Jemen

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Republika Jemen
الجمهوريّة اليمنية
Al-Džumhūrīyâ al-Yamanīyâ
Zastava Grb
Geslo:nema
Državna himna:"Ujedinjena republika"
Glavni gradSana
Službeni jezici arapski
Vođe
Predsjednik Rashad al-Alimi
Uspostava Ujedinjenje22. maj1990.
Površina
Ukupno 527,970 km2(48.)
Voda (%) 0
Stanovništvo
Popis iz 2004 19,685,161[1](53.)
Gustoća 37/km2
Valuta jemenski rial
Vremenska zona +3
Pozivni broj +967
Web domena .ye

Republika Jemen(arapski:الجمهورية اليمنية) je država na jugozapaduArapskog poluotoka,jedina republika u Arabiji.

Geografija

[uredi|uredi kod]

Jemen se prostire uz obaleCrvenog mora,Adenskog zaljevaiArapskog mora.Na kopnu graniči saSaudijskom Arabijomna sjeveru iOmanomna istoku. UCrvenom morugraniči saEritrejomiDžibutijem,a uArapskom morusaSomalijom.

Jemen ima površinu od 555,000 km² i oko 24 miliona stanovnika (procjena iz 2010). Glavni i najveći grad jeSana.Jemenu pripada preko 200 malih otoka, od kojih je većina u Crvenom moru iarhipelagSokotra,udaljen oko 415 km južno od Jemena, blizu obala Somalije.

Teritorij Jemena može se podjeliti na četiri geografske cjeline;

  • Tihama- vruću suhu pješčanu ravnicu uz obalu Crvenog mora.
  • Sarat- zapadni planinski masiv, koji se proteže u smjeru sjever - jug uz obale Crvenog mora s najvišim vrhomDžabal Nabi Šu'ajb.
  • Hadramaut- istočni planinski masiv, koje se proteže u smjeru istok- zapad uz obale Arapskog mora, i
  • pustinjuRub' al Khalina sjeveroistoku uz granicu saSaudijskom Arabijom.

Tihama(Vruća zemlja) iako je praktički bez izvora slatke vode i pakleno vruć kraj, puna jemočvaraikomaracauz brojnelagune.Isparavanje u Tihami je toliko jako da nijedanvadisa masiva Sarat gotovo nikad ne dospijeva do mora, ali dobar dio planinskih oborinskih voda završava u podzemnim rezevarima, koji se u posljednje vrijeme iskorištavaju za navodnjavanje farmi. Saratse može podijeliti na dvije zone;

  • Zapadnu visoravan, čiji su vrhunci visoki do 3,000 metara, to je kraj sa relativno plodnim tlom i najviše oborina u cijelom Jemenu.
  • Centralnu visoravan, koja je viša (od 2,000 - 3,200 metara), ali izgleda pitomije kao plato, s valovitim brdima i malim brežuljcima. Tu se uzdižu i neke od najviših planina Jemena (Džabal Nabi Šu'ajb). Ovdje pada manje kiše, ali ipak dovoljno tokom ljetnih mjeseci za održavanje usjeva.

Planinski dio Jemena ispresjecan je brojnim kanjonimavadija,od kojih većina presuši tokom sušnih mjeseci (Jemen nema ni jednog stalnog vodotoka). Najveći jeVadi Hadramautu istočnom Jemenu, koji je plodan u gornjem dijelu i relativno bogat vodom, a relativno pust i nenastanjen u donjem dijelu.[2]

Samo 2.9 % teritorija Jemena je obradivo zemljište, od toga je samo 0.3 % zasijano stalnim usjevima. Oko 4,900 km² se navodnjava. Po podatcima Ujedinjenih naroda Jemen ima 19,550 km² pod šumom i makijom, što je oko 4 % ukupne površine.[2]

Grad Al Hadžara uMuhafazi Sana

Historija

[uredi|uredi kod]
Glavni članak:Historija Jemena

Jemen odprahistorijeegzistira kao raskrsnica različitih kultura, na njegovu tlu su između12. st. pne.-6. st.nastala i vladalaantičkaplemenska kraljevstva;Minejaca,Sabe,Hadramauta,Katabana,AusanaiHimjara,koja su kontrolirala unosnu trgovinu mirodijama,tamjanomi egzotičnom robom izAfrikeiIndijezaEvropu. U5. st.Jemenom je nakratko zavladaloetiopskoAksumsko Carstvo,nakon Aksuma vlast je ponovno osvojio Himjar, a nakon njihSasanidsko Carstvo[3].

