Anvar Sadat

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sa straniceAnwar Sadat)
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Anwar Sadat
أنور السادات
Anvar Sadat

Mandat
15. listopada1970.6. listopada1981.
Potpredsjednik Hosni Mubarak
Prethodnik Gamal Abdel Naser
Nasljednik Hosni Mubarak

Mandat
15. listopada1970.2. rujna1971.
Prethodnik Gamal Abdel Naser
Nasljednik država ukinuta

Rođenje 25. prosinca1918.
EgipatEl Monufia,Egipat
(tadaEgipatski Sultanat)
Smrt 6. listopada1981.
EgipatKairo,Egipat
Politička stranka NDP
Supružnik Ehsan Madi
Jehan Sadat
Vjera islam

Potpis

Mohamed Anvar al-Sadat(arapski:محمد أنور السادات, Muḥammad Anwar as-Sādāt;El Monufia,25. prosinca1918.-Kairo,6. listopada1981.) bio je 3.predsjednikEgiptau razdoblju odNasserovesmrti1970.do atentata kojeg su na njega izvršili fundamentalistički časnici6. listopada1981.godine. U 11 godina njegova mandata, Sadat je promijenio put kojim je išao Egipat, odustavši od nekih političkih i ekonomskih postulatanaserizmatako što je uveo višestranački sustav i počeo s provođenjem privatizacijske politike znane kaoInfitah.

Sadat je bio jedan od viših članovaSlobodnih časnika,skupine koja je urevoluciji1952.svrgnuladinastiju Mohamed Ali,a kasnije je bio blizak prijatelj i osoba od povjerenja predsjednikaNasserate, ultimativno, njegov nasljednik1970.godine. Kao predsjednik, vodio jeJomkipurski rat1973.godine kako bi povratio teritorij kojeg je Egipat izgubio odIzraelauŠestodnevnom ratu1967.,što mu je donijelo status heroja u Egiptu, a u jednom kraćem periodu, i u cijelom arapskom svijetu. Ipak, nakon toga je započeomirovne pregovore s Izraelomkoji su1978.rezultiraliEgipatsko-izraelskim mirovnim sporazumom.To mu je donijeloNobela za mir,ali je uzrokovalo drastičan pad popularnosti među Arapima, što je dovelo do privremene suspenzije Egipta uArapskoj ligi,[1][2][3][4]te njegovaatentata.

Rani život

[uredi|uredi kod]

Mohamed Anwar El Sadat rođen je25. prosinca1918.godine u mjestuMit Abu al-Kumu siromašnoj obitelji, kao jedno od 13 djece. Njegov otac bio jeEgipćanin,a njegova majka kći oslobođenogsudanskogroba koji je živio u selu njegova oca u egipatskojdelti,iako ovo nije potvrđeno ni u jednom relevantnom izvoru.[5]Rano djetinjstvo proveo je kod bake, koja mu je pričala priče o otoporu britanskom kolonijalizmu i suvremenoj historiji.[6]Tijekom djetinjstva, utjecaj i divljenje kod njega izazvale su četiri ličnosti. Prva je bio Zahran, navodni heroj Denshawai incidenta, koji je pružao otpor Britancima u farmerskom ustanku. Prema predaju, došlo je ubojstva britanskog vojnika, a Zahran je bio prva žrtva kolonijalne osvete. Priče kaoBalada o Zahranuupoznale su Sadata s egipatskim nacionalizmom, kojeg će zagovarati do kraja života.[6]

Drugi heroj bio mu jeMustafa Kemal Atatürk,vojskovođa te prvi predsjednikRepublike Turske.Sadat se divio njegovoj sposobnostiotklanjanja stranih silai brojnim socijalnim reformama koje je proveo. Divio se iMahatmi Gandhijui njegovoj ideji o nenasilnoj borbi protiv nepravde. Isto tako, pošto je Egipat biobritanska kolonija,Sadat se divioHitlerui njegovoj vojsci zbog sposobnosti da u kratkom vremenskom roku postanu strateška prijetnja Britaniji.[6]

Godine1938.diplomirao je na Kraljevskoj vojnoj akademiji uKairui odmah se pridružio vojsci. U vojsku je ušao kao drugi poručnik te je stacioniran uSudanu(koji je tada bio dio jedinstvene države s Egiptom). Tamo se upoznao sGamalom Abdelom Nasseromi nekolicinom drugih časnika s kojima je osnovao tajnu skupinuSlobodni časnici,čiji je glavni cilj bilo doikidanje britanske kontrole u Egiptu.

