Philipp Otto Runge

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Philipp Otto Runge
Romantizam
Autoprtret Phillippa Otta Rungea, Kunsthalle,Hamburg
Biografske informacije
Rođenje23. juli1777.
Wolgast,Njemačka
Smrt2. decembar1810.
Hamburg,Njemačka
Opus
Poljeslikarstvo-crtež
PraksaDresden,Hamburg
Znamenita djela
Jutro
Djeca iz Hülsenbecka
sfera boja
Influencija
Na

Philipp Otto Runge(Wolgast,23 juli 1777. –Hamburg,2 decembar 1810.),njemačkislikar i crtač periodaromantizma.Kasno je započeo svoju karijeru i umro je mlad, ali ipak se smatra jedan od najvažnijih njemačkih slikara romantizma.

Život i djelo

[uredi|uredi kod]
Djeca iz Hülsenbecka,ulje na platnu

Rođen jeWolgastu,u zapadnojPomeranijitada još pod švedskom vladavinom 1777., kao deveto od jedanaestero djece u obitelji brodograditelja. Kao dijete bio je boležljiv te je često izostajao iz škole, a već u ranoj dobi od majke je naučio škarama izrezivati siluete i to je radio cijelog svog života. Godine 1795. započeo je šegrtovanje u trgovačkom poduzeću svog starijeg brata Daniela u Hamburgu. U 1799. Daniel odlučuje financijski podržati njegov studij slikarstva pod vodstvomJensa JuelanaAkademiji u Copenhagenu.Godine 1801. Runge se seliDresdenkako bi nastavio studije gdje upoznaje značajne slikare tog doba, kao što suCaspar David Friedrich,Ludwig Tieck,ali i njegova buduća supruga Pauline Bassenge. Započinje također detaljno proučavati spiseJakoba Boehmeanjemačkog mistika iz 17. vijeka. Godine 1803., za posjeta Weimaru, Runge neočekivano upoznajeJohanna Wolfganga Goetheai oni postaju dobri prijatelji, tim više što su dijelili zajednički interes za boju i umjetnost.

Godine 1804. vjenča se i seli se sa svojom suprugom uHamburg.Zbog ratne opasnosti tokom Napoleonove opsade Hamburga oni se sele 1805. u u njegovu rodnu kuću u Wolgastu gdje žive do 1807. Tokom 1805. Rungeovo dopisivanje s Goetheom u vezi umjetničkog stvaranja i boje postaje intenzivnije. Nakon povratka u Hamburg 1807., on i njegov brat Daniel osnivaju novo poduzeće u kojemu će Philipp ostati raditi cijeli život. Iste godine on razvija koncept sfere boja.[1]Godine 1808. pojaćao je svoj rad na boji, uključujući i eksperimente miješanja boja na disku. Objavljuje također pisane verzije narodnihbajkiRibič i njegova ženaiBademovo stablo,kasnije uključene u zbirku pričabraće Grimm.Godine 1809. Runge završava svoj rad na pisanom djeluFarben-Kugel(sfera boja), kasnije objavljenom 1810. u Hamburgu.[2]Iste godine, već ozbiljno obolio odtuberkuloze,Runge slika još jedan autoportret, kao i portret svoje obitelji i svog brata Daniela. Zadnje od njegovo četvero djece rođeno je dan poslije njegove smrti.[3]

