Japan

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Japan
Nước Nhật
Nippon-koku
Nihon-koku
Himna:"Kimigajo"
Glavni gradTokijo
Službeni jezicinema
VladaUnitarnaparlamentarnaustavna monarhija
Naruhito
Fumio Kishida
LegislaturaKokkai
Sangiin
Shūgiin
Utemeljenje
11. veljače660. pne.
29. studenog1890.
3. svibnja1947.
28. travnja1952.
Površina
• Ukupno
377.944 km2(62.)
• Vode (%)
0.8
Stanovništvo
• Procjena za2012.
126,659,683 (10.)
• Popis iz2010.
128,056,026
• Gustoća
337.1 /km2(36.)
BDP(PPP)procjena za2013.
• Ukupno
$4.729 trilijuna (4.)
• Per capita
$37,135 (21.)
BDP(nominalni)procjena za2013.
• Ukupno
$5.007 trilijuna (3.)
• Per capita
$39,321 (23.)
Gini(2008)37.6
srednji(76.)
HDI(2013)0.912
jako visok(10.)
Valutajen(¥) (JPY)
Vremenska zonaUTC+9(JST)
• Ljeti (DST)
UTC+9(bez primjene)
Pozivni broj+81
Veb-domena.jp

Japan(jap.Nhật Bản[Nippon[nip̚põ̞ɴ]iliNihon[nihõ̞ɴ]], službenoNước Nhật[Nippon-kokuiliNihon-koku,značenje "Država Japan"]),otočnadržavau istočnojAzijismještena na lancu otoka istočno od Azijskog kontinenta, na zapadnom rubuPacifičkog oceanasjeverno od Istočnokineskog mora. Japan čini arhipelag od više od 3000 otoka, a najveći otoci sa sjevera prema jugu su:Hokkaido,Honshu,ShikokuiKyushukoji čine više od 97% površine. Veći broj manjih otoka okružuje ova četiri, kao i grupe udaljenih otokaOkinawaiRyukyu.

Japansko je otočje diopacifičkoga vatrenog prstenai nastalo je kao posljedica podvlačenja Filipinske i Tihooceanske litosferne ploče pod Euroazijsku. Dva japanska slova koja označavaju ime Japana znače "izvor sunca" pa se tako cijela zemlja često naziva "Zemlja izlazećeg sunca". Japansko otočjevulkanskogje podrijetla pa je diogeološkiizrazito nemirnog prostora obala Tihog oceana, tvz. vatrenog prstena. Brojnipotresii vulkani glavno su obilježje Japana. Najpoznatiji vulkan jeFujikoji je ujedno i najviši vrh Japana (3776 m). Japan jeplaninskazemlja, budući da oko 80% površine čine planine. Oko 66% površine prekriveno ješumama.

Po državnom uređenju Japan jeustavnaparlamentarnamonarhijascaremna čelu. Japan je deseta zemlja svijeta po brojustanovnikas nešto manje od 128 milijuna, od kojih 99% čineJapanci.Glavni grad jeTokiokoji sa susjednim gradovima ima oko 32 milijuna stanovnika te je najveće metropolitansko područje svijeta.

Japan je jedna od vodećih svjetskih sila. Po nominalnomBDP-u je treća najveća svjetska ekomonija, a poParitetu kupovne moćitreća izaSAD-a iKine.Japan je četvrti svjetski izvoznik i šesti uvoznik. Jedan je odtehnološkinajrazvijenijih država svijeta, vodeći na mnogim poljima znanstvenih istraživanja posebice uelektroniciirobotici.S više od 130 milijardiUSDulaganja u znanstvena istraživanja, treći je u svijetu. Japan je članUjedinjenih naroda,G8,G4,OECD-a iAPEC-a.

Etimologija

[uredi|uredi kod]

Japanska riječ za Japan je Nippon ili Nihon, a puni naziv je Nihon no Koku i doslovno znači "Zemlja gdje izlazi sunce".