TijekomDrugog svjetskog ratabio je zatvoren zbog pokušaja da dobijepomoćSila osovineprilikom dokidanja britanske kontrole. Dana23. srpnja1952.sudjelovao je urevolucijiSlobodnih časnika koja je svrgnula kraljaFaruka I.i uspostavila republiku, na čijem je čelu bioMohamed Naguib,vođa Slobodnih časnika. Sadatov glavni zadatak bila je objava uspjeha revolucije egipatskom narodu prekoradija.

Sadat za vrijeme Nasserova mandata

[uredi|uredi kod]

Tijekom mandataGamala Abdela Nasera,Sadat je1954.postao državni ministar. Godine1959.postao je tajnik Nacionalne unije. U razdoblju od1960.do1968.bio je predsjednikNacionalne skupštine,a kasnije u dva navrata i Nasserov potpredsjednik te član predsjedničkog vijeća1964.godine. Drugi potpredsjednički mandat započeo mu je1969.godine.

Sadat kao predsjednik (1970. - 1981.)

[uredi|uredi kod]
Film egipatske vlade iz1972.o Sadatovim ranim godinama.

Sadatov jedanaestogodišnji mandat obilježilo je nekoliko važnih događaja među kojima se ističu Korektivna revolucija kojom je konsolidirao vlast, raskid s dugogodišnjim egipatskim saveznikom,Sovjetskim Savezom,Jomkipurski rat1973.,Sporazum iz Camp DavidasIzraelom,otvaranje egipatske ekonomije (Infitah) i, u konačnici, atentat na njega1981.godine.

Početci

[uredi|uredi kod]

Sadat je1970.naslijedioNasseranakon njegove smrti. Već su tada vladala uvjerenja kako će Sadatov mandat biti kartkoga vijeka. Gledajući na njega kao lutku bivšeg predsjednika, Nasserovi ljudi u vladi smatrali su kako će Sadatom moći vrlo lako manipulirati. Ipak, Sadat je iznenadio sve poduzimanjem niza odvažnih političkih poteza kojima je konsolidirao vlast i održao se na mjestu predsjednika.[7]Dana15. svibnja1971.[8]Sadat je proglasioKorektivnu revolucijukojom je vladu te političke i sigurnosne organizacije očistio od najgorljivijihnaserista.Poticao je stvaranje islamističkog pokreta kojeg je gušio Nasser. Vjerujući da su islamisti društveno konzervativni, dao im je "popriličnu kulturološku i ideološku autonomiju" u zamjenu za političku podršku.[9]

Godine1971.,tijekom treće godineRata iscrpljivanjau zoniSueskog kanala,Sadat je u pismu podržao mirovne prijedlogeUN-ovog pregovaračaGunnara Jarringakoji su, izgleda, predlagali potpuni mir sIzraelomuz uvjet da se povrati stanje izraelskih predratnih granica. Ovi pregovori su propali s obzirom da uvjete nisu prihvatili niIzraelniSjedinjene Američke Države.

Sadat je vjerojatno zaključio da je izraelska volja za pregovaranjem direktno povezana s time kolikom prijetnjom smatrajuEgipat,a ona je, nakonŠestodnevnog rata1967.,bila na rekordno niskim razinama. Također, Izrael se najviše bojao prisutnostisovjetskihtrupa i opreme u Egiptu (koja se tada mjerila u tisućama). Upravo je zbog tog razloga Sadat potjerao sve sovjetske vojne savjetnike i započeo pripremu svoje vojske za novi vojni sukob s Izraelom. Tijekom ovog razdoblja, Egipat je bio u teškim ekonomskim prilikama zbog poraza u Šestodnevnom ratu, a odnos sa Sovjetskim Savezom slabio je zbog neupozdanosti i odbijanja Sadatovih zahtijeva za dodatnim vojnim osobljem.[6]

Jomkipurski rat 1973.

[uredi|uredi kod]
Glavni članak:Jomkipurski rat
Sadat i egipatski generalKamal Hassan Aliu vojnim odorama. Ali je aktivno sudjelovao u Jomkipurskom rat, a kasnije je bio ministar vanjskih poslova i premijer Egipta.

