Artemidin hram

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Mesto Artemidinog hrama u Efesu,Turska.Od originalnog hrama nije ostalo ništa izuzev nekoliko stubova.

Artemizion,hramu starogrčkom graduEfesu,uMaloj Aziji(danasTurska), jedan od7 svetskih čudastarog veka,podignut je u slavuArtemide- grčke boginje lova, divljine i plodnosti. Danas se od hrama mogu videti samo ostaci temelja i mesto na kojem se ovaj hram nekada nalazio - nedaleko od turskog gradaSelčukai na oko 50 km od gradaSmirne.Iako temelj hrama potiče još iz7. veka pne.,građevina je konstruisana i podignuta550. godine pne..Novacza izgradnju velelepnogmermernoghrama izdvojio je lidijski kraljKrosos,a hram je osmislio i projektovao grčki arhitektaHerosifron.Hram je bio ukrašenbronzanimstatuama koje su izvajali najumešniji umetnici tog doba:Fidija,Polikleit,KresilasiFradmon.

Hram je služio kao religijsko zdanje, ali i kao tržnica. Godinama su hram posećivalitrgovci,turisti,umetniciikraljevikoji su odavali počast boginji zaveštajući deo svoje zarade hramu. Nedavnim arheološkim iskopavanjima na ovoj lokaciji otkriveni su darovi koje su hodočasnici koji su dolazili čak iz Persije i Indije posvetili Artemidi - naušnice, narukvice i ogrlice od zlata, statue Artemide izvajane od zlata i slonovače i drugi artefakti izuzetne vrednosti i lepote.

U noći21. jula356. godine pne.,čovek po imenuHerostratusje, u nameri da se proslavi i da njegovo ime ovekoveči istorija, zapalio hram koji je sagoreo do temelja. Te iste noći rođen je iAleksandar Veliki(Makedonski). Poznati istoričar tog dobaPlutarhzapazio je neobičnu slučajnost i zabeležio da "u toj noći boginja nije obitavala u svom hramu, jer je prisustvovala rođenju budućeg velikog vojskovođe, te nije mogla da spasi svoj hram od uništenja." Tokom naredne dve decenije, hram je obnovljen, u čemu je značajno pomogao samAleksandar Makedonskikoji je u to doba već bio osvojio i pokorio celu Malu Aziju.

Kada jeapostol Pavleu prvom veku nove ere posetioEfesu nameri da propovedahrišćanstvo,suočio se sa snažnim kultom boginje Artemide rasprostranjenim u narodu koji nije želeo da ga se odrekne. Kada suGoti262godine n.e. ponovo razrušili hram,Efežanisu se zavetovali da će ga ponovo obnoviti. Ipak, do4. vekan.e. većina Efežana je prihvatilo hrišćanstvo i hram je izgubio svoj religiozni značaj. Poslednje poglavlje istorije vezano za ovaj hram odigralo se401.godine n.e. kada ga je srušioSveti Jovan Hrizostom.Kasnije je Efes napušten, aarheološkaiskopavanja ove lokacije započela su tek krajem19. veka.Iskopavanjima su otkriveni temelji hrama i put koji je vodio do ove lokacije koja je danas polumočvarni predeo, s obzirom da je nekada na tom mestu bilo more i značajna luka Male Azije.

Vanjske veze

[uredi|uredi kod]