Prijeđi na sadržaj

NK Osijek

Izvor: Wikipedija
NK Osijek
Nogometni klub Osijek
Boje          
Općenito
Mjesto Hrvatska Osijek, Hrvatska
Liga Prva HNL
Osnivanje 27. veljače 1947.
Stadion Gradski vrt
(18.856 gledatelja)
Ličnosti
Predsjednik Ivan Meštrović
Trener Ivica Kulešević
Najviše nastupa Bosna i Hercegovina Bakir Beširević (252)
Najviše golova Hrvatska Ivan Lukačević (126)
Natjecanja
Prva HNL bez naslova
Prvenstvo Jugoslavije bez naslova
Hrvatski kup 1 naslov (1999.)
Hrvatski superkup bez naslova
Kup maršala Tita bez naslova
Dresovi
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
Domaći
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
Gostujući
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
Treći
Stadion NK Osijeka

NK Osijek je hrvatski nogometni klub iz Osijeka.

Povijest

[uredi | uredi kod]

Nogometni Klub Osijek utemeljen je 1945. pod imenom Udarnik, a na tradiciji osječke Slavije koja je nastupala u prvoj ligi između 1923. i 1940. 1961. Već 1946. spajanjem s jedinstvom promjenio je ime u NK Slavonija, a slijedeće godine spajanjem Slavonije i Bratstva, klub dobija ime NK Proleter. Proleter mijenja ime 1961. u Slavonija i konačno 1967. u NK Osijek. Klupska boja je bila crveno-plava, koja je u sedamdesetima promijena u bijelo-plavu. Prvi puta u Prvu ligu, klub je ušao 1953. godine, nakon neuspjelih pokušaja 1950. i 1952. Povijesna je bila utakmica protiv Borca iz Banja Luke (u kval. skupini je također bio i Odred iz Ljubljane), 2. kolovoza 1953. kada je Franjo Rupnik s 5 pogodaka donio pobjedu od 5:0, pred 10.000 gledatelja. Nakon tri sezone u najvišem rangu, Osijek ispada u sezoni kada je klub bio kažnjen novčano i sa tri utakmice predaje (neigranja). Klub je nastupao na nekadašnjem igralištu "Kraj Drave", a od kraja pedesetih do danas, utakmice Osijeka se igraju na stadionu u Gradskom vrtu.

Klub je do osamdesetih bio drugoligaš sa stalnim pokušajima ulaska u prvu ligu (posebno 1970., 1971. i 1973.) koji su bili na razne načine sprječavani. Posebno je zanimljivo sudjelovanje u kvalifikacijama za Prvu ligu 1973., kada je Osijek nakon izbacivanja Prištine igrao s Zagrebom. U uzvratu u Zagrebu Osijek je izgubio na jedanesterce pred rekordnih 64.000 gledateljaa. Konačno, 1977. godine klub ulazi u elitni razred gdje sa iznimkom jedne sezone ostaje sve do propasti bivše države. Najveći uspjesi su bili 6. mjesto 1984. i polufinala Kupa.

1992. godine počinje nova hrvatska nogometna liga, a u prvoj sezoni, igrajuči sve utakmice izvan Gradskog vrta, Osijek završava kao treći. U sljedeće dvije sezone dolazi do slabijih rezultata, da bi u sezoni 1994./95. predvođeni prvim strijelcem lige Robertom Špeharom, Osječani prvi puta u povijesti izborili nastup u Europi. Nakon ispadanja od Slovana iz Bratislave, čekalo se dvije sezone do novog uspjeha. Tada je Osijek ponovno bio treći u prvenstvu i sljedeće sezone nesretno ispao od RSC Anderlechta u kupu UEFA. Bilo je 3:1 u Osijeku i 0:2 u Bruxellesu. Te sezone predvođeni Juricom Vranješem, Osječani osvajaju prvi trofej: Kup Hrvatske. Bila je to šokantna utakmica. Cibalia je vodila do 93. minute kada Mitu izjednačuje, a u produžetku Lasić zlatnim golom donosi kup u Osijek. 1999./00. Osijek ispada iz kupa UEFA glatko od West Hama 0:3 i 1:3 i ponovno osvaja treće mjesto u prvenstvu.

2000./01. dolazi do renesanse : najprije pobjeda protiv Dinama u Maksimiru nakon 9 godina, pa prolaz u kupu UEFA protiv danskog Brondbyja (2:1 za Osijek u Kopenhagenu i 0:0 u Osijeku), bečkog Rapida (2:1 u Osijeku i 2:0 u Beču) i posrtanje protiv praške Slavije (nakon pobjede 2:0 u Osijeku, poraz od 1:5 u Pragu). Osijek je 2000. godinu završio kao jesenji prvak Hrvatske, ali je nakon loših igara u proljeće završio prvenstvo na trećem mjestu.

