Медреса (арапски:мадраса مدرسة) значи дословно "мјесто подучавања", школа. У ужем смислу, појам означава врсту исламске високе школе.
Медресе су у почетку настајале "побожним закладама". Дароватељ је имао право у школи насталој од његове закладе одређивати укупан наставни програм, број ученика као и учитеља. Са медресом је настала једна исламска институција чији је изглед био одређен обједињавањем дворанама за молитву, учионицама, библиотеком и интернатом за студенте, а могле су имати духовни али и свјетовни карактер. Библиотека је садржавала, поред религиозне литературе, и текстове из подручја математике, медицине, граматике, астрономије, географије и филозофије.
Најстарије медресе су имале изражено приватни карактер. Често је дио стана дароватеља служио као мјесто подучавања. Развојем институције , медреса ускоро постаје саставни дио џамије, или се гради у њеној непосредној близини. Оснивањем медресе ал-Низамија (1066.) у Багдаду у вријеме селџучког везира Низам ал-Мулка (1018-1092) систем медреса досеже свој први врхунац и постаје путоказ за оснивање других, од државе финанцираних школа. У медреси ал-Мустансирија (основаној 1234) било је дозвољено подучавање различитих праваца исламског вјеровања.