Arhiđakon

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Arhiđakon(grč.archidiákonos;kodKlaića:nadđakon), stariji, prviđakon;počasna titula za đakonamonaškogreda (zast.arkiđakon). U starohrišćanskoj crkvi arhiđakon je najstariji đakon, koji je pomagaobiskupu(episkopu) u brizi oko siromaha.

Uruskoj crkvitu počasnu titulu daju glavnom đakonu međumonasima,ali samo ulavramai nekim velikimmanastirima.Prilikombogosluženjaarhiđakoni se, kao iprotođakoni,izdvajaju po pravu nošenja posebnog dugačkogorara.

Uanglikanskoj crkviarhiđakoni imaju administrativnu vlast i predstavljaju svojevrsnenamjesnikeepiskopau djelima upravljanjaeparhijom.

Do XIII. vijeka arhiđakoni su imali i veliku administrativnu vlast urimskoj crkvi.U srednjem vijeku, u katoličkoj crkvi arhiđakon (zastarjeloarciđakon,arcižakan,arhižakan) bila je najvišakanonikovaslužba ukaptolu;on je pomagao biskupu u upravljanju biskupijom, osobito materijalnim dobrima te je zamjenjivao biskupa u jednom dijelu dijeceze (arhiđakonatu) odn. upravljao je jednim crkvenim područjem u okvirubiskupije;postavljao ga jebiskup.PoKlaićevomrječniku, arhiđakon je "viši crkveni dostojanstvenik, obično prvi savjetnik biskupov". Danas je to samo počasni naslov.

UsporediToma Arhiđakon.