Prijeđi na sadržaj

Farsa

Izvor: Wikipedija
Ovo je glavno značenje pojmaFarsa.Za druga značenja, v.Farsa (razvrstavanje).

Farsa(franc.farce), naziv za lakrdiju, šaljivu scensku igru, odnosno lakomislenu i vulgarnukomediju.1

Farsa kao književna i kazališna vrsta

[uredi|uredi kod]

Farsa je kratak, veseokazališnikomad u kojemu je humor grub, drastičan i jeftin. Riječfarceznačila je ufrancuskom jezikunajprije nadjev, sjeckanomeso,povrće,žitarice,kruh,začinitd. kojim se punila pečena živad; kasnije ona počinjemetaforičkioznačavati scenski »začin«, tj. različite bufonerije, burleske, harlekinade i slično, koje su se kao međuigra umetale usrednjovjekovnacrkvena prikazanja,da bi se razbila monotonija njihove naivno-otužnebiblijskeihagiografsketematike.2Srednjovjekovno je poluliturgijsko kazalište ograničeno na određeno doba godine, vezano uz crkvene blagdane, i nije repertoarnih obilježja. U nas se taj tip predstava što ga nazivamoprikazanje(skazanje) razvio iz pučkih pobožnosti, zatim tzv. »plačeva« i dijaloških pjesama u14.i15. stoljeću.Organizirani oblici profanogamimapretvaraju se postepeno u posebni segment srednjovjekovnoga kazališta. Tako nastajufarse,sotije,intermezzii dr. Profesionalniglumcicrpu svoje teme iz svakodnevnog života, prikazujući u farsama drastično-naturalističkim načinombračneperipetije, sudsku praksu itd.3Marin Držić,Molière,Carlo Goldoni,Johann Nestroy,Eugène LabicheiGeorges Feydeausvojim su se farsama svrstali među najpoznatije pisce ove književne i kazališne vrste.

Farsa u liturgijskoj glazbi

[uredi|uredi kod]

Farsa (lat.farcire= popuniti, ispuniti) je u starokršćanskojglazbibio naziv za jednu od mnogih vrsta tzv.tropiranja.Pod tropiranjem se razumijeva umetanje novih tekstovnih odlomaka, a katkad i novih melodija, u službene liturgijske tekstove. Takvi se umetci susreću od9.do13. stoljeća.4Tropirali su se gotovo svi dijelovi ordinarija i proprijamisetečasoslova.Budući da su se tropi usklađivali s formom i stilskim značajkamagregorijanske melodijekojoj su dodani, a prilagođavali su se i ukusu vremena, to je nastao čitav niz oblika. Srednjovjekovni pisci i crkveni glazbenici su ih pored općenitije oznaketropusnazivali ilaudes,laudes festivae(jer su se tropi pjevali većinom za većih, svečanijih služba), zatimfarsa,neuma,versus(kasnijeversus intercalares),prosa,prosulaitd.5Tridentski koncilje ukinuo praksu tropiranja.

Farsa u svjetovnoj glazbi

[uredi|uredi kod]

Krajem18.i početkom19. stoljećaje uItaliji,točnije uVenecijibila vrlo popularnafarsailifarsetta,podvrsta komičneopere.Bile su to uglavnom šaljive jednočinke, katkada i s kraćimbaletnimprizorima. Izvodile su se u venecijanskom kazalištu San Moi sắc (Teatro San Moi sắc ), često u vrijeme poznatoga karnevala. Njemački skladateljJohann Simon Mayr,koji je živio i djelovao u sjevernoj Italiji, pored brojnih je vokalnih i koncertnih instrumentalnih djela te »ozbiljnih« opera napisao i tridesetak farsa.Gioachino Rossinije također napisao nekoliko farsa, od kojih se neke još i danas izvode:La cambiale di matrimonio(Bračna mjenica,1810.),L’inganno felice(Uspješna obmana,1812.),La scala di seta(Svilene ljestve,1812.),L’occasione fa il ladro(Prilika čini lopova,1812.),Il Signor Bruschino(Gospodin Bruschino,1813.) iAdina(1818.).

Literatura

[uredi|uredi kod]
  1. Ajanović, Ivona: „TROP”, u: Kovačević, K. (ur.),MUZIČKA ENCIKLOPEDIJA,Zagreb: JLZ, 1977, sv. 3, str. 605-606.
  2. Andreis, Josip:Povijest glazbe,Zagreb: SNL, 1989, sv. 1, str. 91-96.
  3. Batušić, Nikola/Švacov, Vladan:„Drama, dramaturgija, kazalište”, u: Škreb, Z./Stamać, A. (ur.):UVOD U KNJIŽEVNOST,Zagreb: Globus, 1986, str. 441-487.
  4. Beaujean, Alfred (et al):HARENBERG OPERNFÜHRER,Dortmund: Harenberg Kommunikation, 1999, str. 712-748.
  5. Klaić, Bratoljub:Rječnik stranih riječi,Zagreb: Nakladni zavod MH, 1988, str. 412.
  6. Kovačević, Krešimir:„FARSA”, u: Kovačević, K. (ur.),MUZIČKA ENCIKLOPEDIJA,Zagreb: JLZ, 1971, sv. 1, str. 555.
  7. Šentija, Josip (et al): „FARSA”, u: Šentija, J. (ur.):,OPĆA ENCIKLOPEDIJA,Zagreb: JLZ, 1977, sv. 2, str. 666.

Bilješke

[uredi|uredi kod]
  1. 1B. Klaić:Rječnik stranih riječi,str. 412.
  2. 2J. Šentija (et al):OPĆA ENCIKLOPEDIJA,sv. 2, str. 666.
  3. 3N. Batušić/V. Švacov: „Drama, dramaturgija, kazalište”, str. 450.
  4. 4J. Andreis:Povijest glazbe,sv. 1, str. 91.
  5. 5I. Ajanović: „TROP” (u:MUZIČKA ENCIKLOPEDIJA,sv. 3), str. 605.