Satira

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Satira(lat.saturailisatira) jeknjiževnioblik u kojemu se kritički ismijava pojedinca, grupu,državuilivlast.Često je korištena kao sredstvopolitičkeborbe.

Satira je jedina izvornarimskaknjiževna vrsta.Kvintilijanje rekao:Satura quidem tota nostra est(= Satira je doista cijela naša).[1]Najpoznatiji su predstavniciGaj Lucilije,Kvint Horacije Flak,Aulo Perzije FlakiDecim Junije Juvenal.

Rimska satira

[uredi|uredi kod]

Satiričnih elemenata ima i ugrčkoj književnosti,npr. ustaroj atičkoj komedijiiAristofanovimnapadima na suvremenike (Kleona,Sokrataitd.), zatim ukiničko-stoičkimdijatribamaBiona iz BoristenaiMenipa iz Gadare.Međutim, ipak su tekrimski književnicirazvili satiru kao posebnu književnu vrstu koju karakterizira raznolikost sadržine, a ponekada i oblika (dijalog,pripovijetka,anegdota,raznovrsnimetri,mješavinapoezijeiproze).

Tit Livije[2]opisujesaturaekao drevnedramskepredstave, koje su prvi puta priređene da bi se umilostivili bogovi tokom jedne epidemijekuge,i koje su predstavljale mješavinu pesme,glazbei plesa. Ove dramske sature s jedne su strane utjecale na razvitak rimskekomedije,a s druge strane iz njih se razvila poludramska "satira", opis piščeva osobna gledišta, duhovit, podrugljiv ili moralizatorski, na suvremenedruštveneiliknjiževneteme ili jednostavno usmjeren na ljudske mane.

Rimski autori navode da je prvi pisac stihovanih satira bioEnije,ali čini se da u njima nije biloinvektiveili osobnih napada.Gaj Lucilijebio je prvi koji se u cijelosti posvetio toj književnoj vrsti, i upravo joj je on dao i njen osobeni karakter iheksametarskuformu. Svi kasniji rimski pisci satira smatrali su Lucilija svojim utemeljivačem. Nakon njega djelovao jeMarko Terencije Varon,koji je za uzor uzeo Menipove satire, u kojima su se miješali proza i stihovi u različitim metrima. No Varonove satire nisu bile toliko podrugljive kao Lucilijeve i imale su višedidaktičkiton.

Horacijevesatire pokazuju jak Lucilijev utjecaj, ali ne sadrže osobne napade, nego više kritiziraju općeljudske mane, a sadrže i zanimljive samokritike.Perzijetakođer pokazuje određeni Lucilijev utjecaj, no njegove satire karakterizira jak moralizatorski ton sastoičkogstajališta i isto ne sadrže direktne osobne napade. Svoj je vrhunac rimska satira dosegla sJuvenalom,koji daje gorke opise poročnosti i zločinstva svake vrste, ali ih radi vlastite sigurnosti povezuje s ljudima prethodne generacije.

Posebnu vrstu satire predstavljaSenekinaApokolocintoza(PretvaranjeKlaudijau tikvu), poznata i kaoLudus de morte Claudiii(=Igra o Klaudijevoj smrti). Pisana je menipskom mješavinom proze i poezije i grubim humorom karikiradeifikacijupokojnog cara Klaudija. Na tragu menipske satire je iPetronijevSatyricon,no to je već višeromannego satira.

Reference

[uredi|uredi kod]
  1. Kvintilijan,Institutio oratoria,X, 1, 93.
  2. Tit Livije,Ab Urbe condita,VII, 2.