Prezbiterijanstvo

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Prezbiterijanstvoiliprezviterijanstvoje naziv za različitekršćanskecrkve koje se temelje nakalvinističkojteološkoj tradiciji unutarprotestantizmate su organizirane po načeluprezbiterijanske crkvene uprave.Prezbiterijanska teologija u pravilu naglašavasuverenitetBoga,autoritet Svetog pisma i nužnostBožje milostikroz vjeru uKrista.

Prezbiterijanstvo se razvilo uglavnom uŠkotskojte je potvrđeno kao crkvena vlast u ŠkotskojZakonom u Uniji1707. Većina prezbiterijanaca koji danas žive uEngleskojsu dijelomškotskogporijekla, a prezbiterijanstvo se također proširilo u Sjevernoj Americi zahvaljujući Škotima i škotsko-irskim doseljenicima. Prezbiterijanske denominacije u Škotskoj koriste teologiju Calvina i njegovih neposrednih nasljednika, iako postoji široki raspon teoloških pogleda u suvremenom prezbiterijanstvu.

Moderno prezbiterijanstvo svoje institucionalne korijene vuče od vremenaŠkotske reformacije.Lokalnim kongregacijama upravljajusjednicepredstavnika kongregacije, a skupštinsko načelo se koristi i na drugim razinama odlučivanja (Prezbiterij,SinodiOpća skupština). U teoriji, u prezbiterijanstvu ne postojebiskupi(episkopi); neke prezbiterijanske grupe u Istočnoj Evropi, pak, imaju biskupe. Funkcijastarješineje još jedna specifičnost prezbiterijanstva: to su posebno zaređeni laici koji sudjeluju u upravljanju parohijama/župama i odlučivanju na svim razinima. Funkcija đakona je, pak, usmjerena prema brizi za članove crkve, njihove porodice i zajednice. U nekim kongregacijama aktivni starješine i đakoni služe mandat od tri godine pa se potom rotiraju. Funkcije pastora, starješine i đakona započinju sa zaređenjem; jednom kada je pastor zaređen, može zadržati titulu do kraja života. Osoba može istovremeno biti i starješina i đakon.

Korijeni prezbiterijanstva su u evropskoj/europskojReformacijiu 16. vijeku, gdje je posebno značajan uticaj/utjecajCalvinoveGeneve. Većinareformiranih crkavakoje potiču iz Škotske su ili prezbiterijanske ilikongregacionalističkepo svojoj organizaciji.

Dio prezbiterijanaca je u 20. vijeku/stoljeću igrao važnu ulogu uekumenskom pokretu,uključujućiSvjetski savez crkava.Mnoge prezbiterijanske denominacije su pronašle načine saradnje/suradnje sa drugim reformiranim crkvama kao i hrišćanima/kršćanima drugih tradicija, posebno krozSvjetsku zajednicu reformiranih crkava.Neke prezbiterijanske crkve su ušle u uniju sa drugim crkvama, pogotovo kongregacionalističkim,luteranskim,anglikanskimimetodističkim.

Eksterni linkovi

[uredi|uredi kod]