Cikloalkani

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Ciklobutan

Cikloalkanisu zasićeni cikličniugljovodonicikod kojih su sviugljenikoviatomi vezani jednostrukim vezama. Opšta formula ovih jedinjenja je CnH2n(cikloalkani sadrže dvaatomavodonikamanje odalkanazbog toga što grade prsten).[1][2][3]

Veličina prstena kod cikloalkana može biti dosta različita. Veličina prstena zavisi od broja ugljenikovih atoma. Danas su poznata jedinjenja sa preko 40 ugljenikovih atoma.

Nomenklatura cikloalkana

[uredi|uredi kod]

Cikloalkani dobijaju imena tako što se ispred imena alkana sa istim brojem ugljenikovih atoma doda -ciklo. Cikloalkani se uprošćeno mogu prekazivati preko geometrijskih slika. Tako da se ciklopropan predstavlja jednakostraničnim trouglom, ciklobutan kvadratom, ciklopeentan petouglom, itd. Obično se prikazuje samo skelet ugljenikovih atoma i podrazumeva se da su na svakom uglu vezana po dva vodonikova atoma.

CH2H2C-CH2H2C-CH2
/ \ | | / \
H2C-CH2H2C-CH2H2C CH2
\ /
CH2
ciklopropan ciklobutan ciklopentan

Nalaženje i dobijanje

[uredi|uredi kod]

Ciklopentan, cikloheksan, metilciklopentan i metilcikloheksan se nalaze unaftii zbog toga su u industriji nafte poznati pod nazivomnafteni.U prirodi su najrasprostranjenija jedinjenja sa petočlanim i šestočlanim prstenovima.

Cikloalkani se laboratorijski dobijaju eliminacijom halogena iz dihalogenoalkana

CH2-CH2
Cl-CH2-CH2-CH2-Cl + Zn → \ /
CH2

Fizičke osobine

[uredi|uredi kod]

Fizičke osobine cikloalkana su veoma slične fizičkim osobinama alkana. Temperatura ključanja raste sa povećanjem broja ugljenikovih atoma.

ime temperatura ključanja temperatura topljenja
ciklopropan 33 °C -127 °C
ciklobutan 13 °C - 90 °C
ciklopentan 49 °C -94 °C
cikloheksan 81 °C 7 °C

Hemijske osobine

[uredi|uredi kod]

Cikloalkani pokazuju identične hemijske osobine kao i alkani s tom razlikom što su cikloalkani sa malim prstenom (ciklopropan, ciklobutan) dosta reaktivniji od ostalih.

Tako npr. ciklopropan reaguje sa vodonikom u prisustvukatalizatora(Ni) i dajepropan.

Na isti način on reaguje sabromomi bromovodonikom

→ CH2CH2CH2
| |
Br Br

Opšti tip adicionih reakcija izgleda ovako:

R-CH=CH-R' + CH2N2→ R-CH---CH-R
\ /
CH2

Ciklobutan je stabilniji od ciklopropana ali je takođe dosta reaktivan i podleže adicionim reakcijama.

Ciklopentan i cikloheksan su veoma postojani tako da ne reaguju sa vodonikom ni na visokim temperaturama (preko 200 °C).

Cisitransizomerija

[uredi|uredi kod]

Cis-trans izomerijaje moguća kod disustituisanih cikloalkana jer je usled zatvaranja prstena stvorana dosta kruta struktura od dve S-N veze. Tako dimetilciklopropan postoji u dva prostorna izomera. Kao Cis izomer i kao trans izomer.

Ovaj tip izomerije se javlja i kodalkenas tim što se svi supstituenti nalaze u ravni, samo različito orijentisani na dvostruku vezu, a kod cikloalkana supstituenti se nalaze ispod i iznad ravni.

  1. Hemija za 3 razred gimnazije prirodno matematičkog smera, medicinske, veterinarske i škole za negu lepote - Aleksandra Stojiljković
  2. Clayden Jonathan, Nick Greeves, Stuart Warren, Peter Wothers (2001).Organic chemistry.Oxford, Oxfordshire: Oxford University Press.ISBN0-19-850346-6.
  3. Smith, Michael B.; March, Jerry (2007).Advanced Organic Chemistry: Reactions, Mechanisms, and Structure(6th izd.). New York: Wiley-Interscience.ISBN0-471-72091-7.

Povezano

[uredi|uredi kod]

Spoljašnje veze

[uredi|uredi kod]