Der Morgen( "Jutro", 1808.), ulje na platnu

Runge je duboko kršćanski i mistično orijentiran, te je u svojim likovnim djelima pokušavao izraziti koncept harmonije univerzuma kroz simbolizam boje, oblika i brojeva. Smatrao je plavu, žutu i crvenu boju simbolimahrišćanskog Trojstvai izjednačio plavu sBogomOcem i noći, crvenu s jutrom, sumrakom iIsusomi žutu sDuhom Svetim(Runge 1841., I, str. 17). Pisao je također poeziju a pri kraju života planirao je seriju od četiri slike naslovljeneDoba dana,smišljene da budu izložene u posebnoj zgradi gdje će se moći razgledati isključivo uz pratnjumuzikei čitanjepoezije.Ovaj je pristup bio vrlo raširen među umjetnicima romantizma, koji su pokušavali dostići vrhunac "totalne umjetnosti", ili fuzije svih oblika umjetnosti. Godime 1803. Runge je već izradiografikevelikog formata na bazi serije crtežaDoba danakoje su imale veliki prodajni uspjeh i predstavljeni su i Goetheu. Runge je naslikao dvije verzijeJutra(danas u Kunsthalleu u Hamburgu), ali druga doba dana nisu prešla fazu crteža. "Jutro" je predstavljalo početak nove vrste slikanja pejzaža u kojem se snažno oslikavaju emocije i religijski doživljaj.

Runge je također bio jedan od najznačajnjih njemačkihportretistasvog perioda; mnogi njegovi portreti se danas nalaze u Hamburgu. Njegov je stil krut, oštar i intenzivan, na momente gotovo naivan.

Runge i boja

[uredi|uredi kod]
RungeovaFarbenkugel(sfera boja)

Rungeov interes za boju bio je prirodni ishod njegovog rada kao slikara i njegovog istraživačkog uma. Među njegovim prihvaćenim principima bio je da "koliko je poznato, postoje samo tri boje, žuta, crvena i plava" (pismo Goetheu od 3. jula 1806.). Njegov cilj je bio izgradnja kompletnog svijeta boja mješanjem triju osnovnih, ili međusobno ili zajedno s bijelom i crnom bojom. U istom opširnom pismu, Runge je prilično detaljno objašnjavao njegov pogled na red boja i skicirao je krugove s mješavinama boja, gdje tri primarne boje formiraju jednakostranični trokut, a s njihovim komplementarnim bojama formiraju šesterokut. Došao je do koncepta sfere boja negdje oko 1807., sudeći prema pismu Goetheu od 21. novembra iste godine, tako da je proširio njegov krug boja u sferu, s bijelom i crnom bojom smještenima na polovima. Tijelo miješanja boja u obliku dvostruke trostranične piramide već je bio predložioTobias Mayer1758., što je Runge znao. Njegovo proširenje tog geometrijskog tijela na kuglu imalo je više idealističke razloge nego logičku potrebu. Njegovim eksperimentima s diskovima miješanja boja iz 1807., nadao se doći do naučnih temelja za oblik kugle. Ohrabren od Goethea i drugih njegovih prijatelja, napisao je naučni rad 1808. u kojem opisuje svoju sferu boja, naknadno objavljenog u Hamburgu 1810. Osim opisa sfere boja u radu se nalazi ilustrirani esej o pravilima harmonije boja i jedan o bojama u prirodi kojeg je napisao njegov prijateljHenrik Steffens.Ručno oslikane ilustracije prikazuju dva različita pogleda na sferu boja i horizontalne i vertikalne presjeke s prikazom unutrašnjosti (vidi sliku lijevo). Rungeova rana smrt ograničila je utjecaj njegovog djela. Goethe, koji je pročitao rukopis prije njegovog objavljivanja, spomenuo ga je u svojem djeluFarbenlehre( "teorija boja" ) iz 1810. kao "uspješan završetak ove vrste istraživanja." Djelo je ubrzo zasjenjeno novim hemisfernim sistemomMichela Eugènea Chevreulaiz 1839. Sistem sferičnog rasporeda boja patentirao je 1900Albert Henry Munsell,ali je ubrzo bio zamijenjen iregularnim oblikom tijela.

  1. Maltzahn, H. 1940,Philipp Otto Runge's Briefwechsel mit Goethe,Weimar: Verlag derGoethe-Gesellschaft.
  2. Runge, P. O. 1810,Die Farben-Kugel, oder Construction des Verhaeltnisses aller Farben zueinander,Hamburg: Perthes.
  3. Runge, P. O. 1840/41,Hinterlassene Schriften', 2. sveska., D. Runge, ed., Hamburg: Perthes.'

Vanjske veze

[uredi|uredi kod]