Sama riječ dolazi odkineskogjezika i riječi Jih Pen. Japansko ime Nippon se koristi u službene svrhe, uključujući: novac, markice i međunarodne sportske događaje. Nihon se povremeno koristi u Japanu.

Ranu mandarinsko kinesku riječ za Japan je evidentiraoMarco PolokaoCipangu.Ipak, kantonski naziv za Japan, iz kojeg se vjerojatno rodila riječ Japan, jeJatbun.U Malay kantonskom riječ postajeJapangi s tom riječi su se susreliportugalskitrgovci u Malacci u 16 st. Smatra se da su portugalski trgovci donjeli tu riječ uEuropu.Ta je riječ prvi put evidentirana uEngleskoj1577.god. u gramatičkom pravopisu kaoGiapan.U Engleskoj službeni naziv je "Japan". Prije je cijela titula glasila "Japansko carstvo". Službeni japanski naziv je Nihonkoku ( nước Nhật ), "Država Japan". Državno ime se sastoji od znakova "Ngày" (izgovor "Ni", što znači dan ili sunce) i "Bổn" (izgovor "Hon" što znači izvor ili korijen). Japanska zastava službeno se zoveHi no Marutj. sunčev disk.

Historija Japana

[uredi|uredi kod]
Glavni članak:Historija Japana

Prahistorija

[uredi|uredi kod]

Arheološkaotkrića otkrivaju da je Japan bio naseljen ljudima još prije 50.000 godina, tokom starijeg kamenog doba. Dužledenog dobaJapan je bio spojen s kopnomAzije(Sahalinna sjeveru, i vjerojatno Kyushu na jugu), omogućujući migracije (selidbu) ljudi, životinja i biljaka najapanski arhipelagiz prostora današnjeKineiKoreje.

S krajem zadnjeg ledenog doba i početkom globalnog zatopljenja razvija sejomonska kultura11.000 godina prije nove ere. Obilježava je prijelaz iz mezolitičkog u neolitički način života i prva industrija keramike u svijetu. Smatra se da je jomonska populacija preteča proto-japanske i Ainu populacije. Sam nazivJomonza ovo razdoblje, koje je trajalo otprilike od 10.000 do 300 god. pne., dolazi od vrpčastih ukrasa na keramici tog vremena. PočetakYayoi razdobljanegdje oko 300 godina prije nove ere obilježavaju: obrada zemlje, pravljenje metala i napredna obrada (proizvodnja) keramike. Razdoblje Yayoi završava oko 300 god., kada počinjeYamato razdoblje.

Klasično doba

[uredi|uredi kod]

Evidentirana japanska historija počinje u 5. i 6. stoljeću, kada jeBaekjeupoznao Japan s kineskim sistemom pisanja,budizmomi ostalim tekovinama kineske kulture. Kroz edikt 645 Taika reforme, jača se uvođenje kineske kulturne prakse. Japan reorganizira vladu u skladu s kineskom izvršnom strukturom.Nara razdobljepočinje u 8. stoljeću i obilježava ga prva snažna japanska država koncentrirana oko carskog dvora u graduHeijokyo(sadaNara). Carski dvor se kasnije seli uHeian-kyo(sadaKyoto) i počinje "zlatno doba" klasične japanske kulture, razdoblje nazvanoHeian.

