Sisavac

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sa straniceSisari)
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Sisavci
Vuk(Canis lupus)
Naučna klasifikacija
Carstvo: Animalia
Koljeno: Chordata
Potkoljeno: Vertebrata
Razred: Mammalia

Sisavciilisisari(Mammalia), jedan od razreda unutar velike skupine životinja skralježnicom,a u tradicionalnoj sistematici su razvrstani u razred. U najuočljivije osobine sisavaca spadajukrznoi hranjenje podmlatka mlijekom -sisanje.Na svijetu danas postoji 5.500 različitihrecentnih vrsta,koje se po nekim podjelama svrstavaju u 3podrazreda:prasisavci(Protheria),tobolčari(Metatheria) iviši sisavciili placentalne životinje (Eutheria) u koju, zoološki promatrano, spada i čovjek.

Građa tijela

[uredi|uredi kod]

Sisavci spadaju ukopnene kralježnjake(Tetrapoda) unutar taksonakralježnjaka(Vertebrata) i time su im zajedničke osobine koje ovdje nisu pojedinačno navedene.

Osnovne osobine

[uredi|uredi kod]

Krznooddlakaje jedno od najznačajnijih obilježja sisavaca. Iako neke vrste uopće nemaju dlake (primjericekitovi), i one su se razvile od predaka koji su imali krzno, a imaju ga još uvijek u faziembrionalnograzvoja. Većina sisavaca imaju za vrijeme čitavog života gotovo cijelo tijelo prekriveno dlakama. Dlake su građene odkeratina.Krzno kod životinja ima više funkcija:

  • Krzno služi kao dobar regulator topline, izolira hladnoću, a ponekad štiti i od vrućine. To izoliranje je važan preduvjet održavanja stalne tjelesne temperature (homoiotermija).
  • Boje i šare krzna služe za optičku zaštitu, vizualno stapanje s okolišom (maskiranje) kako plijenu tako i lovcu (primjerpolarni zec,polarna lisica). Upadljiva šara na krznu može služiti i kao znak upozorenja neprijateljima ( kao na primjertvorovi)
  • Dlake mogu služiti i kao sredstvo sporazumijevanja, na primjer, nakostriješena dlaka na vratu i leđimavukaznači agresivnost, ili uspravljeni repbjelorepog jelenakao znak povlačenja, bijega.
  • Dlake igraju važnu ulogu i za osjetilo opipa. Ta je uloga posebno izražena kod brkova (Vibrissae), koji se pokreću posebnim mišićima i opremljeni su osjetljivimživčanim stanicama.
  • Kod čitavog niza sisavaca, kao na primjerježeva,bodljikavih praščićaiježakadio dlaka se razvio u bodlje koje služe kao dodatna obrana od neprijatelja.
  • Krzno može označavati i razliku između spolova (grivakodlavova)
Čeljust tigra

U pravilu, odlika sisavaca jeheterodontnozubalo koje karakteriziraju četiri različita tipa zubi. Sprijeda su sjekutići, do njih se nalaze očnjaci, a zatim slijede dva različita tipa kutnjaka (pretkutnjaci i kutnjaci). Takvo heterodontno zubalo je jedna od važnijih razlika u odnosu na, recimo,reptile,koji imajuhomodontnozubalo, što znači da im svi zubi imaju jednaki oblik. Poznavanje tih razlika važno je kod određivanja porijeklafosila.Većina sisavaca mijenjazube.Prvo narastu mliječni zubi, koje kasnije zamijene trajni. Ta pojava zove seDiphyodontia.

Neke vrste sisavaca imaju zube bez korijena, koji rastu neprekidno tijekom čitavog života a "troše" se neprekidnim korištenjem. To su, recimo, prednji zubiglodavaca,kao ikljovekodslonova,morževainarvala(kojeg zovu još i jednorogi kljovan) i drugih.

