Prijeđi na sadržaj

Bijeli teror

Izvor: Wikipedija
Za ostala značenja, vidiBijeli teror (razvrstavanje).

Bijeli teror(rus.белый террор) je izraz zastrahovladu,odnosno kampanju nasilja i represije koje u pravilu vršekontrarevolucionarnirežimi, običnodesneorijentacija. Pod time se obično podrazumijevaju kampanje protivkomunista,socijalistai drugihljevičara.

Potiče odfrancuskogizrazaterreur blanchekojim su se opisivale kampanje protiv ljevičara i republikanaca nakon završetkafrancuske revolucije1794–1795. i 1815. Naziv je došao odbijeleboje koja je predstavljala simbolburbonskedinastije, a koju su preuzelirojalistii kontrarevolucionari. Prva kampanja bijelog terora je provedena nakonTermidorskog prevratau julu 1794. u kome su svrgnuti radikalnijakobinskirevolucionari na čelu saRobespierreomi u mnogo čemu je predstavljala odgovor na Robespierreovu strahovladu u periodu 1793–1794. Druga kampanja bijelog terora je provedena nakon padaNapoleonovogrežimaSto dana1815. kada su se na meti reakcije našli i jakobinci i bonapartisti.

Bijeli teror u bivšoj Jugoslaviji

[uredi|uredi kod]

Pod izrazom "bijeli teror" se na prostoru bivšeJugoslavijeobično podrazumijevaju represivne mjere koje su vlastiKraljevine SHS/Jugoslavijesprovodile protivKomunističke partije Jugoslavije(KPJ) i s njima povezanih organizacija i pojedinaca u periodu od 1919. do 1941. One su formalno započele donošenjem tzv.Obznanekojom je krajem 1920. zabranjen rad KPJ, a potom i Zakona o zaštiti države kojima su se za članstvo u KPJ predviđale duge zatvorske kazne. Represivne mjere protiv KPJ su svoju kulminaciju dobile za vrijemešestojanuarske diktaturekada je niz istaknutih komunista podvrgnut vansudskimfizičkim likvidacijama.