Srednjovjekovno doba

[uredi|uredi kod]
Takashima zamak

Godine794.počinje Heian razdoblje, jer je te godine 50. car Kanmu (736.-805.) preselio svoju prijestolnicu iz Nare u Heian-kyo ( "Grad mira" ), danas poznat kao Kyoto ( "Glavni grad" ), a tada se zvao Miyako ( "Carska prijestolnica" ). Državnim reformama dotadašnja feudalizirana, rascjepkana država postaje strogo centralizirana pod vodstvom ovog care i njihovih potomaka što kao nuspojavu ima odustanak od stalnih promjena glavnih gradova tako da je sljedećih 1000 godina Miyako glavni grad Japana. Nasljednici cara Kanmu su se počeli postepeno prepuštati užicima i prepuštati uzde vlasti svojim ljubimcima što dovodi do jačanja japanskih plemića i stvaranja vojne kaste samuraja. Posljedica ovog postaje da manje od 150 godina nakon centralističkih reformi carevi gube kontrolu nad državom koja se u desetom i prvoj polovici jedanaestog vijeka održavala samo s jakim savezom careva i moćnog klana Fujiwara. Odbacivši klan Fujiwara carevi su od 1068. godine samostalno vladali su daljnjom pojačanom militarizacijom društva. To razdoblje careve absolutne vlasti traje duže od 100 godina sve doGenpei rata(1180.-1185.) u kojem su sudjelovala dva takva klanova Minamoto (kin. Genji) iTaira(kin. Heike) po kojima je rat i dobio ime (Genpei=Gen+pei tj. hei),klan Minamotoje pobijedio ubitci kod Dan-no-Ure(blizuShimonosekija,između otoka Kyushu i Honshu)1185.god., čime je započeloKamakura razdoblje.

Minamoto no Yoritomoje bio prvi japanski šogun

Početak Kamakura perioda je također bitan jer je1191.god. budistički redovnikEisai Zenji(poznat i kao Myoan Eisai tj. Yosai te kao Senko ili Zenko Kokushi tj. "učitelj nacije",1141.-1215.) iz Kine donio znanje ozenu(kin. cha'n, u Indiji poznat kao Dhyana na sanskrtu), tj.budizam(Japanci koriste izraz Budin put ili Put Bude). Nakon pet godina boravka u Kini, Eisai je prenio "pečat svijesti" po tradiciji Huang-Lunga, a "Inku" (dokaz o prosvijetljenosti i potvrdu da može naučavatizen budizam) je dobio od kineskog cha'n majstora Oryo linije Rinzai zena, Hsu-an Huai-chana (jap. Kian Esho ili Echo, poznat i kao Kyoan, živio u 12.st.).

Godine1192.car je potpuno kapitulirao i proglasio glavešinu klana Minamoto,Minamoto no Yoritomaza seiitaishoguna tj. "general koji je pobjedio barbare". Yoritomo je kao prvišogunu japanskoj historiji u gradu Kamakuri ustoličio svoje sjedište koje je nazvano Bakufu tj. "vlada pod šatorom". Time je započeoKamakura šogunat,prvi šogunat u japanskoj historiji čija najveća japanska zasluga postaje pobjeda nad dvije mongolske invazije 1274 i 1281. godine. Njihova vladavine će trajati sve do1333.god. i državnog udara cara Go-Daigo koji je pokušao preuzeti vlast iz ruku šogunata. Taj državni udar ja na kraju samo djelomično uspio uz pomoćklana Ashikagačime u novom prevratu započinjeAshikaga šogunat.Zbog ove političke promjene,1333.god. Kamakura razdoblje zamjenjujerazdoblje Muromachi,koje je nazvano tako po četvrti u Kyotu u kojoj je bio smješten glavni štab klana Ashikaga. Oni su ga ustoličili nakon 1333. godine kada su ušli u Kyoto i nakon što su spaliliKamakuru,sjedište Kamakura šogunata. Namjesto državi potrebne stabilizacije državni udar je rezultirao građanskim ratom između južnog dvora to jest cara i sjevernog dvora koji će trajati 56. godina. Južni dvor koji se smatrao zakonitim pošto je imao sve oznake carska vlasti (žezlo, krunu i slično) je 1392. godine kapitulirao iako će priča to jest svađa o tome koji je dvor bio legitiman potrajati sve do 20 vijeka. Tokom građanskog rata carevi gube potpuno kontrolu nad Japanom koja prelazi u ruke šoguna.Ashikaga šogunatje uspješno održavao potpunu kontrolu u državi novo izmišljenim represivnim mjerama (zabrana preseljenja, svi plemići moraju živjeti u glavnom gradu šoguna) sve dok se on sam nije urušio u borbi njegovih članova za vlast između šogunovog sina i brata. Ta borba za vlast će prerasti u građanski Onin rat koji traje bez pobjednika između 1467. i 1477. godine, a rezultira potpunim raspadom Japana na bezbroj malenih feudalnih državica. Sami Ashikaga šoguni će teoretski nastaviti vladati pod "zaštitom" različitih vojnih gospodara do 1573. godine.

