Egzegeza

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Egzegeza(grč.ἐξήγησιςeksigisis– "objašnjenje", od ἐξηγεῖσθαι - "istaći" ) jekritičkotumačenje tekstova (naposereligijskih,gramatičkih,povijesnih,pravnihitd.).

Postupak koji su primenjivaliranohrišćanskiteoloziifilolozitumačeći tekstoveBiblije.Egzegeza je najčešće bilaalegorijska,što znači da se u opisima, događajima i u konstrukciji tražio skriveni, viši smisao; često je takvo tumačenje imalo za cilj da dâ prihvatljivo objašnjenje za nejasna mjesta ili kontradikcije u tekstu.

Egzegezafilozofskiobrazovanih hrišćana, kao što su biliFilon iz Aleksandrije,Origen,Klement iz Aleksandrijeili među lat. tumačimaTertulijaniIlarijeimala je za cilj manje ili više suptilno privlačenje učenihvernika,ili napade najeresi odbranu vladajuće teološkedoktrine.

Egzegeze su imale ogromnu ulogu u formiranju simboličke slike sveta, koja je u najvećoj mjeri odredila civilizaciju iumetnost srednjeg veka.Sem alegorijske egzegeze neki su ranohrišćanski teolozi (Hijeronim) uveli istorijsku egzegezu, sa hronološkim ispitivanjem. Kombinacija ove dve egzegeze bila je osnova srv.egzegetici.