Kolagen
Kolagenje jak i dugačakmolekul(300 nm, prečnika 1,5 nm), karakterističan zaživotinje,koji čini čak 25% svihproteinaorganizmasisara.
Kolagen se stvara u cisternamagranulisanog endoplazmatičnog retikulumakaoprokolagen.Prokolagen je izgrađen od tri levogira polipeptidna lanca, koji su međusobno desnogiro uvijeni i stabilizovanivodoničnim vezama,sa slobodnim krajevima. Kada se dejstvomenzimauklone krajevi, dobija se strukturna jedinica kolagena zvanatropokolagen.Uekstracelularnom matriksujedinice tropokolagena se spontano udružuju u izdužena vlakna kolagena.
Postoji 28 tipova kolagena, opisanih u literaturi. Najzastupljeniji je kolagen I, koji čini osnovnavlakna vezivnog tkiva.Pored njega česti su kolagen II, III i IV.Kolagena vlaknasu glavna strukturna komponenta ekstracelularnog matriksa, za koju se vezuju druge strukture (elastin,proteoglikani,adhezivni proteini ekstracelularnog matriksa), ali vlakana ima i u nekim ćelijama. Jako je važan uhrskavici,ligamentima,tetivama,kostima,zubima,omogućava zategnutostkožei krvnih sudova. Prisutan je i kaokristalinuočnom sočivu.[1]
-
Slika tankog presjeka kroz vezivno tkivo pluća sisavca.Veliko povećanje prkazuje vlakna kolagena tip I (snimano pomoću transmisijskog elektronskog mikroskopa).
-
1K6F Kristalna struktura modela trostruke zavojnice kolagena (tip Pro- Pro-Gly103 04)
-
Jednostavniji prikaz trostruke zavojnice kolagena