Opijelo

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Opijelo,pravoslavnicrkveniobred(crkvena služba) praćenapojanjemi čitanjemmolitavanad mrtvacem prisahrani.Opijelo obavljajusveštenikipojac.

U zakazano vrijeme dolazisveštenik.Njega dočekuje domaćin i vodi ga u prostoriju gdje je pokojnik. Nakon štosveštenikuzme potrebne podatke o umrlome, kovčeg (sanduk) s pokojnikom iznosi se u dvorište, gdje se vrši opijelo. U mjestima gdje postojikapela,svi dolaze u zakazano vrijeme na sahranu, i u određeno vrijeme se vrši opijelo. Najprije se podijelesvijećesvima prisutnima, koje se upale i drže u toku opijela. Za vrijeme opijela rodbina stoji s desne strane kovčega, a kovčeg je okrenut tako da pokojnik gleda prema istoku. Dok traje opijelo vlada potpuna tišina i potpuna ozbiljnost.Krststoji kraj glave pokojnika. Također, kraj glave se postavlja manji stolić na koji se stavlja žito (koljivo), skuhano kao zaslavu.U žito se stavlja jedna svijeća. Pored žita potrebna je i jedna bočica u kojoj je pomiješano vino i ulje (uspomena nasvetu tajnujeleosvećenja), kojim se poslije opijela preliva pokojnik.

Na stolić se stavlja i jedna čaša s čistim vinom i kašičicom dasveštenikna kraju opijela prelije žito. Tu se još stavlja pogača i tacna s medom. Pogača simbolizira samogHrista,koji je hljeb života, dok je med sladostrajai vječnog blaženog života.

Napomena

[uredi|uredi kod]

Riječopijeloima iekavskioblikopelo,koji se koristi i među izrazitimijekavcima(npr. uBaranji). Postoji i glagolopojati(nesvršeni oblik:opojavati) sa značenjem: održati opijelo, opjevati mrtvaca.

Povezano

[uredi|uredi kod]