Trofeji

[uredi | uredi kod]

Za NK Osijek su u toj finalnoj utakmici nastupili ovi igrači: Mario Galinović (vratar), Ivica Beljan, Vranješ, Damir Vuica, Lasić, Jozo Gašpar, Ivo Ergović, Borimir Perković, Bakir Beširević, Mario Prišć (Prišč), Stanko Bubalo Trener: Stanko Poklepović Pogoci: Mitu (90.) i Lasić (96.).

U 1/2 finalu NK Osijek pobijedio je Slaven Belupo (pogotkom Bakira Beširevića iz jedanaesterca u 90. minuti susreta).

[uredi | uredi kod]

Kohorta je ovaj naziv dobila 1988. godine. Prije toga nosila je ime "Torcida",a pri svom osnutku (1949.) djelovala je kao grupa "Šokci Osijek". Smještena je na istočnoj tribini osječkog stadiona Gradski vrt. Sjedište Kohorte je u Fakultetskoj ulici u Tvrđi (stari dio grada Osijeka).

Sezona 2010./11.

[uredi | uredi kod]

Trenutna momčad

[uredi | uredi kod]
Ime Dres Državljanin Bivši klub
Vratari
Ivan Kardum 12 Hrvatska NK Grafičar Vodovod
Ivan Vargić 25 Hrvatska NK Đakovo
Braniči
Branko Vrgoč 2 Hrvatska NK Slavonac
Jurica Pranjić 3 Hrvatska NK Belišće
Matija Mišić 6 Hrvatska NK Grafičar Vodovod
Andrej Čaušić 14 Hrvatska oml. škola
Ivan Ibriks 15 Hrvatska HNK Suhopolje
Dino Gavrić 24 Bosna i Hercegovina oml. škola
Pero Stojkić 27 Bosna i Hercegovina NK Zmaj Makarska
Mladen Pelaić 27 Hrvatska HNK Hajduk Split
Ivo Smoje 6 Hrvatska HNK Hajduk Split
Hrvoje Bubalo 19 Hrvatska NK Međimurje
Vezni igrači
Hrvoje Kurtović 4 Hrvatska oml. škola
Mile Škorić 8 Hrvatska oml. škola
Vedran Jugović 17 Hrvatska oml. škola
Antonio Perošević 18 Hrvatska oml. škola
Vedran Prosan 10 Šablon:Country data HR oml. škola
Tomislav Šorša 22 Hrvatska NK Karlovac
Srđan Vidaković 23 Hrvatska NK Grafičar Vodovod
Domagoj Pušić 28 Hrvatska oml. škola
Zoran Kvržić 16 Bosna i Hercegovina NK HAŠK Zagreb
Josip Lukačević 10 Bosna i Hercegovina HNK Cibalia Vinkovci
Napadači
Vedran Nikšić 7 Hrvatska oml. škola
Ivan Plum 9 Hrvatska oml. škola
Josip Barišić 20 Hrvatska NK Slavonac
Milan Pavličić 21 Hrvatska FC Fehérvár
Ivan Miličević 26 Hrvatska NK Olimpija Osijek
Anton Maglica 29 Hrvatska oml. škola

Transferi sezone 2010./11. ( ljeto )

[uredi | uredi kod]

Stručni stožer

[uredi | uredi kod]
Pozicija Ime
Trener Branko Karačić
Pomoćni treneri
Trener vratara
Kondicijski trener
Sportski direktor Vlado Bilić
Tehnički direktor
liječnik
fizioterapeut
ekonom

Stadion

[uredi | uredi kod]

NK Osijek svoje utakmice igra na stadionu Gradski vrt. Stadion je izgrađen početkom 80-ih godina 20.st. Međutim, do dana današnjega nije dovršen. Kapaciteta je 19 800 sjedećih mjesta. Sjedalice i reflektori postavljeni su na stadion tek 1998. godine. 2005. nakon dužeg razdoblja, stadion se počeo obnavljati. Na zapadnoj tribini (ispod) postavljene su VIP prostorije, a loža je uređena, tako da je dodano 1000 mjesta. Nakon obnove stadion je počeo ispunjavati UEFA-ine kriterije, iako se treba obnoviti cijeli stadion u potpunosti. Rekord posjećenosti stadiona zabilježen je 1982. godine kada se na stadionu igrala utakmica Osijek-Dinamo, tada je došlo oko 40 000 gledatelja. Stadion se nalazi u Wilsonovoj ulici bb.

Poznati igrači

[uredi | uredi kod]
     

Poznati treneri

[uredi | uredi kod]

Vanjske veze

[uredi | uredi kod]