Prijeđi na sadržaj

Vladimir Nazor

Izvor: Wikipedija
Vladimir Nazor
Vladimir Nazor

Vladimir Nazor sa narodom u oslobođenom Splitu novembra 1944.


1.Predsjednik Predsjedništva Narodnog sabora Hrvatske
Predsjednik Prezidijuma Sabora NRH
Mandat
25. kolovoza 1945. – 19. lipnja 1949.
Prethodnik Dužnost uspostavljena
Nasljednik Karlo-Gašpar Mrazović

Mandat
13. lipnja 1943. – 25. kolovoza 1945.
Prethodnik Dužnost uspostavljena
Nasljednik Dužnost ukinuta

Rođenje 30. svibnja 1876.
Postira(Brač)
Smrt 19. lipnja 1949.
Zagreb
Politička stranka nestranačka osoba[1]
Vjera nijedna(ateist)

Vladimir Nazor(30. svibnja1876.uPostirimanaBraču-19. lipnja1949.) je biohrvatskipjesnik, pisac i političar. Bio je predsjednikZAVNOH-a tokomnarodnooslobodilačke borbe,a nakon rata prvi predsjednikNarodne Republike Hrvatske.

Biografija

[uredi|uredi kod]

Pučku školu je završio na otoku Braču a gimnaziju uSplitu.Studirao je prirodne znanosti,matematikuifizikuuGrazuiZagrebu.Diplomirao je1902.Predavao je hrvatskoj gimnaziji uZadru,a od1903.do1918.godine uIstrigdje je ujedno i proveo najviše svog života. Umirovljen je1933.godine u Zagrebu kao upravitelj dječijeg doma. Prvo djelo mu je biloSlavenske legende(1900.)

Godine1904.u Zadru je objavljeno njegovo djeloKnjiga o hrvatskim kraljevima,a u to vrijeme počinje pisati iIstarske priče.Koju godinu kasnije objavljujeVelog Jožu(1908.) - djelo po kojemu će se prepoznati Nazorova proza, a koje je on sam smatrao neuspjelim. Godine1916.objavio je nekoliko knjiga:Utva zlatokrila,Medvjed Brundo,Stoimena.

Period Kraljevine

[uredi|uredi kod]

Na izborima1934.godine, Nazor se izjasnio za takozvanuJevtićevu listu,te su mu neko vrijeme zatvoreni stupci svih novina, časopisa i vrata svih izdavača. Nedugo poslije toga,1939., objavljujePastira LoduiDedeka Kajbumščaka.

U partizanima

[uredi|uredi kod]
Zajedno u partizanima:Veselin Masleša,Vladimir Nazor,Milovan ĐilasiPavle Ilić.

Iako u godinama i narušenog zdravlja, Vladimir Nazor decembra godine1942.je s pjesnikomIvanom Goranom Kovačićempreko rekeKupeprešao napartizanskuslobodnu teritoriju.Bekstvo iz Zagreba se odigralo tako što je Goran došao kod njega, preneo mu da ga partizane žele i upitao: "Biste li Vi k njima?" Nazor je pristao i istog dana su krenuli.[2]

U čuvenojPoruci Dalmatincimaiz ožujka 1943, Nazor ovako opisuje svoje razloge:

"Pobjegao sam iz ropstva i sramote takozvane Nezavisne Države Hrvatske da se nadišem ovdje slobode i da se prožmem osjećajem nacionalne časti i ljudskog dostojanstva... Izložio sam se tvrdu načinu života... ali se čovjek oslobodio u meni težine, dobio nova krila, našao cilj kojemu mora težiti u ove dane toliko kobne ne samo za naš narod, nego i za čitavo čovječanstvo".[3]

Odlazak Vladimira Nazora u partizane je imao ogroman odjek, o tome je izvijestio čak i RadioLondon.Koča Popovićo tome piše:

»Sedi Nazor pored vatre, u vodenici. U građanskom je odelu, gojzericama i belim vunenim čarapama preko nogavica, šeširom sa svetlocrvenom petrokrakom. Visok, mršav, sa dugačkim a zaobljenim gestovima, sa nečim prirodno i vedro »gošparskim«. Svaka rečenica kao stih. Čudan starac! Pod najnepovoljnijim okolnostima smogao je snage da se opredeli, konačno, nepokolebljivo. To nije, očevidno, bio rezultat jednog političkog razmišljanja, a tim putem ne bi nikad ni stigao, skok bi bio suviše velik — nego je učinio ono što je morao učiniti, prosto ono što mu je nalagalo njegovo poštenje, njegovo osećanje odgovornosti, njegovo spontano rodoljublje.... Njegovo samo prisustvo je jedan živi, rečiti dokaz o pravednosti naše borbe.«[4]

Koča Popovićo Nazoru

Nazor je počeo voditi dnevnikS partizanima,koji se smatra jednim od najupečatljivijih ratnih dnevnika pored dnevnikaVladimira DedijeraiDragojla Dudića.Januara1943.je u zapaljenom srpskom selu krajVrginmostanapisao jednu od najpotresnijih pesma o stradanjima Srba „Majka pravoslavna“.

Nazor je sa partizanima prošao teške periode borbe i gladi, uključujući bitke na Neretvi i Sutjeski.

U ratu Nazor je bio predsjednik Izvršnog odboraZAVNOH-a. Poslije rata objavio je i zbirkuPjesme partizanske.

Poslije rata

[uredi|uredi kod]

Nakon rata je bio prvi predsjednik hrvatskogSabora.

Kao novoprimljeni akademik1949.godine je imao i svoj posljednji javni nastup na kojem je čitao ulomke iz svoje nedovršene zbirkeU zavičaju.U pedeset godina plodnog rada Nazor je pisao pjesme, pripovijetke, priče za djecu, putopise, romane, dnevnike, rasprave i prevodio talijanske i njemačke pjesnike.

Glavni članak:Djela Vladimira Nazora

Nasljeđe

[uredi|uredi kod]
Vladimir Nazor

Njegovim imenom je nazvana najveća nagrada uRepublici Hrvatskoj"Nagrada Vladimir Nazor"koja se dodjeljuje za najbolja umjetnička ostvarenja na području književnosti, glazbe, filma, likovnih i primijenjenih umjetnosti, kazališne umjetnosti te arhitekture i urbanizma.

  1. Baletić, Milovan (ur.)Prekinuta šutnja: ljudi iz 1971.,Vjesnik, Zagreb, 1990.,str. 195.
  2. https://znaci.org/00003/1054.pdf
  3. https://znaci.org/00001/33_6.pdf
  4. KOČA POPOVIĆ: BELEŠKE UZ RATOVANJE

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kod]