Od početka7. st.,prviislamskikalifiproširili su svoju vlast do Jemena. Nakon propasti kalifata, područje Jemena nema jedinstvene vlasti, već gotovo svaki grad ilioazaima svoju lokalnu dinastiju koja vlada tim krajem. Imamiperzijskogporijekla zavladali su Jemenom uz povremene prekide 160 godina, tad se oformila teokratska strukturazeidijskihimamakoja je preživjela skoro do današnjih dana uSjevernom Jemenu.

Veći dio Jemena podpao je podotomanskuvlast1517.i bio pod njom sve do kraja17. st.kad su vlast ponovno prezelizeidijskiimami.Otomansko carstvoponovno je formalno zagospodarilo Jemenom sredinom19. st..Nakon sloma Otomanskog carsta uPrvom svjetskom ratu,imam Jahja Muhamed iz dinastije al-Kasimi proglasio je nezavisnost Sjevernog Jemena30. oktobra1918.i osnovaoMutaveklijsko kraljevstvo Jemen. S druge strane uJužnom Jemenusu stvari išle drugim tokom, tamo su na početku19. st.Britancikupili odsultanaLahidžalukuAdeni osnovali svojuKoloniju Aden,iz koje su proširili svoju vlast na unutrašnjost zemlje putem ugovora o zaštiti sa lokalnimsultanatimaišeikatima.Njih su1886.ujedinili u novu tvorevinuProtektorat Aden,iz kog je nastala1959.Federacija Arapskih Emirata Jugaa nakon togaJužnoarapska Federacija1962.iJužnoarapski Protektorat1963.

Nakon odlaska Britanaca1967proglašena jeDemokratska Narodna Republika Jemen.Iza tog je1972godine izbio rat između dviju jemenskih država;Sjevernog JemenaiJužnog Jemena.Sukobi su ponovno buknuli1979., a nakon intervencijeArapske lige,uslijedili su pregovori koji su doveli do primirja. U maju1988., Sjeverni i Južni Jemen, obnovili su pregovore o ujedinjenju, i napravili korake u smirivanju napetosti; osnivanjem demilitarizirne zone duž granice. Sve je to dovelo do potpisivanja ugovora o ujedinjenju u novembru1989.kojeg su potpisali presjednik Ali Abdulah Saleh u ime Sjevernog i Ali Salim al-Baidh u ime Južnog Jemena, ujedinjenje je proglašeno22. maja1990.

Stanovništvo

[uredi|uredi kod]

Ukupni broj stanovnika Jemena bio je 19,685,161[1]miliona po popisu iz16. decembra2004,od toga je 46% bilo mlađe od 15 godina, a 2.7% starije od 65 godine. Još1950Jemen je imao samo 4.3 miliona stanovnika.[4] Jemen ima visoku stopunataliteta,prosječna jemenka rodi po 6 djece, tako da se Jemen uvećava za 700,000 stanovnika svake godine.

Većina Jemenaca suArapimuslimani[5] Jemen je još i danas u većiniplemenskodruštvo.[6]Svaka dolina, grad ili selo ima svojegšeika,vlastite običaje i folklor. Unutar plemena živi se u velikim, čvrsto povezanim velikim familijama. Isti višekatni dom obično dijeli više generacija iste porodice. Plemenska tradicija posebno je jaka u Sjevernom Jemenu, u planinama sjevernog Jemena živi nekih 400zeidijskihplemena.[7]Jemen je na izvjestan način i kastinsko društvo, u kojem malobrojne Jemence crnačkog porijekla zvane Al-Akhdam, većina još uvijek smatra nižom rasom.[8]Sve je to shvatljivo kad se zna da je Sjeverni Jemen tek1962.službeno ukinuoropstvo.[9]

Pustinjski neboderi izŠibamauVadi Hadramautu

Arapskije službeni jezik Jemena. U istočnojMuhafazi Mahrai na otokuSokotra,govori se nekoliko starih južno arapskihsemitskih jezika(mehri,sokotranski).[10] UMuhafazi Hadramautoko 300.000 ljudi govorihadrami.

Privreda

[uredi|uredi kod]

Jemen je uglavnompoljoprivrednazemlja, u kojem se većina stanovnika bavizemljoradnjom,stočarstvomiribolovom.

Jemen je najsiromašnija zemljaArapskog poluotoka,jer proizvodi najmanje količinenafte- koje se počela eksploatirati tek od kraja1970e.Državni prihod uvelike ovisi o porezu na proizvedenu naftu, jer nekih drugih prirodnih resursa Jemen nema[11]

Administrativna podjela zemlje i gradovi

[uredi|uredi kod]

Republika Jemenje upravno podijeljena na 20muhafaza (pokrajina),i posebnu muhafazu gradSanu,koja ima poseban status kao teritorij glavnog grada i zove seAmanat Al-Asemah.[12]

Veći gradovi u Jemenu su;

Eksterni linkovi

[uredi|uredi kod]