  • Jednootvorniili, kako su ih ranije zvaliprasisavci,kao odrasli nemaju zube, ali kod valjenja iz jaja imaju jednu izraslinu uz pomoć koje otvaraju ljusku da bi izašli iz jaja, slično pticama. U toj skupini su danas živuće vrste još samo tri (neki smatraju četiri)živućevrste, a najpoznatiji među njima ječudnovati kljunaš.
  • Zubalotobolčarase u nekim aspektima razlikuje od onog kodviših sisavaca.Tako svi osimzdepaša(ili vombata, ime pod kojim je kod nas poznatiji) imaju različit broj sjekutića u gornjoj i donjoj čeljusti. Te životinje imaju najčešće 40 do 50zuba,bitno više nego što ih imaju viši sisavci.
  • Raniviši sisavciimali su ukupno 44 zuba. Tako organizirane zube možemo još i danas naći kod nekih vrsta, primjerice koddivljih svinja.Međutim, kod većine vrsta je specijalizirana prehrana dovela do smanjenja broja zubi. Neke vrste su potpuno izgubile zube, kaomravojediili, primjerice,ljuskavcikoji uopće više nemaju zube. Ali postoje i slučajevi obrnutog razvoja, kad se samo u nekoliko slučajeva dogodilo, da je broj zubi tijekomevolucijepovećao: to jedivovski ljenjivackoji je izumro oko1550.a imao je oko 100 zuba u čeljusti u obliku cijevi što je apsolutno najveći broj zuba kod kopnenih sisavaca. Sasvim posebnan slučaj predstavljajukitovi zubaničiji zubi su ponovo poprimili oznake jednakog oblika svihzuba(odnosnohomodontnogzubala), a čiji broj kod nekih vrstadupinimože biti i do 260.

Slušne kosti i čeljusni zglob

[uredi|uredi kod]
Sirenaili morska krava

Jedno od obilježja svojstvenih samo sisavcima su trislušne kosti:čekić(Malleus),nakovanj(Incus) istremen(Stapes). One se nalaze usrednjem uhu.Prihvaćaju vibracije sbubnjićai prenose ih u ovalni prozorunutrašnjeg uha.

Stremen se nalazi već na početkuevolucijekopnenih kralježnjaka.To je kodvodozemaca,gmazovaipticajedina slušna kost i naziva seColumella.On je kodribajoš kao tzv.Hyomandibularesastavni diodonje čeljusti.

Donja čeljust (Mandibula) se kod sisavaca sastoji od samo jedne kosti (Dentale). Kod predaka sisavaca, a kod gmazova još i danas, sastoji se od više kostiju. Čekić i nakovanj su nastali od dvije kosti koje gmazovi još i danas imaju u svojoj donjoj čeljusti. Kod drugih kralježnjaka te dvije kosti predstavljaju još "primarni" čeljusni zglob koji se kod sisavaca tijekomfetalnograzvoja zamjenjuje jednim na drugom mjestu nastalim "sekundarnim" čeljusnim zglobom.

Druge osobitosti

[uredi|uredi kod]
  • Ekskluzivna osobina sisavaca jedojenjemladunaca majčinim mlijekom. Pobliže o tome u odjeljku o razmnožavanju.
  • Sisavci su jedina grupa životinja koja imadijafragmu,plosnatimišićkoji razdvaja prsnu od trbušne šupljine.
  • Kod sisavaca se razvilo sekundarno nepce, koje im omogućava disanje dok jedu.
  • Mozakje dobro razvijen, a dvije polovice velikog mozga su povezane.
  • Građalubanjeje ranije imala "prozor", bila je otvorena preko očiju, a u međuvremenu je taj prostor zatvoren. Danas se može razaznati na mjestu gdje postojesljepoočnice.
  • Eritrocitinemajustaničnu jezgru.
  • Sisavci, kao i ptice, imaju zatvoreni, "dvostruki"krvotok.Srceje podijeljeno na dvije klijetke i dvije pretklijetke, a lijeva i desna strana srca su razdvojene.

Različitosti u građi tijela

[uredi|uredi kod]
Šišmiš

Tijekom svog razvoja, sisavci su naselili gotovo sva životna područja na Zemlji i pri tome razvili vrlo različite oblike. Čitav niz vrsta prilagodio se životu u vodi kako građom tijela tako i organa tom okolišu. Najbolje prilagođeni životu u vodi sukitovi.Njihova građa tijela više nalikujeribljojnego ostalim sisavcima. Prednji udovi su se oblikovali kaoperaje,stražnji udovi su se izgubili, a rep se preoblikovao u repnu peraju. Druge vrste, kaoperajari,(ili poznatije kao foke, tuljani) imorske krave(poznatije kao sirene) nisu se tako potpuno prilagodile kao kitovi.

