Prijeđi na sadržaj

Tigar

Izvor: Wikipedija
Za ostala značenja, vidiTigar (razvrstavanje).
Tigar
Panthera tigris tigris
Status zaštite

Status zaštite:Ugroženi(IUCN 3.1)

Naučna klasifikacija
Carstvo: Animalia
Koljeno: Chordata
Razred: Mammalia
Red: Carnivora
Porodica: Felidae
Potporodica: Pantherinae
Rod: Panthera
Vrsta: P. tigris
Dvojni naziv
Panthera tigris
(Linnaeus,1758)
Životni prostor tigrova 1900. i 1990.
Podvrsta: sumatranski tigar

Tigar(Panthera tigris) je najveća i najjačamačkana svijetu, uSibiruijugoistočnoj Aziji.Pripada carstvusisavaca.

Osobine

[uredi|uredi kod]

Poznato je devet podvrsta ove vrste (od kojih je jedna pouzdano, a dvije su vjerojatno istrijebljene) koje su međusobno vrlo slične, ali se značajno razlikuju veličinom i težinom. Najmanja podvrsta živi uIndoneziji.Dug je 140cma rep mu je još oko 60 cm. Mužjaci teže 120kga ženke oko 90 kg.Sibirski tigarje bitno veći. Dužina tijela mu je oko 2 metra ili čak i više. Rep je dug 90 cm, a može doseći težinu od 250 kg (ženka 150 kg). Time je sibirski tigar, nakonmedvjedanajveći kopnenigrabežljivac.

Rasprostranjenost

[uredi|uredi kod]

Tigar živi odIndijena istok doKineiJugoistočne Azije,a prema sjeveru doAmurai dalje do istočnogSibira.Od otoka u Jugoistočnoj Aziji danas živi još samo naSumatri,dok je na drugim velikim indonezijskim otocima istrijebljen.

Nekada je živio i zapadno od Indije, prekoprednje AzijedoTurske,no tu je najvjerojatnije istrijebljen još od 1970-ih godina prošlog stoljeća.

Tigrovi su prije svegašumskeživotinje, jer im je za lov prikradanjem potreban šumski podrast.

Podvrste

[uredi|uredi kod]
  • Sibirski tigar,AmurskiiliUsurskitigar (P. t. altaica) je daleko najveća podrvsta, i nekada je živio na području istočnog Sibira,MandžurijeiKoreje.Zbog masivnog lova, broj im je na graničnim kinesko-ruskim i kinesko-korejskim područjima bio samo oko 150 jedinki. U međuvremenu se, zahvaljujući mjerama zaštite, broj ponovo popeo na oko 500 jedinki, no još ga se smatra vrlo ugroženim.
Tigrova čeljust
  • Južnokineski tigar(P. t. amoyensis) je podvrsta koja je nekada živjela na cijelom područjuKine,dok danas u prirodi živi još samo oko 40 jedinki u planinskom području Guandonga. Vrlo je vjerojatno, da je to slijedeća podvrsta osuđena na izumiranje; kad bi mjere zaštite i uspjele, upitno je da li je tako malena populacija još sposobna da se obnovi (vidigenetičko usko grlo). Tek kasno se počelo s programom uzgoja uzoološkim vrtovima,tako da se teško može računati s uspjehom, jer i životinje za uzgoj potiču iz iste, genetički vrlo ograničene populacije.
  • Balijski tigar(P. t. balica) je živioendemskina otokuBalijui intenzivnim lovom kao i uništavanjem staništa istrijebljen je još 1940-ih godina prošlog stoljeća.
  • Malajski tigar(P. t. jacksoni) je ranije smatran indokineskim tigrom. Tek 2004. je genetičkom analizom utvrđeno, da je riječ o zasebnoj podvrsti. Živi na područjumalajskog poluotokai pred izumiranjem je.
  • Sumatranski tigar(P. t. sumatrae) je jedina otočna podvrsta koja je do danas preživjela. U brdskim područjimaSumatreživi još oko 500 jedinki. To je od svih živućih podvsta rastom najmanja.
  • Javanski tigar(P. t. sondaica) je živio naJavi,najgušće naseljenom otokuIndonezije.Jedna jedinka je zadnji put viđena1979.i od tada se ta podvrsta smatra izumrlom.

Ugroženost

[uredi|uredi kod]
Parbijelih tigrovau singapurskom zoološkom vrtu

Tigrovi su vrlo ugroženavrsta:broj tigrova je od 5.000 do 7.000. Zapravo, tigrova je više u zoološkim vrtovima, nego u divljini. U idućih bi nekoliko godina tigrovi u prirodi mogli izumrijeti, pa bi se mogli vidjeti samo iza ograde. Da se to ne dogodi, bengalski su tigrovi uvedeni uafričkesavane.Tigrovi jedu bivole, jelene, dikobraze, zmije, žabe, miševe, a u nuždi, kad su stari i bolesni mogu napasti i ljude. U Hrvatskoj tigrovi, poglavito sibirski, žive uZoološkom vrtu grada Zagreba,Zoološkom vrtu i akvariju grada Osijeka,Prirodoslovnom muzeju i zoološkom vrtu grada Splita,Zoološkom vrtu u Našicamaiposebnom čuvalištu sibirskih tigrova nedaleko od Križevaca.