Dana6. listopada1973.,u dogovoru sasirijskimvođomHafezom al-Assadom,Sadat je započeoJomkipurski rat,znan još i kao Listopadski ili Ramadanski rat, iznenadni napad naizraelskevojne snage stacionirane na egipatskomSinajskom poluotokuisirijskojGolanskoj visoravnis ciljem povrata teritorija kojeg je Izrael prisvojio 6 godina ranije. Egipatsko-sirijski učinak u početnim fazama rata (Operacija Badr,znana i kao "Prelazak [Sueskog kanala]" ) iznenadio je kakoIzraeltako i Arapski svijet. Najznačajniji uspjeh bio je egipatski prodor od 15 km u okupirani Sinajski poluotok nakon što su prodrli i poprilično uništiliBar Levovu liniju.Za tu se liniju smatralo da je neprobojna obrambena crta.

Kako je rat napredovao, tri divizije Izraelske vojske (IDF) koje je predvodio generalAriel Sharonprešle suSueski kanalu pokušaju orkuživanja Druge egipatske vojske, a kada je to propalo, Treće. Potaknuti dogovorom izmeđuSjedinjenih DržavaiSovjetskog Saveza,Ujedinjene nacijeizglasale su,22. listopada1973.,rezoluciju 338 koja je zahtijevala trenutni prestanak sukoba.[10]Ipak, rezolucija nije ispoštovana.[11]Aleksej Kosigin,predsjednik sovjetskog Vijeća ministara, otkazao je službeni posjetdanskompremijeruAnkeru Jørgensenukako bi otputovao u Egipat i uvjerio Sadata da potpiše mirovni sporazum. Tijekom Kosiginovog dvodnevnog boravka u Egiptu nepoznato je jesu li se Sadat i on uopće sreli.[12]IDF je tada nastavio s pokušajima opkoljivanja egipatske vojske. To im je uspjelo25. listopada,3 dana nakon dogovorenog prestanka vatre. Takav razvoj događaja stvorio je goleme tenzije, ali je kooperativno nametnut prekid vatre25. listopadauspio ih je smiriti. Po završetku sukoba, IDF se nalazio 40 km odDamaskai 101 km odKaira.

Početak mirovnih pregovora

[uredi|uredi kod]

Početne egipatsko-sirijske pobjede uspjele su podići moral u Egiptu i Arapskom svijetu te su Sadatu, tijekom nekoliko sljedećih godina, donijele titulu "Heroja Prijelaza". Izrael je priznao Egipat kao respektabilnog protivnika, a obnovljena politička važnost Egipta dovela je do ponovnog preuzimanja i otvaranja Sueskog kanala u procesu sklapanja mira. Sadatova nova mirovna politika dovela je do sklapanja dvaju sporazuma o demobilizaciji vojske s izralskom vladom. Prvi od njih potpisan je već18. siječnja1974.,a drugi4. rujna1975.

Jedan od glavnih aspekata Sadatove mirovne politike bilo je dobivanje religijske podrške. Već je tijekom svog posjetaSjedinjenim Državamaulistopadu/studenom1975.pozvao evangeličkog pastoraBillyja Grahamau službeni posjet, koji se održao par dana nakon Sadatova posjeta.[13]Uz to što je izgradio odnose s američkim evangelicima, Sadat je otvorio odnose i sVatikanom.Dana8. travnja1976.po prvi je puta posjetio Vatikan i dobio poruku podrške odpapePavla VI.vezanu uz sklapanje mira sIzraelomi pronalaženje pravednog rješenjaPalestinskog pitanja.[14]Sadat je, sa svoje strane, uručio službenu i javnu pozivnicu papi da posjetiKairo.[15]

Sadat je također bio sklon korištenju medija kako bi promovirao svoju politiku. U intervjuu kojeg je daolibanonskomčasopisuEl Hawadethuveljači1976.,Sadat je rekao kako su se SAD tajno obvezale pritisnuti izraelsku vladu da se povuku sa Sinaja i iz Golana.[16]Ova je izjava izazvala manje probleme uIzraelu,ali je američki državni tajnikHenry Kissingerpromptno demantirao Sadatovu izjavu.[17]

Anwar Sadat drži govor u izraelskom parlamentu,Knessetu.Sadat je bio prvi arapski dužnosnik koji je bio na službenom posjetu Izraelu.

Dana19. studenog1977.,Sadat je postao prvi arapski dužnostnik koji je službeno posjetioIzrael.Tamo se sastao spremijeromMenachemom Beginomi govorio predKnessetomuJeruzalemu.U svom govoru je iznio svoja viđenja po pitanju rješavanjaBliskoistočnog sukoba,koji je uključivao punu implementaciju UN-ovih rezolucija 242 i 338. Prilikom svog posjeta je izjavio:"Nadam se da možemo zadržati moment u Ženevi i neka Bog vodi premijera Begina i Knesset, jer postoji velika potreba za teškom i drastičnom odlukom."[18]

Egipatsko-izraelski mirovni sporazum

[uredi|uredi kod]
Sastanak između Sadata, američkog predsjednikaCarterai izraelskog premijeraBeginauCamp Davidu1978.godine. Ovi sastanci i pregovori bili su ključni za rješavanje Egipatsko-izraelskog sukoba.

