Damar

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Damar
ذمار
Zgrade univerziteta u Damaru
Zgrade univerziteta u Damaru
Zgrade univerziteta u Damaru
Koordinate:14°34′N44°24′E/ 14.567°N 44.400°E/14.567; 44.400
Država Jemen
Stanovništvo(16. decembar2004.[1])
-Grad 146.346[1]
Poštanski broj 504473[2]
Pozivni broj 06[2]
Karta
Damar na mapi Jemena
Damar
Damar

DamariliZamar(arapski:ذمار‎‎) je grad u jugozapadnomJemenu,od 146.346 stanovnika[1].Administrativni je centarmuhafaze Damarkoja ima 1,330.108 stanovnika.[1]

Geografija

[uredi|uredi kod]

Damar leži u kotlini na 2400 m nadmorske visine, udaljen 100 km južno odSane,sjeverno od gradaIbba,te zapadno odAl Baideu Jemenskom gorju. Dobro je povezan s ostalim jemenskim pokrajinama i gradovima jer leži na glavnoj cesti koja povezuje glavni grad Sanu s nizom drugih pokrajina. Damar je bio i ostao poznati centararapskeiislamskekulture i školstva u Jemenu.

Historija

[uredi|uredi kod]

Damar je jedan od najstarijih jemenskih gradova, podignut je početkom1. vijeka,[3]u dobaSabejskog Kraljevstva.Razvio se kao centar trgovine, važna međustanica nakaravanskomputu između sjevera i juga Jemena, zbog izvora vode.

Ime gradaDamar(iliZamar) veže se uz Damara Alija Džahbara (1535),mitološkogkralja od Sabe i Rajdana.[4]Brončani kipovi njega i sina Tarana pronađeni su u mjestu Nahlat al-Hamra pored Damara1935.godine, a danas se nalaze u Nacionalnom muzeju uSani.

Damar i njegova okolica bili su centarHimjarskog Kraljevstvasve do kraja4. vijeka.Iz tog razdoblja ostalo je nekoliko grobova i brana navadijimau Planini Haran pored grada. Razrušen je za invazijeAksumskog kraljevstvana Jemen u 4. vijeku. Damar je među prvim jemenskim gradovima prihvatioislam,njegovu Velikudžamijuu7. vijekusagradio jeDihja al-Kalbi,suradnik prvogkalifaAbu Bakra.

Grad je doživio procvat zaimamaŠarafa al-Dina, koji je između1541-1543podigao velikumedresual-Šamsijah koja je postala poznati uticajni islamski obrazovni centar.[5]Za vrijeme prveosmanskevladavine, Damar je izgubio na važnosti, ali je njegova medresa bila širitelj ideja otpora otomanskoj vlasti.[5]

U novija vremena, Damar i njegova okolica postali su poznati po uzgoju rasnih konja, popularnih po cijelojArabiji.Damar je u cijelom Jemenu poznat po svojim brojnim starim džamijama i medresama, lijepih oblika i boja usklađenih s okolnim vulkanskim zemljištem. Damar je prosperirao zahvaljujući svom sajmu koji se tradicionalno održavao svake srijede, na koji su dolazila sva okolna plemena i trgovci.

Današnji Damar je središte poljoprivrednog kraja i najvećeguniverzitetau zemlji, koji je otvoren17. juna1996.da potakne razvoj ovog i za jemenske prilike siromašnog kraja.

Vanjske veze

[uredi|uredi kod]