Netopiri,ili šišmiši, su, osimptice,jedini kralježnjaci koji su sposobni aktivno letjeti. Oni imaju jako izdužene kosti prstiju između kojih su razapeteletne kožice.Tako je čitav niz sisavaca, neovisno jedni od drugih, razvio letne kožice, u ovom slučaju bi se moglo reći - letne membrane. Tu spadajuveliki klizači,leteće vjevericekao ibodljorepe vjevericeizredaglodavaca,ali i kod nekih vrstatobolčarasu se također razvile letne kožice.

Različiti sisavci su se prilagodili i životu pod zemljom. Imaju valjkasta tijela kratkih udova, koji često imaju produžetke poput alata za kopanje. Mnoge vrste su se, opet, prilagodile u potpunosti životu na drveću pa su im šape razvile palac postavljen suprotno od ostalih prstiju kako bi im omogućio čvršće i sigurnije prihvaćanje grana (nasuprotnost) i rep kojim se također pridržavaju. Stanovnici travnjaka i drugih otvorenih površina su smanjili broj prstiju i razvili koštanakopita,dok su drugima znatno jače razvijeni stražnji udovi i kreću se skačući. Mnoge vrste, ponajčešće malene, koje se neprekidno skrivaju, razvile su zbijeno tijelo kratkih nogu, među njima punoglodavacaikukcojeda.

I u odnosu na veličinu tijela postoje ogromne razlike: najmanjim sisavcima smatraju sesvinjoliki šišmišietrurski mali miš,koji su svaki teški samo 2 grama, dok jeplavi kitvjerojatno najveća, ne samo danas nego ikada živuća životinja na Zemlji. Oni mogu težiti do 150 tona, što je 75 milijuna puta više od najmanjih sisavaca.

Rasprostranjenost

[uredi|uredi kod]

Sisavci su rasprostranjeni na cijelom svijetu. Ima ih na svimkontinentima,u svimoceanimai na većini otoka. Prasisavci su ograničeni samo naAustralijuiNovu Gvineju,atobolčarižive na dijelu otokaOceanijekao i uSjevernoj-,Srednjoj- iJužnoj Americi.Jedino u Australiji je, do dolaska prvih ljudi, bilo vrlo malo viših sisavaca: to su bile samo neke vrste šišmiša imiševi.Na udaljenim otocima je bilo vrlo malo sisavaca, tako da su na puno otoka (među njimaNovi Zeland) šišmiši bili jedini viši sisavci.

Sisavci su naselili gotovo sva područja Zemlje. Nalazi ih se kako upustinjamaikišnim šumama,tako i uvisokom gorjuipolarnim područjima.U rijetka područja gdje sisavci ne žive spadaju˙(bar prema današnjim spoznajama) velike morske dubine i unutrašnjostAntarktika.

Način života

[uredi|uredi kod]

Koliko su sisavci različiti građom tijela i okolišom u kojem žive, toliko su im različiti i načini života. Postoje životinje koje su aktivne po danu, one koje su aktivne u sumrak i zoru, zatim noćne životinje, ali postoje i takve koje su aktivne i danju i noću. U odnosu na svoje društveno ponašanje postoje također značajne razlike. Poredvrstakoje su izraženi samotnjaci, ima i takvih koje žive u grupama koje se mogu brojati i do tisuću jedinki. Neke su vrste razvile vrlo kompleksne oblike ponašanja i njeguju stroge hijerarhijske odnose između sebe a sporazumijevaju se glasanjem i govorom tijela. Iako iznimka, ipak postoje i sisavci koji za lov ili u obrani koristeotrov.

Osjetila

[uredi|uredi kod]
Čudnovati kljunaš-prasisavac

Osjetilonjuhaigra važnu ulogu u životu sisavaca, između ostalog služi za potragu za hranom ali i kod razmnožavanja.Feromoniigraju vrlo važnu ulogu u signaliziranju spremnosti za parenje, što je kod izraženih samotnjaka možda najvažnije. I kod obilježavanja teritorija je njuh također vrlo značajan. Velik broj vrsta obilježava "svoj" teritorijurinom,izmetomili posebnimžlijezdama.

