Pripovijetka

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu


Pripovijetka(engl.short story) je posebna, modernaliterarnaforma kratke proze čija je glavna osobina u jakoj kompresiji (zgušnjivanju) sadržaja.

Nastanci

[uredi|uredi kod]

Pripovijetke datiraju još iz perioda tradicija usmenog prenošenja koje su proizvele važne priče kao što suHomerovaIlijadaiOdiseja.Ove priče su prenošene u ritmičnom, poetskom formatu, sa rimama kao olakšicom ljudima da zapamte sadržaj priče. Ove priče su izdjeljene u kraće dijelove, kako bi pripovjedaču bilo lakše prenijeti ih u dijelovima. Bajke,koje su, ustvari, narodne priče sa eksplicitnom poukom, izumljene su, premaHerodotu,od strane grčkog roba imenaEzop,u6. vijekuprije nove ere. Mnoge od tih priča su sačuvane i poznate i danas, kao Ezopove basne. Drugi davni oblik kratke priče,anegdote,bile su popularne u dobaRimskog carstva.Anegdote su funkcionisale kao vrsta parabole, kratka realistična priča koja ima pouku. Anegdote sačuvane iz tog perioda su kasnije sakupljene, u 13. ili14. vijeku,u zbirci "Gesta Romanum". Smatra se da su se izvorima iz teknjigekasnije koristiliChaucer,Gower,Boccaccio,Shakespeare.

UEvropi,tradicija usmene predaje počinje da se pretvara u pisanu formu u ranom 14. vijeku, napoznatiji primjer su ChauceroveKanterberijske pričei BoccacciovDekameron.Obje knjige su komponovane od individualnih kratkih priča koje se dužinom i sadržajem razlikuju. U dobarenesanseterminnovelase koristio za kratku priču. Krajem 17. vijeka uFrancuskojse izdaju tradicionalne bajke (najpoznatija kolekcija je pripremljena odCharlesa Perraulta). PojavaAntoine Gallandovogprvog modernog prijevodaHiljadu i jedne noći(1704.) ima jak uticaj na kratku priču18. vijeka,npr.Voltaire,Dideroti drugi.

Moderna pripovijetka

[uredi|uredi kod]

Moderna pripovijetka kao vlastiti žanr nastala je uItaliji,u ranom19. vijeku.Rani primjeri zbirki kratkih priča uključuju "Bajke"braće Grimm(1824-1826),Gogoljeve"Večeri na farmi blizu Dikanke" (1831-1832),Edgar Allan Poove"Priče groteske i arabeske" (1836),Nathaniel Hawthorneove"Dvaput ispričane priče" (1842). U kasnijem dijelu19. vijeka,rast tržišta štampanihmagazinaižurnalakreirao je jaku potražnju za kratkom pričom, između 3000 i 15000 riječi dužine. Među poznatim pričama iz ovog perioda je Okrug br. 6,Antona Čehova.

U prvoj polovini20. vijeka,pojavljuju se kvalitetničasopisi,koji izdaju kratke priče. Potraživanja za kratkim pričama su ogromne, to je bila fantastična zarada, tako da su se mnogi slavni pisci bavili pisanjem za novine, kako bi platili neke svoje troškove, kao npr. Čehov iliF. Scott Fitzgerald.

Potraživanje za kratkim pričama doživjelo je sredinom 20. vijeka svoj maksimum, kada je,1952.magazin Life štampaoHemingwayevupodugu pripovijetku (koja se više smatra novelom) "Starac i more".Izdanje sa ovom pričom prodano je u 5.300.000 primjeraka za samo dva dana. Od tada se broj magazina koji izdaju pripovijetke smanjuje.

Jedan od ponovnih uspona pripovijetke nastaje krajem 20. vijeka ufilmskojindustriji, u vezi sa pravljenjem kratkih igranih filmova koji traju od jedne do 40 minuta, a zasnivaju se na samoj pripovijetci.