Kosovci

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

KosovciiliKosovarisu u širem smislu stanovniciKosovaneovisno o njihovoj etničkoj pripadnosti, a u užem smislu samo "Kosovski Albanci", odnosno etničkiAlbancikoji žive uKosovu.

Stanovnici Kosova

[uredi|uredi kod]

StanovnikKosovanasrpskom jezikuzove seKosovac,a naalbanskomKosovar[1].

I u rečniku „Fjalor shqip serbokroatisht-/Albansko srpskohrvatski rečnik “, autora Abdulaha Zajmija, Mehdi Bardija, Sulejmana Drinija, Ljatifa Muljakua, Ganija Ljubotenija i Sitkija Imamija (Albanološki institut u Prištini, 1981. pp. 456), stoji:

kosovar~im, pl.~ ёKosovac.

kosovar~eadj.kosovski:Lufta e KosovësKosovska bitka.

kosovar/e~jaf. pl.~eKosovka.

Drugim rečima,Albanciza stanovnike Kosova kažu da suKosovari,dok suKosovarježene stanovnice Kosova. U svom književnom jeziku, kao i u rečnicima, oni razlučujusrpskiodalbanskognaziva za žitelje ove južne pokrajine. To što u srpskom jeziku kod nekih ljudi ima mešanja ovih termina, svakako su u pitanju neke druge okolnosti. U standardnom srpskom, kao i književnom, situacija oko naziva žitelja Kosova je sasvim jasna – oni suKosovci,odnosnoKosovke.

No, kroz istoriju, kadKosovo i Metohijanisu bili administrativna celina kao danas, stvari su stajale nešto drugačije. PodKosovomse, u geografskom smislu, podrazumevala oblast odKosovske MitrovicedoŠar-planine,pa su se ktetikomKosovacnazivali samo stanovnici ove kotline. Za stanovnikeMetohijepostoji naziv Metohijac koji je, istina, retko korišćen, tako da izgleda neodomaćen, jer su se onda više koristili termini Prizrenac, Pećanac, Dreničanin itd. - za stanovnike određenog kraja Metohije. Otpor prema ovom nazivu svakako postoji u albanskom narodu, pa nije ni čudo što reči Metohija nema ni u jednom od ova dva rečnika Albanološkog instituta u Prištini. Jer naziv „metohija < metoh “kazuje da je reč ocrkvenom imanju,imanju koje je nekad bilocrkveni posed.Albanci imaju svoj naziv ove oblasti koji, istina, obuhvata širi pojam od srpskog shvatanja Metohije, i odnosi se i na deloveAlbanijeDukađin.Interesantno je da ni ove reči nema u „Fjalor serbokroatisht shqip “iz 1974. (pa ni u obnovljenom izdanju1986), kao što nema ni reči Metohija. No, Dukađina ima u rečniku „Fjalor shqip serbokroatisht/Albansko srpskohrvatski rečnik “iz1981.godine.

Vezano s ovim treba podsetiti da je južnasrpskapokrajina posleDrugog svetskog rataimala naziv Autonomna kosovsko-metohijska oblast (AKMO) (od 10. jula1945), pa potom Autonomna Pokrajina Kosovo i Metohija (od aprila1963), da bi, na kraju, (od novembra1968), postalaSAP Kosovo.Te promene su se svakako odrazile i na proširenje značenja reči Kosovac, pri čemu je sada ona dobila značenje stanovnikaKosova i Metohije,a ne samo kotline Kosovo.

Nije na odmet podsetiti da je termin Kosovar za sve stanovnike Kosova i Metohije između dva rata koristilaKomunistička partija Jugoslavije,a nikako reč Kosovac.[2].

U srpskom narodu i srpskom jeziku od davnina postoji prezimeKosovaci žensko imeKosovka,pa i naziv mestaKosovac.Nema ktetikaKosovarnitiKosovarka,kao što nema ni pridevakosovarski,ni drugih izvedenica od te reči, već samokosovski.Otuda iKosovski bojiliKosovska bitka,a ne kosovarska bitka. I to govori da reč Kosovar nije nastala u duhu srpskog jezika, da nije odomaćena niti masovno prihvaćena od srpskog življa, kao i činjenica da se danas pod rečju Kosovac i Kosovka podrazumevaju stanovnici Kosova i Metohije, a ne samo kotline Kosovo.

Povezano

[uredi|uredi kod]

Reference

[uredi|uredi kod]
  1. Zajmi, A., Bardhi, M., Drini, S., Mulaku, L., Luboteni, G., Imamai, S.:„Fjalor serbokroatisht shqip “,Instituti albanologjik i Prishtines,Priština,1974,307
  2. Grupa autora„U vatri revolucije “(edicija: I - XVI), Institut za istoriju, Priština, 1974—1985.

Literatura

[uredi|uredi kod]
  • Urošević, Atanasije: Kosovo, Naučno delo,Beograd,1965,
  • Zajmi, A., Bardhi, M., Drini, S., Mulaku, L., Luboteni, G., Imamai, S.:„Fjalor serbokroatisht shqip “,Instituti albanologjik i Prishtines,Priština,1974,
  • Zajmi, A., Bardhi, M., Drini, S., Mulaku, L., Luboteni, G., Imamai, S.:Fjalor shqip serbokroatisht/Albansko srpskohrvatski rečnik,Instituti albanologjik i Prishtines, Priština,1981,
  • Trifun Pavlović: Kosovo u srpskim imenima, NUB „Ivo Andrić “, Priština,2001,
  • Grupa autora: Rečnik srpskog jezika,Matica srpska,Novi Sad,2007