Egipatsko-izraelski mirovni sporazumpotpisali su egipatski predsjednik Sadat iizraelskipremijerMenahem BeginuWashingtonu26. ožujka1979.nakonpregovora u Camp Davidu1978.godine, nizu sastanaka dvojice vođa koje je organizirao 39. predsjednikSjedinjenih Država,Jimmy Carter.Kao zaslugu za potpisivanje i stvaranje sporazuma, Sadat i Begin su podijeliliNobelovu nagradu za mir1978.U svom govoru pri Nobelovoj fundaciji, Sadat je naglasio kako se radi o miru kojeg su i Arapi i Izraelci jako dugo čekali:

Zaustavimo ratove, preoblikujmo život na čvrstim osnovama jednakosti i istine. I upravo je ovaj poziv, koji predstavlja volju egipatskog naroda, velike većine arapskog i izraleskog naroda i milijuna muškaraca, žene i djece diljem svijeta, onaj kojemu danas odajete počast. A te stotine milijuna će ocijeniti koliko je svaki odgovorni vođa na Bliskom istoku učinio za te ljudske nade.[19]

Anwar Sadat
Predsjednik Sadat i premijer Begin primaju čestitke tijekom zasjedanjaKongresana kojemu je predsjednik Carter objavio rezultate pregovora iz Camp Davida.
Sadat, Carter i Begin potpisujuSporazum iz Camp Davida17. rujna1978.godine.

Glavne crte ovog sporazuma bile su međusobno priznavanje dvaju zemalja, prekid ratnog stanja koje postoji još odArapsko-izraelskog rata 1948.godine i potpuno povlačenje svih izraelskih vojnih jedinica saSinajskog poluotoka,kojeg je IDF okupirao tijekomŠestodnevnog rata1967.

Sporazum je također ugovorio slobodan prolaz izraelskim brodovima krozSueski kanali priznavanjeTiranskog prolazaiAkapskog zaljevakao međunarodnih vodenih puteva. Egipat je ovim sporazumom postao prva arapska zemlja koja je priznalaIzrael.Mirovni sporazum između Egipta i Izraela ostao je na snazi od datuma potpisivanja.

Sporazum, koji je dobio veliku podršku među Egipćanima, naišao je na neodobravanje u arapskoj i široj islamskoj zajednici.[20]Sadatov prethodnik, Nasser, napravio je od Egipta ikonu arapskog nacionalizma, ali činilo se kako je njegova ideologija postepeno opadala nakon rata1973.Potpisivanjem sporazuma Sadat je, po mišljenju mnogih neegipatskih muslimana, stavio egipatske nacionalne interese ispred arapskog jedinstva, izvršivši tako izdaju Nasserovog panarabizma i uništivši tako viziju ujedinjenog "Arapskog fronta" i uništenja "Cionističkog entiteta". Ipak, Sadat je znatno ranije zaključio kako je mir pravilno rješenje.[21][22]Sadatovo poboljšanje odnosa sa Sjedinjenim Državama također se smatralo izdajničkim činom u velikom dijelu arapske zajednice. U Sjedinjenim Državama, pak, njegovi potezi donijeli su mu veliku popularnost među brojnim evangelicima. Rezultat toga bila je nagrada Princa mira (Prince of Peace) koju mu je uručioPat Robertson,američki baptistički svećenik.[23]

Godine1979.,Arapska ligaisključila je Egipat iz članstva u jeku potpisivanja sporazuma, a svoje središte preselila je izKairauTunis.Članice Lige su u to vrijeme još uvijek vjerovale u uništenje "Cionističkog entiteta" iIzraela.Tek je1989.Egipat vraćen na popis članova, a središte ponovo vraćeno u Kairo. Izraelsko povlačenje sa Sinaja odvijalo se, u skladu s dogovorom, u fazama te je potpuno završeno25. travnja1982.,kada je Egipat bio u posjedu cijelog poluotoka.[21]

Sadatov odnos s iranskim šahom

[uredi|uredi kod]
Predsjednik Sadat zajedno s iranskom caricomFarahi šahomMohammadom Rezom PahlavijemuTeheranu1975.godine.