Općenito, sisavci imaju dobro razvijensluh.Poseban oblik je korištenjeultrazvuka.Registriranjem povratka odaslanog zvuka, određuju svoj položaj u prostoru ali i položaj plijena u odnosu na sebe. Dvije su vrste posebno dobro razvile korištenje ultrazvuka,kitovi zubaniišišmiši,ali i neke druge vrste ga upotrebljavaju, samo ne tako izraženo.

Osjetilo opipaje također jedan način doživljavanja svoje okoline. U tu svrhu su mnoge vrste razvile posebne vrste dlaka osjetljive na dodir (Vibrissae) koje se mogu i pokretati posebnim mišićima (kod nekih vrsta se zovu brkovi - primjerice kod svih mačaka - a kod drugih čekinje - kod perajara kao kodtuljana). I koža sama po sebi može biti osjetilo opipa, kao na primjer vršci prstiju kodprimataili područjenosaili surle kod nekih drugih vrsta. Općenito se smatra da najbolje razvijeno osjetilo opipa imajukrtice.U tom kontekstu se često spominjukljunovijednootvornihkralježnjaka, koje još zovu iprasisavcima.Oni imaju ukljunovimareceptorekojima primajuelektrične signalekoji nastaju uslijedmišićneaktivnosti plijena. Osjetilo opipa je važno i u socijalnim kontaktima, mnoge životinje njeguju uzajamno "trijebljenje nametnika" iz krzna.

Prehrana

[uredi|uredi kod]
Ljenjivac

Jedna od zajedničkih osobina svih sisavaca je da im je potrebna veća količinaenergijenego drugim životinjama usporedive veličine. To proizlazi iz činjenice da su sisavci toplokrvne životinje i moraju održavati stalnu temperaturu tijela, za razliku od, recimo,kornjačakoje koristesunčevutoplinu da postignu temperaturu tijela potrebnu za uobičajene aktivnosti. Iz toga slijedi činjenica da moraju relativno puno jesti, tako da neke vrste pojedu dnevno hrane u težini vlastitog tijela. Sisavci se hrane svim vrstama hrane: postojebiljožderi(Herbivora),mesožderi(Carnivora) ali i izrazitisvežderi(Omnivora). Građazubikao iprobavnog sustavakoje su pojedine vrste razvile, odraz su njihove prehrane. Mesožderi imaju kratka crijeva kako bi izbjegli otrove koji se stvaraju truljenjem hrane koju uzimaju. Biljožderi su razvili niz strategija da svoju hranu, koja je općenito teško probavljiva, iskoriste na najbolji mogući način. Tu spadaju, između ostalog, duža crijeva, želudac s više komora (primjerice kodpreživačailiklokana) ili ponovno probavljanje određene vrste izmeta kodglodavacaizečeva.Vrste životinja koje se hrane isključivo lišćem (Folivora), kao što su na primjerkoaleililjenjivci,koriste svoju slabo hranjivu hranu na najbolji mogući način tako, da imaju izrazito dugačka razdoblja tjelesnog mirovanja.

Razmnožavanje

[uredi|uredi kod]

Parenje

[uredi|uredi kod]

Većina sisavaca su ilipoligini(jedan se mužjak pari s više ženki) ilipromiskuitetni(i mužjaci i ženke se pare s više patrnera). S obzirom da je skotnost i dojenje za ženke i vremenski i energetski vrlo intenzivno, mužjaci mogu imati više mladunaca nego ženke. Iz toga se kod mnogo vrsta razvilo poligino ponašanje. Relativno malo mužjaka se pari s više ženki, a mnogo mužjaka se uopće ne pari. Posljedica toga su česte i žestoke borbe rivalizirajućih mužjaka za pravo na parenje, a u nekim slučajevima je mogućnost izbora prepuštena ženkama. Iz toga proizlaze kod mnogih sisavaca kompleksni oblici ponašanja ili anatomska obilježja vezana za razmnožavanje. Mnoge vrste karakteriziraspolni dimorfizam(mužjaci su često značajno veći i teži od ženki), i kao posljedicaselekcijskog pritiskana mužjake kako bi poboljšali svoje izglede za parenje.

Prema nekim procjenama samo oko tri posto svih sisavaca živi umonogamnimodnosima u kojim se u čitavom razdoblju parenja mužjak pari samo s jednom ženkom. U tim slučajevima mužjak uglavnom barem djelomično sudjeluje u uzgoju mladunaca. Takav oblik ponašanja obično ovisi o uvjetima u okolišu: ako su resursi skromni, mužjak se pari samo s jednom ženkom i pomaže joj u podizanju mladunaca, a kad je količina hrane obilna, ženka može i sama podići mladunce, pa se mužjak pari s više partnerica.

