jednoj bakrenoj ploči u Indiji 738. godine.
Današnji decimalni sistem i njegovi znakovi razvili su se u Indiji verovatno u vezi sa računanjem naabakuprosutu peskom ili prašinom, tim pre što u sanskritu ima nezavisnih posebnih reči za potencijeSistem se toliko bio razvio da gaAriabhata(5/6. vek) iBrahmagupta(6. vek) ni ne tumače u svojim delima. USirijise sistem spominje 666. g., aArapisu ga primili i raširili u 7. i 8. veku.
Prvu arapsku matematiku u indijskom sistemu napisao jepersijskimatematičarMohamed ibn MusazvanAl Horezmi(Al Kowarizmi- iskrivljavanjem, nastala je rečalgoritam). Živeo je uBagdaduoko 825. godine kao knjižničar na dvoru halifaal Mamuna,sinaHarum al Rašida(i otac i sin su mu bili simpatizeri matematike). Rođen je pod imenomMuhamed ibn Musau današnjojHivi.Njegova algebra se zvalaAl-gebr w'al muqabalaha napisana je oko 825. godine. To delo i njen pisac su postali veoma poznati u istoriji matematike, pa je Bagdad, novi grad osnovan oko 762. godine, ostao tokom više od pet stoleća jako matematičko središte, u kojem su uzmuhamedancedelovali ihebrejskiihrišćanskimatematičari. Iz naslova tog dela nastao je nazivalgebra,tada nove matematičke discipline. Inače, sama rečAl-gebr(lat.restauratio) značila je uspostavljanje, restauriranje, a operacija najednačinamaje bila da se dobijeekvivalentna jednačinasa samim pozitivnim članovima. Onaj drugi izraz u naslovuAl muquabalah(lat.oppositio) iskazivao je operaciju umanjivanja za isti (manji) broj sa obe strane jednakosti.
Al Horezmijeva algebra je imala veliki uticaj na razvoj matematičke misli. Delo je bilo bazirano na Brahmaguptinoj algebri kao i uopšte na indijskoj matematici, ali i na grčkoj matematici. Sadržavalo je razrađen dekadni sistem brojeva sa nulom i prevedeno je nalatinskijezik u 12. veku.
Pristalice dekadnog sistema su uEvropi12-14. veka po Al Horezmiju nazivanealgoritmistima,za razliku od njihovih protivnika tzv.abakistakoje je predvodiopapa Silvester drugi(rođen Gerbert, 950-1003), a koji su se služilirimskimbrojevnim sistemom iabakomusavršenim time što su za "kuglice" i "marke" uzimali žetone, "apices" - brojke 1, 2,..., 9 (bez nule).
Knjiga Al gebr... je stavljana u protivtežu sa poznatom školskom knjigomAritmetika(Quadrivium) što ju je napisao rimski državnik i filozofBoetije(Boethius,475-526), a koja je bazirana na udžbeniku Aritmetici koju je oko 100. godine napisaoNikomah.Te dve aritmetike su u srednjem veku bili priznati udžbenici matematike.
Arapskamatematikaje imala uticaja na hrišćansku matematiku u Španiji, Italiji, Francuskoj. Najpoznatiju algebru srednjeg veka napisao jeLeonardo Fibonači(Leonardo Fibonacci,1180?-1250?): Račun (Liber abaci,1202., prerađeno 1228.). U tom delu se nalazi i tzv. Fibonačijev identitet:koji je vezan strigonometrijom,teorijom brojevaitd. Knjiga "Račun" nije pisana u stilu abakista, već je bila u drugom duhu, na bazi dekadnog pozicionog sistema koji je autor izučio uAlžirugde mu je otac bio carinski činovnik. Leonardo je rođen uItaliji,Piza,pa se osim njegovog pravog imena Fibonači često govori oLeonardu Pizanu,iliLeonardu iz Pize.
Osnovne računske operacije su sledeće dve: sabiranje i množenje. Oduzimanje i deljenje su definisane a ne osnovne (bez definicije). Definicije: a-b=a+(-b), a/b=a*(1/b), b+(-b)=0, b*(1/b)=1, (b nije nula)
Deljenje 2,3 sa 4,1 je isto što i 23:41, jer je u pitanju razlomak (jednake vrednosti) proširen sa 10. Deleći 0,23 sa 4,1 dobili bi (približno) 0,0561. Isto kao kada bi delili 2,3:41 a decimalni zarez u rezultatu bi otvorili nakon spuštanja prve cifre iza decimalnog zareza deljenika (3).
Za izračunavanje drugog korena broja obično ne koristimo osnovne računske operacije. Ali, ako ih koristimo, onda broj prvo podelimo u klase po dve cifre levo i desno od decimalnog zareza. Prva klasa je sa leve strane (može biti jednocifren broj), na slici levo to je broj 23, je malo veća od 4 na kvadrat. Prva cifra rezultata je 4. Oduzimamo kvadrat, tj. 23-16=7. Spuštamo drugu klasu, dve nule, i delimo desno sa dvostrukim rezultatom dopunjenim do prvog manjeg proizvoda, 700:87*7, jer je 87*7=609 - manje od 700, a 88*8=704 - previše. Ponovo oduzimamo i spuštamo sledeću klasu desno, tj. 9100. Delimo dvostrukim rezultatom 94 proširenim sledećom cifrom tako da dobijemo najbliži manji proizvod, to je 949*9=8541. Oduzimamo 9100-8541=559, spuštamo novu klasu desno i delimo dvostrukim rezultatom. Sada je dopuna 5, tj. 9585*5=47925 je manje od 55900, dok je 9586*6=57516 prestup (više od 55900) itd. Približan rezultat je 4,795.
Drugi primer, na slici desno, isti postupak. Tražimo kvadratni koren broja 341,5. Prva klasa levo je broj 3, celi deo korena je 1, prva cifra rezultata je 1. Od klase 3 oduzimamo kvadrat rezultata 1 i dobijamo 2, potpisujemo i spuštamo sledeću klasu, broj 41. Delimo dvostrukim rezultatom 2 kome dopišemo cifru 8 tako da je proizvod 28*8 najbliži manji potpisanom 241 broju levo. Rezultat oduzimanja 241-28*8=17 potpisujemo i spuštamo novu klasu, iza zareza, dobili smo broj 1750, koji desno delimo sa dvostrukim rezultatom 36 kome dopišemo 4 tako da je 364*4=1456 još uvek manje od 1750. Opet oduzimamo 1750-1456=294, spuštamo novu klasu, sada je levo broj 29400, a desno dvostruki rezultat 368 proširen sa 8, jer je 3688*8=29504 približno 29400. Konačni rezultat je približno 18,48.
Prvi pozicioni sistem brojeva sa nulom razvile suMaje(koje su živele na poluostrvuJukatanuSrednjoj Americi), u 4. veku pre naše ere. Baza računanja bila je broj 20; znak za nulu bila je slika školjke (poput zatvorenog oka), a cifre 1-19 su se gradile pomoću tačkica i horizontalnih paralelnih crtica; npr. tri horizontalne crte bio je broj 15, tri horizontalne crte sa tačkom iznad je broj 16, isto sa dve tačke iznad 17, sa tri tačke 18, sa četiri tačke 19. Maja su pisali u stupcima, odozdo prema gore, zdesna nalevo.
DrĐuro Kurepa,Viša algebra II,treće izdanje, Građevinska knjiga, Beograd, 1979.