Književni časopis

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Književni časopisje glasilo koje se baviknjiževnošćui nudi prostorpiscimaipjesnicima,kako afirmiranim tako i novim, da svoja djela predstave javnosti. Sve do prošlog stoljeća objavljivanje u časopisu bilo je temeljna faza za svakoga tko želi ući u svijet pisma. U mnogim biografijama pisaca iskustvo književne revije predstavljalo je početak karijere. Književni časopisi obično objavljuju kratke priče, poeziju i eseje, uz književne kritike, prikaze knjiga, biografske profile autora, intervjue i pisma.

Nouvelles de la république des lettres– koji je osnovaoPierre Bayleu Francuskoj 1684. – se smatra prvim književnim časopisom. Središnji časopis 17. stoljeća su bioJournal des sçavans– sa kojim je izlazioActa EruditorumuLeipzigu– izdavan je na nalatinskomifrancuskomjeziku, da bi bili predani međunarodnoj znanstvenoj zajednici.

Književni časopisi postali su uobičajeni početkom 19. vijeka, odražavajući sveukupni porast broja knjiga, časopisa i znanstvenih časopisa koji su se objavljivali. UVelikoj Britaniji,kritičariFrancis Jeffrey,Henry BroughamiSydney Smithosnovali suEdinburgh Reviewu godini 1802. Ostale britanske revije iz ovog razdoblja uključivale suWestminster Review(1824),The Spectator(1828) iAthenæum(1828).

Athenæum

Između 1798. i 1800. se bilježi kratki vijek časopisaAthenaeumkoji su uBerlinuvodili braćaAugust W. SchlegeliFriedrich Schlegel.Časopis je bio jezgro prve iskre njemačkog romantizma i njemu nalazimo doprinoseDorotheje Schlegel,Caroline Schlegel,Friedricha od Hardenberga,Augusta F. Bernhardija,Sofije Bernhardi,Friedricha Schleiermachera,Augusta L. HülsenaiKarla G. Brinckmanna.

Važni časopisi u hrvatskoj književnosti su biliDanica,Zora dalmatinska,Kolo,Vijenac,Republika,Krugovi,Pečat,Forum,Književna republika.

Na srpskoj strani možemo spomenutiDanica,Balkanska vila,Gradina,Stremljenja,Srpski književni glasnik,Književnost,Književna reč.

Istrovremeno na književnom polju su znatno uticala izdanja nekih općih listova ili ne isključivo književnih periodika:Politikin zabavnik,Nedjeljna Dalmacija,Feral Tribune,Nedeljne informativne novine,Duga,Globus.

U Sloveniji su djelovaliLaibacher Zeitung,Lublanske novice,Krajnska čbelica,Ljubljanski zvon,Naprej,Edinost,Delo‎,Nova revija,Tribuna,Dnevnik,Mladina.

Utalijanskomknjiževnom prostoru najznačajniji časopisi u 18. i 19. vijeku su bili:Giornale de' letterati d'Italia,Il CaffèiBiblioteca Italianakoje su označile sezone talijanskog prosvjetiteljstva, romantizma i narodnog preporoda. U 20. vijeku valja spomenutiOmnibus,Il Saggiatore,Fanfulla della domenica,Cronaca bizantina,La Ronda,Primato,te poslijeratnePoesia,Lettere italiane,Botteghe Oscure,Il Verri,Nuovi Argomenti,Aut Aut,Lettera Internazionale,Baldus,Osservatorio Letterario.

U internetskoj eri su nastali online časopisi i književni blogovi među kojima se ističuCarmilla on line,Minima&moralia,Nazione Indiana,Il primo amore.