PrijeIranske revolucije1979.odnosi Kaira iTeheranabili su toliko bliski da je iranskišahMohammad Reza PahlaviSadata nazivao svojim "dragim bratom". Šahova prva supruga bila jeprinceza Fawzia od Egipta.Ona je bila najstarija kći egipatsko-sudanskogsultanaFuada I.(kasnije kralja), pretposljednjeg egipatskog monarha, i njegove druge supruge, Nazli Sabri.

Nakon svrgavanja s vlasti, šah Pahlavi je svoje posljednje dane proveo uegziluuEgiptu.Kada je Pahlavi umro27. srpnja1980.,Sadat je naredio da mu se organizira državnički sprovod i da ga se pokopa udžamijiAl-Rifa'i,počivalištukedivaIsma'il-paše Veličanstvenog,njegove majke Hoshiar Hanim i brojnih drugih članovadinastije Mohamed Ali.[24]

Pad popularnosti i teorije zavjere

[uredi|uredi kod]
Anwar Sadat i američki državni tajnikCyrus R. Vanceu Sjedinjenim Državama1978.Poboljšanje odnosa sa Sjedinjenim Državama također je dovelo do povećane Sadatove nepopularnosti u Egiptu.

Posljednje godine Sadatova mandata bile su obilježene problemima i brojnim optužbama zakorupcijuprotiv njega i njegove obitelji. Rečeno je kako je ubijen na "vrhunucu nepopularnosti".[25]U siječnju1977.,Egipat je pogodio nizprotestaprotiv Sadatove ekonomske politike i, primarno, državnog dekreta koji je ukinuo kontrolu cijena na osnovnim potrepštinama kao što jekruh.Protesti su trajali 2 dana, a ukupno su brojali i stotine tisuće prosvjednika uKairu.Ukupno 120autobusai stotine zgrada je uništeno samo u Kairu.[26]Protesti su završili slanjem vojske i vraćanjem kontrole cijena na snagu.[27][28]

Početkom njegova mandata,islamistisu značajno profitirali njegovim reformama i oslobađanjem svih aktivista uhapšenih za Nassera,[29]ali je Sadatov Sinajski sporazum razljutio iste, posebice radikalnu skupinuEl-Džihad.Prema intervjuima i podatcima koje je skupio novinarLawrence Wright,skupina je regrutirala članove i akumulirala oružje kako bi u pravom trenutku izvršila "kompletno svrgavanje trenutnog poretka" u Egiptu. Glavni strateg skupine bio jeAbbud al-Zumar,pukovnik obavještajne službe čiji je "plan bio ubiti glavne vođe države, preuzeti središta vojske i Državne sigurnosti, glavnu telefonsku centralu i, naravno, središte radija i televizije, odakle će se onda prenositi vijesti o islamističkoj revoluciji, oslobađajući - kako je on očekivao - narodni ustanak protiv svake sekularne vlasti u zemlji."[30]

U veljači1981.,egipatske vlasti su upozorene na El-Džihadov plan preko hapšenja operativca koji je prenosio vitalne informacije. U rujnu, Sadat je naredio izrazito nepopularno okupljanje s preko 1500 ljudi, uključujući brojne članove Džihada, ali i tadašnjegkoptskog papui druge članove koptskog klera te intelektualce i aktiviste raznih ideoloških afilijacija.[31]Svi ne-vladini mediji nisu imali pristup.[32]Na okupljanju nije bila ćelija Džihada koju je vodioKhalid Islambouli,koji će u listopadu izvršitiatentatna predsjednika.[33]

Prema riječima Tala'ata Qasima, bivšeg šefa skupine Gama'a Islamiyya, u intervjuu zaMiddle East Report,atentat nije organizirao Džihad većal-Gama'a al-Islamiyya(Islamska skupina), koja je unajmila i atentatora. Članovi Savjetodavnog vijeća skupine (kojeg vodi popularni "slijepi šejk" ), uhapšeni su dva tjedna prije atentata, ali nisu odali postojeće planove, a Islambouli je uspješno izvršio atentat.[34]

Atentat

[uredi|uredi kod]

Dana6. listopada1981.godine, Anwar Sadat ubijen je uatentatutijekom održavanja godišnje parade u častEgipatskog prelaska Sueskog kanala1973.[35]Uz Sadata, ubijeno je još 11 osoba, među kojima ikubanskiambasador,omanskigeneral i koptski biskup. Dvadeset i osam ljudi je ozlijeđeno, među kojima i potpredsjednikHosni Mubarak(lijeva ruka),irskiministar obraneJames Tullyi četiri američka vojna časnika.