Šogun Tokugawa Ieyasu treći ujedinitelj Japana. Slika je napravljena u doba njegove vladavine

U sredini 16. vijeka trgovci izPortugala,Španjolske,a tek kasnijeNizozemskeiEngleskekao i kršćanskimisionaridostigli su Japan i prvi put pokrenuli "Naban" (Južne barbare), period aktivne trgovine i kulturne razmjene između Japana i Zapada. Japan je počeo upotrebljavati i proizvoditi zapadno oružje, koje postaje ključan faktor za ujedinjenje države. Prvi od velikih japanskih ujedinitelja je bio Oda Nobunaga koji osvaja trećinu Japan i vlada kao diktator zbog nemogućnosti da dobijen mandat šoguna od cara do svog ubojstva 1582. godine u zavjeri. Njega će ubrzo osvetiti drugi veliki ujedinitelj Toyotomi Hideyoshi (1536.-1598.) koji završava osvajanje države, ali vlada samo kao civilni vođa pošto po tamošnjim zakonima šogun može biti samo pripadnici polucarskih klanova to jest oni koji u precima imaju nekog japanskog cara. Tokom razdoblja Hideyoshi u1592.godini ujedinjeni Japan šalje svoje snage u invaziju Koreje u nadi da će prvo osvojiti nju, a potom Kinu. Trupesamurajas borbenim iskustvom i velikom količinom oružja u početku donose uspjeh, ali brojčana nadmoć Kineza je bila jednostavno prevelika što dovodi do katastrofalnog poraza.

Nakon smrti Hideyoshija vlast nad Japanom dolazi u ruke regentskog savjeta koji upravlja u ime njegovog malodobnog sina. Tokom sljedeće dvije godine politički i vojno spretniTokugawa Ieyasuje uspio izigrati druge regente što dovodi do kratkotrajnog građanskog rata u kojemu on pobjeđuje1600.godine, ubitci za Sekigaharui osvaja vlast. Nakon pobjede šogunTokugawa Ieyasuosnivašogunat Tokugawa1603.godine, dok je još istovremeno teoretski Japanom upravljao Hideyoshijev maloljetni sin. U kratkom vojnom pohodu ili preciznije opsadi 1614-1615. godineTokugawa Ieyasuosvaja Osaku i pogubljuje svog konkurenta za vlast nakon čegašogunat Tokugawavlada Japanom doMeiji restauracije,1868.godine kada je car povratio svoje ovlasti nakon skoro 700 godina.

Moderno doba

[uredi|uredi kod]

Tokom prve polovice 17. stoljeća novonastali Tokugawa šogunat je sumnjao da sukatoličkimisionari zapravo prethodnici vojnog osvajanja od snaga Iberie. Prekinuli su sve veze s Europljanima, osim vrlo ograničenih kontakata sprotestantskimnizozemskim trgovcima na otokuDejima,a kineskim brodovima je bio dopušten ulaz uNagasakii Koreju zbog diplomatskih odnosa s glavnim gradom.

