Patrice Lumumba

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Patris Lumumba
Patrice Lumumba

Mandat(i)
1. Premijer DR. Kongo
24. jun1960-5. septembar1960
Prethodnik funkcija uspostavljena
Naslednik Josep Ileo
Biografija
Politička partija Nacionalni pokret Konga (do 1961)

Patris Lumumba(2. jul192517. januar1961) bio je prvipremijernezavisnogKonga1960.godine i osnivač Kongoanskog nacionalnog pokreta, danas poznat kao jedan od velikihmučenikau borbiafričkih naroda za nezavisnost od evropskih kolonijalnih sila.

Lumumba, koji se rodio, odrastao i školovao uKongu pod belgijskom vlašću,godine 1958. je osnovaoKongoanski nacionalni pokret,stranku čiji je cilj bio ostvaritinezavisnostKongaodBelgije.Lumumba i njegova stranka, koja je inzistirala naunitarnomuređenju zemlje i prevladavnju tradicionalnih plemenskih podjela, se neposredno pred sticanje nezavisnosti nametnula kao najjača od svih stranaka, te je nakon sticanja nezavisnosti postao premijer. Njegova ideologijaafričkog nacionalizmaipanafrikanizmaje, međutim, postala trn u oku bivšim kolonijalnim gospdarima koji su nastojali zadržati uticaj i ekonomske interese u zemlji, te je skoro odmah nakon sticanja nezavisnosti podržalasecesionističkipokret u rudama bogatoj provinciji Katangi gde je osnovananezavisna državana čelu saMoisesom Čombeom.Stalnepobuneu novoosnovanoj kongoanskoj vojsci, kao ineredičije su žrtve često bili belci, dovele su do tzv.kongoanske krize,te potakle belgijsku vojnu intervenciju koju je Lumumba bezuspešno pokušao apelirajući naUjedinjene nacije.Kada se za pomoć obratioSovjetima,time je, uprkos deklarisaneneutralnosti,postao umešan uHladni rat.Došao je u sukob sa predsednikomŽozefom Kasa-Vubuomi načelnikom generalštabaŽozefom Mobutuomkoji su ga nakon samo nekoliko meseci na dužnosti protivustavno smenili1. decembra1960. i stavili ukućni pritvoruLeopodvilu.Potom je izručen secesioniostima u Katangi koji su ga17. januara1961. mučki ubikli.[1]Posle ubistva Patrisa Lumumbe u Beogradu su u znak protesta održane velike demonstracije koje su se pretvorile u nerede. Zauzeta je i opljačkana Belgijskaambasada(jer se smatralo da su Belgijanci, kao bivši kolonisti, umešani u ubistvo Lumumbe).[2]

Jedan od studentskih domova i jedna ulica u Beogradu, Nišu, Vranju, Subotici i Zaječaru po njemu nosi ime.

Patris Lumumba je bio oženjen i imao je petoro dece. Ostao je simbol borbe afričkih naroda protivkolonijalizma,veoma sličnoČe Gevari.

Reference

[uredi|uredi kod]