Gola krtica

Poliandrija(parenje jedne ženke s više mužjaka) se samo rijetko sreće u svijetu sisavaca, primjerice kod nekih vrsta iz porodice majmunapandžaša.Kod tih životinja se o podmlatku uglavnom brine samo mužjak, a mladunčad donosi majci samo na dojenje.

U ovom kontekstu treba spomenuti još jedan, za sisavce vrlo neobičan oblik socijalnog života. Prisutan je kod nekih vrstapjeskaša,jedne porodiceglodavacakoji žive uAfrici,kao što sugolaisiva krtica.One žive eusocijalno orgaiziramin životom, inače poznatim uglavnom samo kod nekih porodicainsekata.U koloniji je samo jedna ženka, "kraljica", plodna i pari se s više mužjaka iz kolonije, dok su ostale životinje neplodne i kao radnici obavljaju sve aktivnosti koje su potrebne za preživljavanje zajednice.

Prasisavci

[uredi|uredi kod]

Oznakaprasisavacaje jedan tjelesni otvor koji istovremeno služi i za izbacivanje izmeta i kao organ za razmnožavanje koji se nazivakloaka.Mužjakov penis služi isključivo za provođenje sjemena i na vrhu je rascijepljen. Od svih drugih sisavaca se razlikuju time da ne rađaju žive mlade nego legujaja.Ona su mala (u promjeru imaju 10 do 15 milimetara) i svojom kožastom ljuskom i velikim žumanjkom više nalikuju jajimagmazovanegoptičjim.Ženka leži na jednom do troje jaja točno 10 dana. Novoizleženi prasisavci su goli i maleni, i u takvom su stadiju razvijenosti koje podsjeća na embrio da su uporedivi novorođenim tobolčarima.

Tobolčari

[uredi|uredi kod]

Građom svojih organa za razmnožavanjetobolčarise bitno razlikuju od viših sisavaca. Kod njih su ti organi dvostruki. Ženke imaju dvauterusai dvijevagine,a mužjaci imaju rascijepljeni, dvostrukipenisiskrotum.Ženke vrlo kratko (12 do 43 dana) nose mladunče. Većina vrsta ne razvijaposteljicu,ali kod nekih tobolčara postoji primitivnamaternica(na primjer kodkoale). Mladunčad dolazi na svijet kroz porođajni kanal koji kod mnogih vrsta postoji samo za tu svrhu, a rađaju se u puno nerazvijenijem obliku nego mladunčad viših sisavaca. Porođajna težina im je manje od 1% težine majke i organi su im prisutni tek u samom začetku. Dobro su im razvijeni samo prednji udovi jer podmladak mora vlastitim snagama prepuzati put od izlaza iz porođajnog kanala do majčinih dojki, a majka im uopće ne može pri tome pomoći.

Viši sisavci

[uredi|uredi kod]

Viši sisavciili životinje saplacentomobuhvaćaju daleko najveći broj vrsta. Ključna osobina viših sisavaca je vanjski sloj stanica oko oplođenog jajašca. Taj sloj predstavlja imunološku barijeru i omogućuje dugotrajan rast ploda u majčinom tijelu. Tobolčari nemaju taj sloj stanica (Trophoblast) pa trudnoća mora završiti prije nego što obrambeniimunološki sistemmajke postane dovoljno djelotvoran da prekine trudnoću i izbaci plod "smatrajući" ga nepoženjnim stranim tijelom.

Trajanje trudnoće (kod mnogih životinja koristi se izraz "skotnost" ), kao i broj mladunčadi, ovise o načinu života pojedine vrste.Čučavci(na primjerzvijeriiglodavci) imaju kraće razdoblje skotnosti i veći broj mladunaca, dokpotrkušci(primjericeparnoprstašiikitovi) dugo nose mladunčad i imaju manji broj mladunaca. Tako na primjer skotnost kod nekih vrstahrčakatraje samo 16 dana, dok kodslonovamože trajati do 25 mjeseci.

