Prijeđi na sadržaj

Sigurnosni ventil

Izvor: Wikipedija
Presjek kroz proporcionalni sigurnosni ventil.
Sigurnosni ventil kod parnogkotla.

Sigurnosni ventililiventil sigurnostiosigurava da ne dođe do prekoračenjatlakau dovodnom vodu (npr. uhidrauličkom pogonu). Ako tlak u dovodnom vodu poraste iznad namještene vrijednosti, dovod se spaja s odzračnim odvodom sve dok tlak ne padne ispod namještene vrijednosti. Sigurnosni ventil spada u gruputlačnih ventila,a u podgrupuventila za ograničavanje tlaka.[1]

Ventil za ograničavanje tlaka

[uredi|uredi kod]

Ventil za ograničavanje tlakaosigurava da tlak u sustavu ne prijeđe maksimalno dopuštenu vrijednost. Koriste se kaosigurnosni ventili(za zaštitu od prekomjernog tlaka), kaokočni ventili(za zaštitu odtlačnih udarakoji nastaju npr. prilikom zatvaranjarazvodnika) ili kaoventili za protudržanje.Potrebni su i prisutni u svim hidrauličkim sustavima, tipično se postavljaju na izlazuhidrauličke pumpe,za zaštitu pumpe i sustava od prekomjernog tlaka.

Ventil za ograničavanje tlaka u normalnom je položaju zatvoren. Na ventilu se skraćivanjem ili produžavanjemoprugenamjesti željeni maksimalni tlak pri kojem će pritisak na pladanj ventila svladatisiluu opruzi, gurnuti pladanj i na taj način otvoriti ventil. Tlak otvaranja veći je od tlaka zatvaranja ventila za 10 - 15% (histereza). U ventile za ograničenje tlaka često se ugrađuju prigušniklipoviili prigušnice za smanjenjebrzinezatvaranja (brzo otvaranje i usporeno zatvaranje). Time se sprječavaju štete od tlačnog udara kakvi se javljaju npr. ako se zatvaranjem ventila trenutačno obustavi protok prema nekom potrošaču.

Ventil za ograničavanje tlaka izvodi se kao direktni do nazivnog tlaka NP 10, dok se za veće tlakove (zbog povećanih sila) koriste indirektno upravljani ventili.

Pravilnik o tlačnoj opremi

[uredi|uredi kod]

Pravilnik o tlačnoj opremi jasno određuje zahtjeve za ograničavanje tlaka i kaže da povećanje tlaka ne smije prekoračiti maksimalni dozvoljeni tlak PS za više od 10%. U slučaju kad je tlačna oprema konstruirana za određene radne parametre i kad su radni tlak itemperaturanepromjenljivi vrijednosti proračunskog tlaka i tlaka PS biti će iste.[2]

Za slučaj kad sesigurnosniuređaj sastoji samo od jednog ventila sigurnosti, ventil će početi otvarati na tlaku PS, što znači da će i tlak podešavanjaventilabiti PS. Ukoliko tlak nastavi rasti ventil će otvarati sve više dok ne postigne maksimalnu otvorenost. Kad ventil postigne maksimalnu otvorenost i uz pretpostavku da je ispravno odabran, kroz njega će prolaziti količina medija (fluid) upravo tolika da tlak u posudi ne prekorači vrijednost maksimalno dopuštenog tlaka 1,1 x PS, (PS predstavlja maksimalno dopušten tlak kod proračunske temperature).

Ovisno o svojojkonstrukciji,za vrijeme otvaranja ventil može reagirati tako da trenutačno postigne punu otvorenost ili se može postepeno otvarati kako tlak raste (proporcionalna karakteristika). Karakteristika ventila nema utjecaja na sigurnost. Kada tlak počne padati, ventil ne će zatvoriti u trenutku kad je dostignut tlak PS. Tlak mora pasti ispod te vrijednosti da bi ventil zatvorio i osigurao da nema istjecanja fluida. Taj dodatni pad tlaka naziva se diferencijalni tlak zatvaranja (engl.Blow-down). Iznos diferencijalnog tlaka ovisi o konstrukciji ventila, padu tlaka između posude i ulaznog dijela ventila. U normalnim uvjetima ventil mora ponovno zatvoriti na tlaku koji je nešto iznad nominalnog radnog tlaka. Taj tlak je u tom slučaju gornja vrijednost oscilacija koje se javljaju iznad nominalnog.

Vrste sigurnosnih ventila

[uredi|uredi kod]

Vrste sigurnosnih ventila ili ventila sigurnosti su:

  • Ventil sigurnosti s neposrednim opterećenjem je ventil u kojem sesilikoja uslijed tlaka fluida djeluje direktno na pladanj ventila suprotstavlja mehanička sila koja nastaje od utega ili poluge s utegom iliopruge;
  • Ventil sigurnosti s pomoćnim mehanizmom je ventil koji se putem pomoćnog mehanizma može otvoriti na nižem tlaku od tlaka početka otvaranja, a u slučaju otkazivanja pomoćnog mehanizma i nadalje zadovoljava zahtjevima za ventil sigurnosti;
  • Ventil sigurnosti s dodatnim opterećenjem je ventil kojem je pladanj dodatno opterećen kako bi se osigurala nepropusnost do trenutka kad tlak poprimi vrijednost tlaka otvaranja;
  • Ventil sigurnosti s pilot ventilom je ventil čiji je rad upravljan fluidom iz upravljačkog (pilot) uređaja, a koji je isto ventil sigurnosti s neposrednim opterećenjem i koji isto odgovara zahtjevima norme.
  1. [1]Arhivirano2013-07-18 naWayback Machine-u"Pneumatika i hidraulika" Radoslav Korbar, Veleučilište u Karlovcu, www.vuka.hr, 2007.
  2. [2]"Zbirka naputaka iz područja opreme pod tlakom" Radoslav Korbar, Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, www.mingorp.hr, 2009.