Populizam

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Sa svojom retorikom "99%" (ljudi) protiv "1%" (elite), međunarodni pokret Okupiraj bio je primjer populističkog društvenog pokreta.
Kako je definirano Nolanovom kartom, populizam (i totalitarizam) nalazi se u donjem lijevom dijelu.
Karikatura iz 1896. godine u kojem je William Jennings Bryan, uvjereni pobornik populizma, gutao simbol Demokratske stranke Amerike.

Populizamje naziv koji se koristi kako bi se opisali razni pojedinci,ideologije,pokreti ilipolitičke strankekoji nastoje ili tvrde da nastoje djelovati u interesu najširih slojeva stanovništva tj.naroda,a nasuprot "otuđenih", odnosno korumpiranih i tiranskih društvenihelita.Najčešće je u pitanju pežorativan termin kojim se nastoje opisati djelovanje kojim se u svrhu sticanja političke podrške zloupotrebljava neobrazovanost i neinformiranostniže klasekako bi se stekla ili održala vlast. Kao populističke metode u tom smislu se najčešće opisuju raznidemagoškitrikovi, davanje nerealnih obećanja u političkim programima, korištenje široko uvriježenihksenofobnihpredrasuda u svrhu ocrnjivanja političkih protivnika te - nakon sticanja vlasti - poduzimanje među širokim slojevima popularnih, ali dugoročno neodrživih i štetnih mjera. Kao suprotnost populizmu se često navodielitizam.

Etimologija i rani oblici populizma

[uredi|uredi kod]

Iako se populizam često navodi kao osobina suvremene politike, on ima dugu tradiciju koja se naZapadumože pronaći još u dobaAntike,odnosno prakse mnogih tadašnjihgradova-državaod kojih je najpoznatijaatenska demokracija.Sama riječ populizam dolazi odlatinskeriječipopuluskojom suRimljaniopisivali "narod" u političkom smislu. U dobaRepublikese u Rimu čak pojavila prva grupa koja bi se uvjetno mogla nazvati političkom strankom, a čije je imePopularioznačavalo borbu za interese "običnog" čovjeka. Iz starog Rima potiče i parola "Kruha i igara"(panem et circenses) koja često služi kao najjezgrovitiji opis populističkih metoda vladavine.

Suvremeni oblici populizma

[uredi|uredi kod]

Populizam se u svojim suvremenim oblicima javlja u19. vijeku,odnosno s uspostavljanjemdemokracijai drugih poredaka u kojima legitimitet vlasti, na ovaj ili onaj način, daje apstraktnavolja naroda.To uključuje iautoritarnei ne-demokratske režime u kojima su vlastodršci nastojali osigurati podršku najširih slojeva stanovništva raznim popularnim mjerama, umjesto da se oslanjaju isključivo na golu silu. Uspostavom demokracije, pak, gotovo svaki pokret ili stranka koji preko izbora pokušava doći na vlast je, u većoj ili manjoj, mjeri populistički samom činjenicom da sebe pokušava definirati kao predstavnika "volje naroda" ili njegovih dugoročnih interesa.

Populizam je u 19. i prvoj polovici 20. vijeka bio karakterističan za mnogeevropskezemlje, gdje su demokratske reformeseljačkimmasama dale politička prava, ali su ih ekonomske okolnosti nastavile držati u inferiornom položaju u odnosu na staru zemljoposjedničku, odnosno novukapitalističkuelitu. Populizam se u tim okolnostima javlja kroz razneagrarijanskepokrete i ideologiju, koji veličaju "skromnog", "radišnog" i "neiskvarenog" seljaka u odnosu na "korumpiranu" ili "odnarođenu" gradsku elitu. Populizam se također javlja i kao svojevrsna reakcija nižih slojeva koji su, za razliku od "prosvijećene"liberalneelite, sačuvali svoje tradicionalne ikonzervativnevrijednosti. Ta struja populizma je karakteristična za tzv.desnipopulizam, iz koga će se s vremenom stvoritidemokršćanstvo,ali i raznifašističkipokreti. Populističke metode agitacije, pak, u zemljama sa snažnom ili rastućomradničkom klasompočinju koristiti ilijevi-socijalistički,a kasnije ikomunističkipokreti.

Poseban oblici populizma su se, zbog specifičnih historijskih i socio-ekonomskih okolnosti, razvili uLatinskoj Americi.Tamošnji vlastodršci često koriste populističku retoriku ili populističke metode vladavine, a bez nekakve čvrste opipljive ideološke podloge ili krozsinkretičkopreuzimanje često suprotstavljenih elemenata lijevih i desnih ideologija. Kao najpoznatiji primjer se navodiperonizamuArgentini.

Povezano

[uredi|uredi kod]

Eksterni linkovi

[uredi|uredi kod]