Sistematika

[uredi|uredi kod]

Sistematizacija danas postojećih sisavaca. Ovo je jedna od aktualnih suvremenih klasifikacija budući da je u tijeku revizija prema potpunofilogenetskomkriteriju.
razredSisavci

  • nadredAmeridelphia
  • redoposumi(Didelphimorphia)
  • red rovkoliki oposumi(Paucituberculata)
  • nadredAustralidelphia
  • nadredAfrotheria
  • nadredEuarchontoglires
  • nadredLaurasiatheria

Dužina života

[uredi|uredi kod]

Kao što su različiti oblikom i načinom života, isto tako i žive različito dugo. U pravilu, manje vrste žive kraće od velikih, ališišmišičine iznimku od tog pravila. Veći sisavci mogu doživjeti starost od više desetljeća. Kopnene vrste ne dosežu starost čovjeka koji živi sve duže zahvaljujući novijoj medicini. Jedini sisavac sa životnim vijekom koji je dug približno koliko i čovjekov jeslon,koji može doživjeti i do 80 godina. Jedino neke vrstekitovamogu živjeti značajno duže - najstariji poznati sisavac bio je jedangrenlandski kitkoji je uginuo u starosti od 211 godina.

Ljudi i sisavci

[uredi|uredi kod]

Iako ičovjekpo zoološkom vidu pripada sisavcima, po nekim drugim kriterijama ne pripada. Umjesto toga, tematizira se ponašanje čovjeka prema sisavcima i obrnuto. Bez sumnje su sisavci znatno oblikovalipovijesti samog čovjeka. Već godinama su ljudi jeli njihovo meso i koristili njihovudlakuikosti,koje su prerađivali i koristili ili prodavali. Imali su i značajnu ulogu kao pomoćnici za prevoženje i jahanje; do danas se koristi njihovomlijekokao piće, ali se koriste i u laboratorijima i u znanstvenim pokusima. Obratno, i ljudi imaju važnu ulogu u životu sisavaca. Neke vrste sisavca ljudi su prenijeli na druge kontinente i razmnožavali su se na drugim mjestima; no, ljudi su i smanjili broj nekih životinja, tako da sad imamo neke vrlo rijetke vrste sisavaca (pande,na primjer). Mnoge vrste sisavca su direktno ili indirektno nestali zbog djelovanja ljudi.

Korisni sisavci

[uredi|uredi kod]
Svinje

Neke vrste sisavca ljudi drže zbog njihovih korisnih osobina. Zbog toga sedomesticiraju(pripitomljavaju), i postaju korisne. Dalje se love i divlje životinje, koje nemaju posebne koristi.

Razlozi korisnosti sisavca

[uredi|uredi kod]
  • Jedan od najvažnijih razloga za pripitomljavanje i lov sisavca jeste njihovo meso, koje sadrži dostabjelančevinaimasti.U zapadnom svijetu je često meso od goveda i svinja. U manjim mjerama se jede i meso od domaćih ovaca, koza, konja, pa i nekihkukcojeda.UJužnoj Americise mesopasanacasmatra delikatesom,ješcise rado jedu naNovoj Gvineji.Općenito, u svakom podneblju i kulturi ljudi su razvili različite prehrambene navike ovisno o vrstama sisavaca koje žive u njihovoj blizini.
  • Ljudi koriste idlakuikožunekih sisavaca. Ovčja dlaka koristi se za pravljenje vune. Od dlakeglodavcaikunase pravikrzno,a koža goveda se koristi za izradu odjeće i obuće. Krzno je simbol za luksuz, no ipak svi ljubitelji životinja apeliraju da se odbaci nošenje krzna.
  • Uz krzno i meso sisavca, ljudi koriste i druge dijelove njihovog organizma. Na primjer, kljove odslonase koriste za dekoraciju, kao i za pravljenje bilijarskih kugli. Mnoge afričke kulture smatraju da rog odnosorogadonosi sreću, ali i kao sredstvo za poboljšanje potencije. To je ove životinje dovelo na rubistrijebljenja.
  • Ono što je isto važno za korištenje sisavca, jestemlijekopojedinih životinja. Mlijeko pripitomljenihkravase najviše pravi i prodaje: 85% domaćeg mlijeka jeste od goveda. U nekim dijelovima svijeta se i pije mlijeko odovaca,koza,konja,pripitomljenihmagarca,volovaijelena.

