Salona

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Predio Starine u Solinu

Salonaje drevni grad, najpoznatiji kao središte nekadašnjerimskeprovincije Dalmacije.

Šest kilometara sjeverno odSplitau današnjemSolinunalaze se ostaci antičkog grada Salone, metropole rimske provincije Dalmacije. Povoljan zemljopisni položaj na sredini istočne jadranske obale i smještaj u dnu zaštićenogKaštelanskog zaljeva,uz deltu rijeke Salon (danasJadro), te dobra cestovna povezanost s unutrašnjosti uvjetovali su brz i nesmetan razvoj grada.

Salona je prvotno bila obalno uporište i luka ilirskihDelmatau neposrednoj bliziniTragurionai Epetiona, kolonija isejskih Grka. U to vrijeme u Saloni je pored domaćihIlirai grčkih doseljenika živio i velik brojItalika.Nakon građanskog rata izmeđuCezaraiPompeja48. g. pne.Salona je dobila status rimske kolonije, te postaje središtem Ilirika, kasnije provincijeDalmacije.

Nakon gušenja posljednje ilirske pobune (Batonov ustanak,od 6. do 9. god.) za Salonu nastupa razdoblje mira i prosperiteta vidljivo kroz urbanistički razvoj i snažnu graditeljsku aktivnost.

Stara gradska jezgra bila je trapezastog oblika opasana zidinama i utvrđena kulama čiji pojedini djelovi potječu iz2. st. pne..Do danas se sačuvao istočni trakt gradskih zidina građen od velikih kamenih blokova s vratima omeđenim osmerokutnim kulama izAugustovavremena (Porta Caesarea). Od njih je kretala cesta čiji je jedan pravac skretao prema jugoistoku i jugu, dok je drugi vodio na sjever prema unutrašnjosti.

Nagli razvoj grada u vrijeme Augusta i kroz cijelo prvo stoljeće pratila je gradnja javnih objekata. U jugoistočnom dijelu sagrađen je forum s kapitolijem kao središtem javnog, političkog i vjerskog života. U blizini foruma je krajem 1. stoljeća podignuto kazalište koje je moglo primiti oko 3500 gledatelja. Prikaz Salone na kojemu se vidi teatar nalazi se naTrajanovu stupuuRimu.

Djevojka iz Salone,mramorni portret s početka 3. st., Arheološki muzej,Zagreb.

Južno od kazališta nalazio se ranije sagrađeni hram. Izvan gradskih zidina, uz ceste koje su vodile izvan grada, prema rimskom običaju nastajale sunekropole.Najpoznatija je zapadna nekropola, nazvanain horto Metrodori,smještena uz cestu prema Tragurionu i poznata po "kiklopskoj" gradnji ogradnih zidova grobnih parcela. Od1. st. pne.grad se širi na zapad i istok, a zbog opasnosti odgermanskihplemena proširenja se opasuju zidinama i utvrđuju pravokutnim kulama. Grad dobija eliptičan oblik čije su osi bile oko 1600 metara u pravcu istok-zapad i oko 700 metara u pravcu sjever-jug.

Prilikom gradnje bedema pojedini objekti, radi brže gradnje, postaju njihovim sastavnim dijelom. U bedeme su inkorporirani nadzemni dio vodovoda koji je grad opskrbljivao pitkom vodom s izvora Jadra već u 1. st. pne. i najmonumentalnija salonitanska građevinaamfiteatar,podignuta u drugoj polovici 2. st. na krajnjem sjeverozapadnom dijelu grada.

Episkopalni centar i nadbiskupove terme.
Amfiteatar

Ova rimska građevina, u čijoj su seareniodvijale krvave borbe gladijatora i zvijeri, mogla je primiti gotovo 19.000 gledatelja. U supstrukcijama gledališta otkrivena su dva svetišta božice sudbine i osveteNemezekoju su štovali gladijatori. Kršćani su kasnije ta svetišta pretvorili u memorijalne kapele u spomen na kršćanske mučenike ubijene u areni.

Na području istočnog gradskog proširenja otkriveni su dijelovi stambenih objekata i ostaci gradske inzule, a jugoistočno od Porte Caesaree ruševine jedne luksuzne vile, vjerojatno praetoriuma, palače namjesnika provincije. Podovi palače ukrašeni su višebojnim mozaicima s prikazom likova iz mitologije (Apolon,Triton,Orfej).

U Saloni je otkriven veći broj privatnih i javnih termi. Najbolje su očuvane Velike gradske terme s kraja 2. stoljeća u istočnom dijelu grada.

Značajno razdoblje u razvoju grada bila je vladavina caraDioklecijanakoji je nedaleko Salone sagradio veličanstvenu palaču u koju se povlači nakonabdikacije1. svibnja305.godine, od kada se računa postojanje gradaSplita.

U njegovo vrijeme grade se mnoge monumentalne građevine, obnavljaju forum, hramovi i terme te dograđuje amfiteatar. U to doba Salona s okolicom broji oko 60.000 stanovnika, a u gradu vlada snažan kozmopolitski duh. Pored službene rimske religije u Saloni su egzistirala razna orijentalna vjerovanja kao kultoviIzide,Kibele,a osobito je bilo rašireno štovanje maloazijskog božanstva suncaMitre,čija svetišta su pronađena na više mjesta unutar grada.

Literatura

[uredi|uredi kod]