Skupinu atentatora koji su pucali i bacali bombe na tribinu s dužnosnicima predvodio jeKhalid Islamboulinakonfatwekoju je izdaoOmar Abdel-Rahman.Islambouli je uhapšen, optužen, osuđen i pogubljen zbog atentata u travnju1982.godine. Na čelo države došao je Sadatov potpredsjednik,Hosni Mubarak.

Posljedice

[uredi|uredi kod]
Spomenik nepoznatom vojnikuu sklopu kojega se nalazi Sadatov grob. Konstrukciju spomenika naručio je sam Sadat1974.godine, kako bi odao počast žrtvamaJomkipurskog rata.

Sadata je naslijedio njegov potpredsjednik,Hosni Mubarak,kojemu je uatentatuozlijeđena ruka. Njegovom sprovodu prisustvovao je rekordan broj različitih svjetskih dužnosnika, među kojima je bio i rijedak simultani dolazak trojice bivšihpredsjednika Sjedinjenih Država-Jimmyja Cartera,Geralda FordaiRicharda Nixona.Jaafar Nimeiri,predsjednikSudana,bio je jedini arapski šef države prisutan na sprovodu. Kao dodatak, samo su 3 od 24 članiceArapske lige-Oman,SudaniSomalija- poslale svoje delegate na pogreb.[36]Sadat je pokopan u sklopuSpomenika nepoznatom vojniku,preko puta bine na kojoj je ubijen.

U sklopu suđenjaatentatoruKhalidu Islamboulijuoptuženo je preko 300 islamskih radikala, među kojima suAjman al-Zawahiri,Omar Abdel-RahmaniAbd al-Hamid Kishk.Suđenje su pratili brojni svjetski mediji, a Zawahirijevo poznavanjeengleskog jezikade factomu je donijelo ulogu predstavnika optuženih. Zawahiri je iz zatvora pušten1984.godine. Njegov brat, Mohamed al-Zawahri, u zatvoru je boravio od2000.do17. ožujka2011.,nakon čega je ponovo uhićen20. ožujka2011.[37]Abboud al-ZomoriTareq al-Zomor,dvojica islamističkih vođa uhićenih zbog povezanosti s atentatom, pušteni su11. ožujka2011.[38]

Unatoč svemu ovom, nećak ubijenog predsjednika,Talaat al-Sadat,smatra kako je atentat rezultat međunarodne zavjere. Dana31. listopada2006.osuđen je na godinu dana zatvora zbogdefamiranjaEgipatske vojske, što se zbilo manje od mjesec dana nakon intervjua u kojem je optužio egipatske generale kako su predvodili zavjeru protiv njegova ujaka. U intervjuu za jednu saudijsku televiziju, izjavio je kako su iSjedinjene DržaveiIzraelbili upleteni:"Nijedan član specijalne osobne zaštite pokojnog predsjednika nije ispalio metak tijekom pucnjave i nijedan od njih nije završio na sudu."[39]

Sadat u pop-kulturi

[uredi|uredi kod]
UlogaoskarovcaLouisa Gossettazaradila mu je nominaciju zaEmmyuSjedinjenim Državama,ali mu je donijela veliko neodobravanje u Egiptu.

Godine1983.,američka televizija prikazala je dvodijelnu miniserijuSadat,temeljenu na životu pokojnog predsjednika, soskarovcemLouisom Gossettomu glavnoj ulozi. Egipatska vlada promptno je zabranila miniseriju kao i sve ostale filmove iz produkcijske kućeColumbia Pictures,pod izlikom povijesnih netočnosti. Unije filmaša i umjetnika u Egiptu podigle su građansku tužbu protiv Columbia Picturesa i ekipe miniserije pred sudom uKairu,no ona je ubrzo odbačena uz objašnjenje kako su se "iskrivljavanja i blaćenja dogodila izvan zemlje, te su tako izvanjurisdikcijeegipatskih sudova. "[40]

Autori na Zapadu su slabe reakcije na film pripisalirasizmu(Gossett je Afroamerikanac) u egipatskoj vladi ili čak Egiptu općenito.[41]Neovisno, na Zapadu se smatralo kako je Gossettovo portretiranje Sadata "zasmetalo rasno-osviještene Egipćane i kako se ne bi sviđalo [pokojnom] Sadatu."[42]Gossett je za svoju ulogu zaradio nominaciju zaEmmyja.Prva egipatska adaptacija Sadatova života stigla je2001.,kada je u kino distribuciju pušten filmAyyam El Sadat(arapski:Sadatovi dani). Kontrastno s miniserijom, film je bio ogromna uspješnica u Egiptu te smatra najboljom ulogomAhmeda Zakijau njegovoj karijeri.[43]

