Boem
Boemriječ koja u najširem smislu označava osobu koja prakticira nekonvencionalni ilinonkoformističkiživotni stil, odnosno svojim ponašanjem namjerno se suprotstavlja uvriježenimmoralnimikulturnimnormama, odnosno očekivanjima šire zajednice. Boemi najčešće žive u društvu slično orijentiranih osoba, a njihov način života naziva seboemstvo.
U užem smislu se pod boemima podrazumijevajuknjiževnici,umjetnici,muzičariilinovinarikoji se, iz ovih ili onih razloga, smatraju izopćenim iz tzv. društvene matice, odnosno odbijaju prihvatiti njene norme. Boemština se obično odražava kroz "pustolovni" i nomadski način života - boemi preferirajuslobodnu ljubavu odnosu nabrak;povremena i honorarna u odnosu na stalna zaposlenja; seljenje iz grada u grad umjesto stalnerezidencije;jednostavni životu odnosu na uživanje blagodati suvremene tehnologije i sl.
Izraz je nastao odfrancuskeriječibohèmekojom su se opisivalinomadskiRomiporijeklom izČeškeodnosnoBohemije.
Boemi se obično okupljaju u tzv. boemskim četvrtima velikih gradova. Kao primjeri se navodeSucidarMontmartreiMontparnasseuParizu,Greenwhich VillageuNew Yorku,UžupisuViljnusu(Litvanija) iliSkadarlijauBeogradu.
|
- "Boemi",operaĐakoma Pučinija
- "Boemi", romanHenrija Murgera(Anri Mirže) izdana u Zagrebu 1955. (naslov originala:Scènes de la vie de bohème)
- "Boem u duši",album hrvatskog pjevačaDražena Zečićaiz 1995. godine
- "Moj boemski život",roman srpskog piscaMilisava Krsmanovićaiz 2002. godine
Od boema su se u20. vijekurazvilibeatnici,kao i neke druge urbanesupkulture.