Izolacija je trajala 251 godinu, dok komodorMatthew C. Perrynije prisilio Japan na otvaranje prema Zapadu sugovorom Kanagawau1854.godini. Tokom nekoliko godina obnovljeno je trgovanje sa Zapadom. Samuraji su u tome vidjeli znak slabosti šogunove vlasti i uslijedio jeBoshin ratod1867.do1868.godine. Meiji obnovom1868.godine šogun je bio prisiljen odstupiti i caru je vraćena moć. U vrijeme Meiji ere pokreću se mnoge reforme. Ukinut jefeudalizami usvajaju se mnoge zapadnjačke institucije, uključujući legalni sistem i vladu zajedno s ekonomskim, socijalnim i vojnim reformama, koje pretvaraju japansko carstvo u jednu od velikih sila u svijetu. Kao rezultatKinesko-Japanskog rataiRusko-Japanskog rata,Japan je kontroliraoTajvani pola Sahalina, a kasnije je pripojio Koreju (1910.godine).

Ranih godina 20. stoljeća Japan povećava utjecaj i proširuje vojsku, što dovodi do invazijeMandžurijeidrugog Kinesko-Japanskog rata(1937.godine). Japan zatim sklapaTrojni savezsNjemačkomiItalijom.Japanske vođe su smatrale da je potrebnonapastiameričku mornaricuuPearl Harboru(1941.) da bi se osigurala japanska nadmoć ujugoistočnoj Aziji.Ipak, ulazSjedinjenih Američkih Državaudrugi svjetski ratje poremetio ravnotežu naPacifikuna štetu Japanaca. Kada Nakon duge pacifičke kampanje Japan gubiOkinawuuOsaki,i ostale gradove strateškim bombardiranjem američkih snaga. BombardiranjeHiroshimeiNagasakijaatomskim bombamadovodi do bezuvjetne predaje Japana Sjedinjenim Američkim Državama15. kolovoza1945.godine.

Hiroshima

Nakon izgubljenog rata Japan ostaje pod okupacijom SAD-a do1952.godine. Kasnije počinje vrlo brz ekonomski razvoj koji je vratio blagostanje na otoke. UspjehOlimpijskih igarauTokiuu1964.godini postao je znak da je Japan napokon ponovo dobio svoj nacionalni status. OtociRyukyuostaju pod vlasništvom SADa do1972.da bi stabilizirali istočnu Aziju, i vojska ostaje tamo i danas.

Takav preobrat uključuje i spor oko otokaSenkaku,kojeg traže Kina i Tajvan.Kurilski otocina sjeveru Hokkaida, koje jeSovjetski savezzauzeo pred kraj drugog svjetskog rata, još uvijek ostaju sporno područje i Japan i dalje zahtijeva njihov povrat. Japan osporava kopno nad Hridama Liancourta zajedno sJužnom Korejom,koja okupira područje bogatoribom.

Godine2003., premierJunichiro Koizumiodlučuje da će poslati vojsku uIrak,što je prvo vojno djelo Japana bez slaganjaUNanakon dogovora prije skoro 5 godina.

Politika i organizacija vlasti

[uredi|uredi kod]

Po državnom uređenju Japan jeustavnaparlamentarnamonarhijascaremna čelu. Careva uloga je ceremonijalna te on nema stvarnu vlast. Prema japanskom ustavu car je simbol države i narodnog jedinstva. Sadašnji car jeNaruhito,koji je1. svibnja2019.godine naslijedio prijestolje od svog oca,Akihita,koji je abdicirao (i tako postao prvi japanski car od1817.godine koji je abdikacijom napustio prijestolje).

Zakonodavnagrana vlasti u Japanu je dvodomniparlament,Kokkaikoji se sastoji od Zastupničkog doma (jap. Shūgiin) i Vijećničkog doma (jap. Sangiin). Zastupnički dom se sastoji 480 članova koji se biraju na općim izborima svake 4 godine te je parlamentarni dom s većim ovlast. Članove Vijećničkog doma se bira na općim izborima svakih 6 godina te ih ukupno ima 242. Pravo glasa imaju svi građani stariji od 20 godina.