BBCje također producirao film o Sadatu naslovljenWhy Was Cairo Calm?(engleski:Zašto je Kairo bio miran?). Filmski režiser i blogerAdam Curtissumirao je film na sljedeći način:"Donosi priču o Sadatovom predsjedništvu - i o tome kako je američka televizija stvorila fantasitčnu viziju njega kao mudrog, demokratskog vođe koji je otvorio egipatsku ekonomiju slobodnom tržištu i kojega je njegov narod volio jer je sklopio mir s Izraelom. Kao što film pokazuje - to je bila potpuna iluzija."

Mladi Sadat je jedan od glavnih likova utrileruKevina FolletaThe Key to Rebecca,koji se odvija uKairuza vrijemeDrugog svjetskog rata.Sadat, koji je tada mladi časnik egipatske vojske koji se bavi antibritanskim aktivnostima, prikazan je s popriličnom dozom simpatije; njegovo surađivanje snjemačkimšpijunimaprikazano je isključivo kao rezultat želje za dokidanjem britanske kolonijalne dominacije u njegovoj zemlji, a ne kao stvarna podrškanacizmu.Neke scene u knjizi, kao ona Sadatova uhićenja, vjerno prate činjenice iznešene u njegovoj autobiografiji.

Bibliografija

[uredi|uredi kod]
  • Sadat, Anwar (1954) (arapski).قصة الثورة كاملة (Cijela priča o revoluciji).Kairo: Dar el-Hilal.OCLC23485697.
  • Sadat, Anwar (1955) (arapski).صفحات مجهولة (Nepoznata strana revolucije).Kairo: دار التحرير للطبع والنشر،.OCLC10739895.
  • Sadat, Anwar (1957).Revolt on the Nile.New York: J. Day Co.OCLC1226176.
  • Sadat, Anwar (1958).Sine, ovo je tvoj ujak Gamal - Memoari Anwara el-Sadata.Bejrut: Maktabat al-ʻIrfān.OCLC27919901.
  • Sadat, Anwar (1978).In Search of Identity: An Autobiography.New York: Harper & Row.ISBN0060137428.

