Prijeđi na sadržaj

Volastonit

Izvor: Wikipedija
Wollastonit

Općenito
KategorijaMineral
Kemijska formulaCa3[Si3O9]
Identifikacija
Bojabijela, svjetlosiva ili smeđa
Kristalni habitusizdužen paralelno osib
Kristalni sustavmodifikacija 1Atriklinski, modifikacija 2Mmonoklinski
Kalavostsavršena po {100}, dobra po {001} i {102}
Lomiverast do neravan
Mohsova tvrdoća4,5 - 5
Sjajstaklastdo sedefast
Indeks lomaNp= 1,620,Nm= 1,632,Ng= 1,634
Ultraljubičasta fluorescencijažuto ili narančasto
Ogrebbijel
Gustoća2,9
Točka tališta1540 °C
Topljivosttopi se uHCl,netopiv uvodi
Prozirnostvećinom su prozračni, rijetko potpuno prozirni


Wollastonitjekalcijskiinosilikatnimineraliz grupepiroksenoida,kemijske formuleCaSiO3,no unutar te formule mogu se naći i manji udijeliželjeza,magnezijatemangana,kao zamjene za kalcij. Obično je bijele boje.

Postanak

[uredi|uredi kod]

Nastaje kada su nečistivapnenacilidolomitpodvrgnuti visokojtemperaturiitlaku,uz prisutnostsilicijembogatihmagmatskihfluida (npr. uskarnovimaili kontaktnometamorfnimstijenama).

Kemijska reakcija izgleda ovako:

CaCO3+ SiO2-> CaSiO3+ CO2

Ležišta i nalazišta

[uredi|uredi kod]

Dolazi uz minerale iz grupegranata,vezuvijan,diopsid,tremolit,epidot,plagioklasnefeldspatetekalcit.

USAD-u wollastonit se vadi u Willsborou,New York.Naslaga koje se iskorištavaju u komercijalne svrhe ima također i u sjeverozapadnom dijeluMeksika.Kinaje vodeći izvoznik volastonita.

UHrvatskojga ima naPapuku.

Porijeklo imena

[uredi|uredi kod]

Ime je dobio premaengleskomkemičaru i mineraloguWilliamu Hydeu Wollastonu(1766.-1828.) Zapravo, točno mu ime glasi wollastonit-1T, gdje 1T stoji zatrikslinskusimetriju koja je prvi put opisana upravo na kristalu wollastonita.

Razlog dodavanja sufiksa "-1T" je taj što postoji i wollastonit-2M, poznat i pod imenomparawollastonit.Parawollastonit kristalizira umonoklinskomsustavu. Ta dva minerala supolimorfi.Postoji još nekoliko polimorfa wollastonita -wollastonit-3T,wollastonit-4T,wollastonit-5Tiwollastonit-7T,ali oni su vrlo rijetki u prirodi. Primjerci koje nazivamo samo "wollastonitom", podrazumijevaju samo wollastonit-1T.

Upotreba

[uredi|uredi kod]

Neka od obilježja koja wolastonit čine vrlo korisnim mineralom jesu njegov visokisjaji bjelina, nizak stupanj apsorpcije na ulja i vodu te velik udiovolatila.Wollastonit se prvenstveno koristi ukeramičkojindustriji (kao vatrostalni materijal), zbog visokog otpora na trenje koristi se u proizvodnji kočnica i kvačila na vozilima, kao punilo za boje te u plastici.

U najnovije vrijeme koristi se i kao aditiv u visokoj koncentraciji koju nazivamo Ductal[1],proizvođača Lafarge North America.

Vidi još:

[uredi|uredi kod]