Literatura

[uredi|uredi kod]
  • Brown W.M. (2001).„Natural selection of mammalian brain components”(PDF).Trends in Ecology and Evolution16(9): 471–473.DOI:10.1016/S0169-5347(01)02246-7.Arhivirano izoriginalana datum 2009-03-25.Pristupljeno 2015-07-04.
  • Khalaf-von Jaffa, Norman Ali Bassam Ali Taher (2006). Mammalia Palaestina: The Mammals of Palestine.Gazelle: The Palestinian Biological Bulletin. Number 55, July 2006. pp. 1–46.
  • McKenna, Malcolm C., and Bell, Susan K. 1997.Classification of Mammals Above the Species Level.Columbia University Press, New York, 631 pp.ISBN0-231-11013-8
  • Nowak, Ronald M. 1999.Walker's Mammals of the World,6th edition. Johns Hopkins University Press, 1936 pp.ISBN0-8018-5789-9
  • Simpson, George Gaylord (1945). „The principles of classification and a classification of mammals”.Bulletin of the American Museum of Natural History85:1–350.
  • William J. Murphy, Eduardo Eizirik, Mark S. Springer et al.,Resolution of the Early Placental Mammal Radiation Using Bayesian Phylogenetics,Science, Vol 294, Issue 5550, 2348–2351, 14 December 2001.
  • Springer, Mark S., Michael J. Stanhope, Ole Madsen, and Wilfried W. de Jong. 2004. "Molecules consolidate the placental mammal tree".Trends in Ecology and Evolution,19:430–438. (PDF versionArhivirano2016-07-29 naWayback Machine-u)
  • Vaughan, Terry A., James M. Ryan, and Nicholas J. Capzaplewski. 2000.Mammalogy: Fourth Edition.Saunders College Publishing, 565 pp.ISBN0-03-025034-X(Brooks Cole, 1999)
  • Ole Kriegs, Jan; Churakov, Gennady; Kiefmann, Martin; Jordan, Ursula; Brosius, Juergen; Schmitz, Juergen (2006).„Retroposed Elements as Archives for the Evolutionary History of Placental Mammals”.PLoS Biol4(4): e91.DOI:10.1371/journal.pbio.0040091.PMC1395351.PMID16515367.
  • David MacDonald, Sasha Norris. 2006.The Encyclopedia of Mammals,3rd edition. Printed in China, 930 pp.ISBN0-681-45659-0
  • Gerhard Storch:Mammalia, Säugetiere.In: Wilfried Westheide, Reinhard Rieger (Hrsg.):Spezielle Zoologie. Teil 2: Wirbel- oder Schädeltiere.Spektrum Akademischer Verlag, Heidelberg – Berlin 2004, 712 Seiten,ISBN3-8274-0307-3,S. 445–471
  • Eckhard Grimmberger:Die Säugetiere Deutschlands. Beobachten und Bestimmen.Quelle & Meyer, Wiebelsheim 2014,ISBN978-3-494-01539-2
  • Bernhard Grzimek:Grzimeks Tierleben. Enzyklopädie des Tierreichs.Bechtermünz, 2001,ISBN3-8289-1603-1(Säugetiere in Band 10 bis 13)
  • T. S. Kemp:The Origin & Evolution of Mammals.Oxford University Press, Oxford 2005,ISBN0-19-850761-5
  • Zhe-Xi Luo, Zofia Kielan-Jaworowska, Richard L. Cifelli:In quest for a Phylogeny of Mesozoic mammals.in:Acta Palaeontologica Polonica.PAN, Warszawa 47.2002,1, 1–78,ISSN0567-7920
  • Malcolm C. McKenna, Susan K. Bell:Classification of Mammals. Above the Species Level.Columbia University Press, New York 2000,ISBN0-231-11013-8
  • Ronald M. Nowak: Walker’s mammals of the world. 6. Auflage. Johns Hopkins University Press, Baltimore 1999,ISBN0-8018-5789-9.
  • D. E. Wilson, D. M. Reeder:Mammal Species of the World.Johns Hopkins University Press, Baltimore 2005,ISBN0-8018-8221-4

Vanjske veze

[uredi|uredi kod]
UWikimedijinoj ostavinalazi se članak na temu:Category:Mammalia
Wikivrsteimaju podatke o:Sisavac
UWikimedijinoj ostavinalazi se članak na temu:Mammalia
Wikivrsteimaju podatke o:Sisavac