Prijeđi na sadržaj

Harpag

Izvor: Wikipedija
Medijska,LidijskaiBabilonijskamonarhija uoči osvajanjaKira Velikog,u čijoj je vojsci Harpag bio jedan od glavnih zapovjednika

Harpag(grč.Harpagos,HarpagusiliHypargus;akad.ArbakuiliArbaces) je biomedijskigeneral u6. vijeku pne.,koji je premaHerodotuubitci kod Pasargadaprešao na stranuperzijskogvođeKira Velikogte mu pomogao da uspostaviAhemenidsku Perzijsku Monarhiju[1].Harpag je kasnije služio kaosatrapLidije.

Biografija

[uredi|uredi kod]

PremaHerodotovomdjeluHistorija,Harpag je pripadaomedijskojkraljevskoj obitelji i služio je kraljaAstijaga,posljednjeg vladaraMedijske Monarhije.

Kada je Astijag saznao da njegovperzijskivazalKir Velikiokuplja svoju vojsku, naredio je Harpagu kao svom glavnomgeneraluda krene u pohod protiv Kira. Nakon tri dana borbi u polju pokrajPasargada,Harpag se odlučio osvetiti Astijagu za smrt svoga sina pa je prešao na stranuKira II. Velikog,koji je kasnije porazio i samog Astijaga i time uspostavioAhemenidsku Perzijsku Monarhiju.

Legenda

[uredi|uredi kod]

Herodotova priča o Harpagu danas se uglavnom smatralegendomtemeljenoj nagrčkoj mitologijio Tiestu[2].Legenda kaže kako jeAstijagsanjao kako će njegova kćerMandanaroditi sina koji će ga svrgnuti sa prijestolja, pa je naredio Harpagu da ubije dijete neposredno nakon porođaja. Ipak, Harpagu moral nije dopustio da ubije novorođenče, pa je pozvao kraljevskog pastira Mitradata[3]iz planinske regije pokraj granice s Saspirom, te mu naredio da ostavi dijete da umre u planinama. Srećom, pastir i njegova žena su se sažalili nad njime pa su ga prisvojili i odgojili kao svoje dijete, dok su svoje mrtvorođenče pokazali Harpagu kaoKira.

Deset godina kasnije, kada je otkriveno da jeKir II.živ, Astijag je kaznio Harpaga na način da mu je ubio vlastita sina i poslužio ga kao jelo prilikombanketa.Harpagu je na kraju objeda rečeno je poslužen njegov sin, nakon čega je skupio njegove ostatke i pokopao ga. Astijag je tada zatražio savjet odzoroastrijskihsvećenika što da napravi sa Kirom, a oni su mu savjetovali kako on više ne predstavlja opasnost pa ga je Astijag vratio njegovim biološkim roditeljima;Kambizu I.iMandanikoji su živjeli uAnšanu(pokrajŠirazauIranu).

Harpag je pokušavao dobitiKirovunaklonost pridavajući mu veliku pažnju i šaljeći mu darove, dok je istovremeno uvjeravaomedijskeplemiće da se okrenu protiv Astijaga. Kada je sve bilo spremno za pobunu, Harpag je Kiru poslao poruku skrivenu u utrobi jednogzeca,nakon čega je Kir pokrenuo ustanak protiv svog djeda.

Historijski izvori

[uredi|uredi kod]

HerodotovaHistorija

[uredi|uredi kod]

Citati izHerodotoveHistorije:

  • Astijag,nakon što se rodio Kir, poslao je Harpaga, čovjeka iz kraljevske obitelji i od velikog povjerenja među Medijcima...
  • Kada jeKiropazioLidijcekoji su na polju skupljali svoje snage, zabrinuo se zbog snage njihovekonjice,pa je prihvatio savjet Harpaga, jednogMedijca,koji mu je dao fantastičan savjet. Okupio je svedevekoje su služile za prijenos vojnog tereta, skinuo im teret, te na njih postavio konjanike. Nakon toga stavio ih je na čelo vojske i naredio napad na lidijsku konjicu...
  • Astijagje u međuvremenu oteo Harpagova sina, pogubio ga pa raskomadao, nakon čega ga je spremio kao objed ostalima...
  • Kada jeKirodrastao i postao poznat po hrabrosti među svojom okolinom, Harpag se želio osvetiti Astijagu pa je zasipao Kira poklonima i porukama...
  • NakonMazarovesmrti, Harpag je poslan na obalu da preuzme njegovo zapovjedništvo. On je također bioMedijac,kojem jeAstijagpripremio nečasnibanket,nakon čega je pomogao Kir Veliki|Kiru da dođe na tron monarhije...
  • Nakon što je pokorioJonjane,Harpag je nastavio pohod protivKarijeiLikije.Jonjani i Eonjani prisiljeni su služiti njegovu vojsku...

Nabonidove kronike

[uredi|uredi kod]

Citat izNabonidovihkronika:

  • KraljAstijagokupio je svoju vojsku i krenuo u pohod protivKira,kraljaAnšana(jugozapadniIran). Astijagova vojska se pobunila i prešla na Kirovu stranu. Kir je tada krenuo u pohod protiv gradaEkbatane;kraljevska prijestolnica je osvojena, asrebro,zlatoi ostale dragocijenosti iz Ekbatane premještene su uAnšan.[4]

Vojna karijera

[uredi|uredi kod]

Nakon što je550. pne.svrgnutAstijag,Harpag je služio kao jedan od zapovjednika perzijske vojske pod novim vladaromKirom Velikim.Harpagova kronološka vojna karijera premaHerodotuslijedi:

  • Neposredno prije konačnog obračuna ubitci kod TimbreizmeđuKirailidijskogkraljaKreza,Harpag je savjetovao Kira da postavi svoje deve ispred vojnika, što je trebalo uplaštiti lidijskukonjicubudući dakonjikoji nisu navikli na mirisdeva.Strategija je uspjela i lidijska konjica se razbježala, a Kir je porazio i zarobio Kreza.
  • Nakon što je u pobuniLidijeubijen Kirov general Mazar,Kir Velikizadužio je svog najuspješnijeg zapovjednika Harpaga da uguši ustanak na zapaduMale Azije.
  • Unatoč tome što je Harpag izazivao strahopoštovanje na bojištu, slijedio je Kirovu politiku tolerancije i slobode premaosvojenim područjima.
  • Harpag je bio poznat po brojnim inovacijama na području vojne inženjerije, npr. po korištenju zemljanih rampi prilikom opsada koje su kasnije koristili iAleksandar Makedonskipri opsadiTira,ili pakRimljanitijekom opsadeMasade.Rampe su korištene kako bi se premostile neprijateljske zidine.
  • Unatoč tome što je bio popularan kao milostiv, pojedini stanovnici grada Ksantosa u Liciji nisu se željeli predati pa su počinili masivnosamoubojstvo.
  • Feničanise također nisu pomirili sa pokoravanjem pod vodstvom Harpaga, pa su otplovili svojim brodovima u kolonijuKartagu.

Kasniji život

[uredi|uredi kod]

Nakon što je završio svoje vojne pohode, Harpag je postavljen na mjestosatrapa(pokrajinskog namjesnika)LidijeuMaloj Aziji.Njegovi potomci su pripadali kraljevskoj obiteljiLikije(današnja jugozapadnaTurska).

Prethodnik: SatrapLidije
(cca544.-530-ih pne.)
Nasljednik:
Mazar
(545.- cca544. pne.)
Oret
(530-ih-520. pne.)
  1. „Harpag (Harpagus), Livius.org, Jona Lendering”.Arhivirano izoriginalana datum 2005-11-03.Pristupljeno 2008-10-01.
  2. Walter Burkert:Homo Necans,1983.
  3. Mitradat iliMitradeatesjehelenističkaizvedenicairanskognaziva „dobiven odMitre
  4. „Nabonidove kronike: Kirovo osvajanje Babilona (Livius.org, Jona Lendering)”.Arhivirano izoriginalana datum 2016-12-08.Pristupljeno 2008-10-01.
  5. Diogen Laertije, I, 25

Vanjske veze

[uredi|uredi kod]