Klasicizam

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Klasicizamje naziv za razdoblje, stil ili smjer u europskimumjetnostima.

Klasicizam u likovnim umjetnostima

[uredi|uredi kod]
Vrata izrađena u klasicizmu,Olomouc,Češka

Označuje dva razdoblja u europskoj likovnoj umjetnosti.

  1. Starije razdoblje 16.–17. st. iliPaladijev klasicizam.Stil koji je talijanski graditeljAndrea Palladio(1508.1580.) inaugurirao u sjevernojItaliji.U gradnji objekata oslanja se pretežito na rimskeantičkeuzore, a u arhitekturi oblikovanje uvodi jasnoću i jednostavnost, princip ravnih linija te plastičnu dekoraciju svodi na minimum. Koncepciji daje izraz mirne i dostojanstvene monumentalnosti. Snažno je utjecao na europske graditelje (J. van Campen uNizozemskoj,C. Perrault uFrancuskoj)
  2. Mlađe razdoblje klasicizma (često se nazivaneoklasicizam) traje od1760.do1830.Pojavio se kao reakcija na raskošnostbarokai pretjeranostrokokoate posljedica arheoloških otkrića antičkih spomenika (npr.Pompeja). Glavni nositelji ideje klasicizma bili su arheolozi i povjesničari umjetnosti J. J. Winckelmann i Ph. Caylus, pa se umjetnost klasicizma ne vezuje izravno na umjetnost klasičneGrčkeiRima,nego preko estetičkih zasada. Glavno je načelo traženje antičkih ideala ljepote.

Klasicizam u glazbi

[uredi|uredi kod]

Klasicizam je oznaka za stilski pravac u europskojglazbiu drugoj polovici 18. i prvoj četvrtini 19. stoljeća. Ima normativno i povijesno značenje. Kao pojam za glazbu uveden je početkom 19. stoljeća Dijeli se na:

  1. rano (pretklasično) razdoblje (do1770.)
  2. razdoblje visokog ili, prema najvažnijem središtu,bečkog klasicizma,osobito vezanog uz stvaralaštvoJosepha Haydna,Wolfganga A. MozartaiLudwiga van Beethovena,vremenski između1770.i1830.

Temeljne značajke klasicizma:

  1. u skladbi dominira nekom glasu povjerena člankovito građena melodija podesna za motivičku obradu;
  2. temeljno oblikovano načelo je tematsko-motivički rad;
  3. motiv i tema podvrgnuti su ritmičkim, harmonijskim, dinamičkim i agogičkim promjenama, uz zadržavanje svojega osobnoga prepoznatljivog oblika.

Klasicizam u književnosti

[uredi|uredi kod]
Molièreovportret,1658.

Karakterizira ga nasljedovanjeantičkihknjiževnih uzora, formi,stilai sadržaja, kao i slijeđenje strogih pravila književnog oblikovanja, uzvišenost stila, važnost jasnoće, mjere, harmonije ikompozicije,njegovanje poučnosti i visokih etičkih vrijednosti, kao i prevladavanje racionalnog principa nad strastima, osjećajima i neobuzdanom maštom te formalnim i sadržajnim prekomjernostima. Osobito se snažno razvio ufrancuskoj književnosti.

Književnost je po tome hijerarhijski uređen sustav književnih vrsta, koje se razlikuju po stilu, tematici, načinu izražavanja i drugom, pri čemu suepitragedijanajcjenjenije književne vrste kojima pripada visoki stil, dok sekomedijakoristi niskim stilom.

Središnje ličnosti francuskog klasicizma su pisci uzornih tragedijaPierre CorneilleiJean Racinete komediografJean Baptiste Poquelin Moliere,koji se udaljuje od strogih klasicističkih normi, ali njeguje racionalnost, kompozicijska načela i didaktičnost.

Prema nekim obilježjima svojih djela, predstavnicima klasicizma u njemačkoj književnosti mogu se smatratiJ. W. Goethei F. Schiller, u talijanskoj književnosti V. Monti i V. Alfieri, u engleskoj književnosti J. Dryden i A. Pope, a u ruskoj književnosti A. D. Kantemir, M. V. Lomonosov i G. R. Deržavin.