KonzervativnaLiberalna demokratska stranka(LDP) je na vlasti skoro bez prekida od1955.godine do početka 21. vijeka. Iznimka je1993.godina, kad je na vlasti bilakoalicijskavlada sastavljena odopozicijskihstranaka. Današnji premijerTaro Asoje iz stranke LDP. Najveća opozicijska stranka je socijalno liberalnaDemokratska stranka Japana.

Kabinetjeizvršnagrana vlasti i sačinjavaju ga premijer i državni ministri. Kabinet izravno odgovara Kokkaiju i njegovi članovi moraju odstupiti ako mu Zastupnički dom izglasa nepovjerenje. Premijer mora biti član Kokkaija i izabiru ga njegovi kolege. Ima ovlasti za postavljanje i razrješavanje ministara, od kojih većina moraju biti članovi Kokkaija. Trenutni japanski premijer jeNaoto KanizDemokratske stranke Japana.

Japanskopravoje u ranom periodu bilo pod utjecajem kineskog prava. U Edo razdoblju u vrijeme vlastiŠogunata Tokugawajapanski pravni sustav se samostalno razvija. U razdoblju drugo polovice 19. stoljeća posebno u zadnjim desetljećima nakonMeiji reformipravni sustav je pod jakim utjecajemeuropskogkontinentalnog prava, posebicefrancuskoginjemačkog.Godine1896.proglašen je Građanski zakonik po uzoru na njemački. Uz neke male preinake, pogotovo nakon krajaDrugog svjetskog rataZakonik je na snazi do danas. Vrhovni sud Japana je najviša sudska instanca. Postoje još tri stupnja nižih sudova.

Diet

Japan se općenito smatra ustavnommonarhijom.Zakonodavnagrana vlasti je dvodomniparlament,Kokkaiili "Diet".Dietse sastoji od Zastupničkog doma (Donji dom iliShuugi-in) i Vijećničkog doma (Gornji dom iliSangi-in). Zastupnički dom ima 480 članova koji se biraju na općim izborima svake 4 godine. 247 članova Vijećničkog doma se bira na općim izborima svakih 6 godina. Pravo glasa imaju svi građani stariji od 20 godina.

Kabinet jeizvršnagrana vlasti i sačinjavaju ga premijer i državni ministri. Kabinet izravno odgovara Dietu i njegovi članovi moraju odstupiti ako mu Zastupnički dom izglasa nepovjerenje. Premijer mora biti član Dieta i izaberu ga njegovi kolege. Ima ovlasti za postavljanje i razrješavanje ministara, od kojih većina moraju biti članovi Dieta.

Liberalna demokratska stranka(LDP) je na vlasti skoro bez prekida od 1955. godine. Iznimka je 1993. godina, kad je na vlasti bilakoalicijskavlada sastavljena odopozicijskihstranaka. Današnji premijer Junichiro Koizumi je iz stranke LDP. Najveća opozicijska stranka jeDemokratska stranka Japana.

Carska kuća

[uredi|uredi kod]

Japan ima kraljevsku obitelj vođenucarom,ali po sadašnjemustavuon izvodi samo svečane dužnosti i nema nikakvu moć, čak ni u hitnim slučajevima. Japanci cara definiraju kao simbol države i nacionalnog jedinstva.

Naruhito( đức nhân ) je sadašnji i 126. car Japana. Preuzeo je vlast nakon abdikacije svog ocaAkihita1. svibnja2019.godine i službeno postao 126. vladar Japana.

Geografija

[uredi|uredi kod]
Karta

Japan je otočna zemlja i proteže se uzduž istočne (pacifičke) obale Azije. Glavni otoci od sjevera prema jugu suHokkaido,Honshu,ShikokuiKyushu.Osim njih,Japanski arhipelagobuhvaća oko 3000 manjih otoka.

  • Površina: 377.835 km² (uključujući 3.091 km² teritorijalnih voda)
  • Obala: 29.751 km
  • Najviši vrh: planinaFuji(3.776 m)
  • Najniža točka: Hachiro-gata (-4 m)

Oko 73% zemlje je brdovito, s planinskim lancem koji se proteže preko glavnih otoka. Kako je malo ravnica, mnoga brda i planinski obronci se obrađuju sve do vrha, a na svakoj većoj ravnici su se razvili važniji gradovi.