Reference

[uredi|uredi kod]
  1. „Middle East Peace Talks: Israel, Palestinian Negotiations More Hopeless Than Ever”.Huffington Post. 21. 08. 2010..Pristupljeno 02. 02. 2011.
  2. Vatikiotis, P.J. (1992). The History of Modern Egypt (4th edition ed.). Baltimore: Johns Hopkins University. p. 443.
  3. „The Failure at Camp David - Part III Possibilities and pitfalls for further negotiations”.Textus.diplomacy.edu. Arhivirano izoriginalana datum 2012-03-10.Pristupljeno 02. 02. 2011.
  4. „Egypt and Israel Sign Formal Treaty, Ending a State of War After 30 Years; Sadat and Begin Praise Carter's Role”.The New York Times.
  5. Heikel, Mohamed (1983).Autumn of Fury.Corgi. str. 16-17.ISBN0552990981.
  6. 6,06,16,26,3„Anwar Sadat”.Pristupljeno 22. 01. 2009.
  7. „Egypt Corrective Revolution 1971”.Onwar. 16. 12. 2000..Pristupljeno 02. 02. 2011.
  8. Le Prophete et Pharaonby Kepel, str.74
  9. Jihad: the trail of political Islam.By Gilles Kepel, str.83
  10. Mary Ann Fay (December 1990).„A Country Study”.The Library of Congress. str. Chapter 1, Egypt: The Aftermath of War: October 1973 War.Pristupljeno 13. 02. 2008.
  11. U.S. State Dept. Mideast Task Force, Situation Report 57, 23. listopada 1973.http:// gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB98/octwar-59.pdf
  12. Golan, Galia (1990).Soviet Policies in the Middle East: From World War Two to Gorbachev.Cambridge University Press Archive.str.89.ISBN978- 0521358590.
  13. „Text of diplomatic cable regarding Graham's visit to Egypt (US government website)”.Pristupljeno 02. 02. 2011.
  14. „Text of Pope's message to Sadat”.Vatican.va.Pristupljeno 02. 02. 2011.
  15. „John Anthony Volpe (US Ambassador to Italy), cable describing Sadat's visit to the Vatican”.Pristupljeno 02. 02. 2011.
  16. „Sadat interview to El Hawadeth”(PDF). Arhivirano izoriginalana datum 2011-01-12.Pristupljeno 02. 02. 2011.
  17. „Telephone conversation between Kissinger and Rabin, February 5, 1976”(PDF). Arhivirano izoriginalana datum 2011-08-16.Pristupljeno 02. 02. 2011.
  18. „Sadat Visits Israel: 1977 Year in Review.”.Upi.Pristupljeno 02. 02. 2011.
  19. „Anwar Al-Sadat”.Pristupljeno 22. 01. 2009.
  20. Vatikiotis, P.J. (1992).The History of Modern Egypt(Fourth izd.). Baltimore:Johns Hopkins University.str. 443.ISBN080184214X.
  21. 21,021,1„Anwar el-Sadat, the Daring Arab Pioneer of Peace with Israel”.The New York Times.
  22. „The Nobel Peace Prize 1978 - Presentation Speech”.Nobelprize.org.Pristupljeno 02. 02. 2011.
  23. „PatRobertson”.PatRobertson.Pristupljeno 02. 02. 2011.
  24. An Ideology of Martyrdom - TIME
  25. Le Prophete et Pharaonby Kepel, str.192
  26. Portrait of Egypt,by Mary Ann Weaver, str.25
  27. Olivier, Roy (1994).Failure of Political Islam.Cambridge:Harvard University Press.str.56.ISBN0674291409.
  28. Weaver, Mary Ann (1999).Portrait of Egypt.New York: Farrar, Straus and Giroux. str.25.ISBN0374235422.
  29. Le Prophete et Pharaon by Kepel, str.74
  30. Wright, 2006, str.49
  31. 'Cracking Down',Time Magazine,14. rujna 1981.
  32. Le Prophete et Pharaon by Kepel,str.103-4
  33. Wright, 2006, str.50
  34. Za članak o ovoj verziji priče vidjeti izdanje Middle East Reporta za siječanj-ožujak 1996, točnije intervju Hishama Mubaraka s? Na stranicama 42-43 Qasim se posebno bavi navodima vezanim uz upletenost Džihada u atentat i u potpunosti ih demantira.
  35. 1981 Year in Review: Anwar Sadat Killed-http:// upi /Audio/Year_in_Review/Events-of-1981/Anwar-Sadat-Killed/12311754163167-5/
  36. Tuhoy, William (11. listopada 1981).Most of Arab world ignores Sadat funeral[mrtav link].The Spokesman-Review.
  37. Brother of Al-Qaeda's Zawahri re-arrested,Sherif Tarek,Ahram Online,20 Mar 2011
  38. Egypt Releases Brother of Al Qaeda’s No. 2,Liam Stack,The New York Times,17. ožujka 2011
  39. Sadat nephew in court appearance.BBC News.October 18, 2006.
  40. Reuters (1984). Suit Over Film 'Sadat' Is Dismissed in CairoNew York Times.Retrieved 7 Januar 2009.
  41. Benjamin P. Bowser,Racism and Anti-Racism in World Perspective (Sage Series on Race and Ethnic Relations, Volume 13),(Sage Publications, Inc: 1995), p.108
    Upset by 'Sadat,' Egypt Bars Columbia Films
  42. Walter M. Ulloth, Dana Brasch,The Press and the State: Sociohistorical and Contemporary Studies,(University Press of America:1987), p.483
  43. Adel Darwish (31. 03. 2005.).„Ahmed Zaki: 'Black Tiger' of Egyptian film”.The Middle East Internet News Network.Pristupljeno 13. 02. 2008.

Literatura

[uredi|uredi kod]

Vanjske veze

[uredi|uredi kod]
Političke funkcije
Prethodi:
Abdul Latif El-Bughadi
Predsjednik parlamenta
1960 – 1968
Slijedi:
Dr.Mohamed Labib Skokeir
Prethodi:
Gamal Abdel Nasser
Predsjednik Egipta
1970 – 1981
Slijedi:
Sufi Abu Taleb(v.d)
Prethodi:
Aziz Sedki
Premijer Egipta
1973 – 1974
Slijedi:
Abdelaziz Muhammad Hejazi
Prethodi:
Mustafa Khalil
Premijer Egipta
1980 – 1981
Slijedi:
Hosni Mubarak
Stranačke/partijske dužnosti
Prethodi:
Nitko
Predsjednik Nacionalne demokratske partije
1978 – 1981
Slijedi:
Hosni Mubarak