Prijeđi na sadržaj

Luteranizam

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sa straniceLuteranstvo)
Martin Luter
Luterova ruža,simbol luteranstva

Luteranizamililuteranstvoje deozapadnog hrišćanstvakoje se zasniva na učenju reformiste iz16. vekaMartina Lutera.Luterovi pokušajireformeteologije i crkvene prakse doveli su do protestantskereformacije.Reakcije vlasti i crkve na širenje Luterovih ideja (95 teza) Evropom dovele su do vjerskih ratova i podjelehrišćanstva.

Za razliku odreformatorskih crkvi,luterani i dalje praktikuju mnoge sakramente i liturgijsku praksu iz pre-reformatorskih crkvi.

Naziv „luteranac “je prvi put u pogrdnom smislu upotrebioJohan Ektokom debate jula 1519.[1]Ek i drugirimokatolicisu sledili uobičajenu praksu da sejeresnaziva po svom vođi, tako da su svi pobornici teologije Martina Lutera označeni kao luteranci.[2]Sam Martin Luter je odbacivao ovaj naziv i svoj reformatorski pokret je nazivao „jevanđeoski “(grč.ευαγγελιον- dobre vesti,jevanđelje).[1]Luteranci su i sami počeli da koriste ovaj naziv sredinom 16. veka da bi se razlikovali od ostalih reformističkih grupa (filipisti,kalvinisti). Teolozi saUniverziteta u Vitenbergusu 1597. upotrebili za svoju crkvu naziv „luteranska “.[2]

Veronauka

[uredi|uredi kod]

Luteranska veronauka detaljno je izložena u„Knjizi saglasja “(Concordia). Luteranci veruju uSveto TrojstvoibogočovečijupriroduIsusa Hristaraspetog na krstu, koji se spustio u ad, vaskrsao ivazneo se na nebo,da posle kraja sveta sudi živima i mrtvima. Važno mesto u doktrini zauzima koncepcija prvobitnoggreha,koji može biti otkupljen isključivo dejstvom božjeblagodati(latinski:Sola Gratia), koja je izražena u veri (latinski:Sola Fide). Stoga spasenje nije u prećenju crkvenih zapovesti, nego u verovanju. Oproštaj grehova daje samo božja milost (latinski:Sola Gratia). Glava crkve je Isus Hrist (latinski:Solus Christus), a ne neki ovozemaljaki posrednik. Iako poriču ulogu slobodne volje u spasenju, luterani na poriču slobodnu volju u svetovnom životu, i ne veruju u dvojakupredestinacijuveć u jednojaku predestinaciju. Glavni kriterijum ispravnosti vere je Biblija (latinski:Sola Scriptura). Dopunska svedočanstva su predanja crkvenih otaca i drugi tradicionalni izvori, ne uvek luteranski, ali uvek uz opasku da su oni samo onoliko istiniti koliko su u saglasju sa Biblijom. Isti takav kritički pristup primenjuje se na sve teološke izvore, uključujući samoga Lutera, čije se delo poštuje, ali nema kultno značenje.

Luteranci priznaju dvesvete tajne:krštenjeipričešće,doduše luterani su istorijski prihvatali i treću svetu tajnu a to je sakramentispovedanjaiabsolucije.Posredstvom krštenja ljudi postaju hrišćani. Oni se pričešćem učvršćuju u veri. Specifičnost luteranskog pričešća među crkvama zapadnog obreda je to što se vinom pričešćuju svi vernici, a ne samo sveštenici. To je u vezi sa crkvenim stavom da su sveštenici samo propovednici (pastori) u svojoj zajednici, i da se ničim ne razlikuju od običnih vernika. Luteranska crkva smatra da ima kontinuitet od apostolskih vremena. Ovo nasleđe se ne shvata kao direktno, kao na primer u pravoslavlju, već pre u duhovnom smislu.

Obožavanje svetaca iikonanije primereno božjoj zapovedi: „Ne imaj drugih bogova “, takodje nisuikonoborci.Marija se poštuje kao Isusova majka, ali se ne slavi. Smatra se dacelibatnije Isusovo pravilo, stoga se ne primenjuje.

Rasprostranjenost

[uredi|uredi kod]

Luteranske crkve širom sveta okupljaju preko 80 miliona vernika. Od toga ih uNemačkojima 25,6 miliona, 19 miliona uSkandinaviji,8,5 miliona u Kanadi i SAD. To je dominantna religija u: Švedskoj, Norveškoj, Danskoj, Finskoj, Islandu, Estoniji i Letoniji.Namibijaje jedina neevropska većinski luteranska zemlja. Značajne luteranske zajednice postoje još u: Brazilu, Etiopiji, Indoneziji, Madagaskaru i Tanzaniji.

Status tradicionalne verske zajednice u Srbiji imaju: Slovačka Evangelička crkva i Evangelička hrišćanska crkva.

Reference

[uredi|uredi kod]
  1. 1,01,1Espín, Orlando O. and Nickoloff, James B.An introductory dictionary of theology and religious studies.Collegeville, Minnesota: Liturgical Press, p. 796.
  2. 2,02,1Fahlbusch, Erwin, and Bromiley, Geoffrey William,The Encyclopedia of Christianity, Volume 3.Grand Rapids, Michigan: Eerdmans, 2003. p.362.