Japan se nalazi u vulkanskoj zoni naPacifičkom vatrenom krugu.Duž svih otoka se osjećaju česta slaba podrhtavanja tla i povremenevulkanskeaktivnosti. Razornipotresi,čiji rezultat su čestocunamiji,događaju se nekoliko puta u stoljeću. Najveći potresi u zadnje vrijeme bili su Chuetsu 2004. godine iVeliki Hanshin potres1955. godine. Mnogo je toplih izvora, koje su razvili u odmarališta.

Administrativna podjela

[uredi|uredi kod]
Glavni članak:Prefekture Japana
Mapajapanskih prefektura
Oblast Prefektura
Hokaido Hokaido(1)
Tohoku Akita(5),Aomori(2),Fukušima(7),Ivate(3),Mijagi(4),Jamagata(6)
Kanto Čiba(12),Gunma(10),Ibaraki(8),Kanagava(14),Saitama(11),Točigi(9),Tokio(13)
Čibu Aiči(23),Fukuj(18),Gifu(21),Išikava(17),Nagano(20),Nigata(15),Šizuoka(22),Tojama(16),Jamanaši(19)
Kansaj Hjogo(28),Kjoto(26),Mije(24),Nara(29),Osaka(27),Šiga(25),Vakajama(30)
Čugoku Hirošima(34),Okajama(33),Šimane(32),Totori(31),Jamaguči(35)
Šikoku Ehime(38),Kagava(37),Koči(39),Tokušima(36)
Kjušu Fukuoka(40),Kagošima(46),Kumamoto(43),Mijazaki(45),Nagasaki(42),Oita(44),Saga(41)
Okinava Okinava(47)

Japan imaumjerenu klimui 4 izrazitagodišnja doba,ali zbog velike buljine od sjevera prema jugu klima varira od regije do regije krajnji sjever je zimi vrlo hladan, dok krajnji jug imasuptropsku klimu.Na klimu osim toga utječu sezonski vjetrovi koji pušu s kontinenta prema oceanu zimi i u obratnom smjeru ljeti.

Kasni lipanj i rani srpanj su kišno razdoblje (osim u Hokkaidu), kada se nad Japanom nalazi sezonska kišna fronta (baiu zensen). U kasno ljeto i ranu jesen se iz tropskih područja niskog tlaka iznad ekvatora razvijajutajfunii prolaze od jugozapada prema sjeveroistoku, često donoseći obilne kiše.

Geografska raznolikost Japana ga dijeli u 6 glavnih klimatskih područja:

  • Hokkaido: Ima umjerenu klimu s dugim, hladnim zimama i svježim ljetima.Oborinenisu obilne, ali se zimi na otocima obično nakupi dostasnijega.
  • Japansko more:Sjeverozapadni vjetar zimi donosi puno snijega. Ljeti je regija hladnija od pacifičkog područja, ali su ponekad temperature ekstremno visoke zbog fenomena fena, toplog vjetra.
  • Središnje visoravni (Chuo-Kochi): Tipičnakontinentalna klima,s velikim temperaturnim razlikama između ljeta i zime te između dana i noći. Nema puno padalina.
  • Seto unutrašnje more (Seto-naikai): Planine uChugokuiShikokuregijama zaustavljaju sezonske vjetrove, time stvarajući lijepo vrijeme kroz cijelu godinu.
  • Tihi ocean:Ima hladne zime s malo snijega i vruća, vlažna ljeta zbog jugoistočnog sezonskog vjetra.
  • Nausei-shoto (Ryu Kyu) ili Jugozapadno otočje: Ima suptropsku klimu s toplim zimama i vrućim ljetima. Oborine su obilne, osobito u kišnoj sezoni. Česti su tajfuni; u 2004. godini do otoka je došlo rekordnih 10 tajfuna.

Teritorijalni sporovi

[uredi|uredi kod]

Japan ima neriješene teritorijalne sporove oko južna četiri otoka Kurilskog otočja (koji su pod vlašću Rusije), kao iLiancourt Rocks(korejskiDokdo,japanskiTakeshima), pod vlašću Južne Koreje, i otočjaSenkaku(kineskiDiaoyutai), na kojeg pravo polažu i Kina i Tajvan.

Ekonomija Japana

[uredi|uredi kod]
Burza

Suradnja vlade i industrije donjela je snažan moral rada, napredna tehnologija, isticanje obrazovanja i relativno mal stav distribucije (1% GDP) pomogle su Japanu napredovanje nevjerojatnom brzinom da bi postali jedna od najvećih gospodarskih snaga u svijetu zajedno s SAD-om iEuropskom unijom.Tri desetljeća cjelokupani gospodarski rast je neobičan: 10 % u 1960., 5 % u 1970. i 4 % u 1980. godini.

Napredci vlade da ožive ekonomski rast imaju mali uspjeh. Prepoznatljie karakteristike Japanske ekonomije osim rada proizvođača, dobavljača, distributera i banke su grupe zvane: Keiretsu; moćna unija poduzetništva i Shunto; ugodna veza s vladinim birokratima, garancija doživotnog zaposlenja (shushin koyo) u velikim korporacijama i visoko neoinizirane firme. Nedavno su Japanske kompanije počele napuštati te norme radi većeg profita. Vlada Junichiroa Koizumia je odredila ili pokušava veliku privatizaciju i inozemne invensticije radi poticanja Japanske "uspavane" ekonomije.

Poljoprivredni sektor

[uredi|uredi kod]

Japanski poljoprivredni sektor je jako zaštićen, vlada regulira usluge male kultivizacije umjesto velike kultivizacije poljoprivrede kao što je običaj Sjeverne Amerike. Uvozrižeje najviše zaštićen i ujedno subjekt carinske tarife od 490% i ogranićen normom od samo 3% totalne trgovine riže.

Japan je autonoman u riži (osim za potrebe pravljenja hrane od riže), država mora uvoziti do 50% zrnate kulture (npr.žito) i hrane za stoku. Oslanjaju se na uvoz mesa. U Japanu je najvećaribarskaflota (15% svjetskog ulova). Po nekim teorijama, japansko će ribarenje dovesti do osiromašenja u ribljim zalihamatune.

Industrijski Sektor

[uredi|uredi kod]

Industrija zautima jadnu-trećinu japanskogGDPa,ovisi o uvoženju sirovina i goriva. Japan je najbolji uautomobilskojielektroničkoj industriji(npr. računala, mobiteli...). Japan je "dom" velikih proizvođača kao što su:Toyota,Honda,Matsushita,Sony,NissaniToshiba.Japan drži veliki market razmjene visoke tehnologije kao što su:poluvodiči,industrijke kemikalije, djelovi strojeva i (nedavno) zračnog prostora.Graditeljstvoje dugo bila jedna od najvećih industrija Japana s pomoću vladinih ugovora u civilnom sektoru.Robotikaje velika ekonomska snaga, Japan posjeduje 410 000 od svjetskih 720 000 "radećih robota".

Uslužni sektor

[uredi|uredi kod]

Uslužni sektor broji do dvije trećine totalnog ekonomskog dobitka. Bankarstvo, osiguranje, posjedi, nekretnine, prijevoz i telekomunikacije su sve glavne industrije. Koizumieva vlada pokušava privatizirati Japan Post, jednu od največih privatnih bankarskih i usluga osiguranja do2007.god.

Gradovi

[uredi|uredi kod]

Kultura Japana

[uredi|uredi kod]

Reference

[uredi|uredi kod]

Vanjske veze

[uredi|uredi kod]