Preskočiť na obsah

Čingischán

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Čingischán
zakladateľ a prvý chán Mongolskej ríše
Reprodukcia portrétu z roku 1278 z albumu z obdobia dynastie Jüan – Národné palácové múzeum, Tchaj-pej
Reprodukcia portrétu z roku 1278 z albumu z obdobia dynastieJüanNárodné palácové múzeum,Tchaj-pej
Rod. menoTemüdžin
Narodenieasi1155,1162alebo1167
pohorieChentej
Úmrtie18.alebo25. august1227
Sing-čching,Západná Sia
RodičiaJesügej(otec)
Hö’elün(matka)
PartnerkaBörte
a ďalšie
DetiDžuči
Čagataj
Ogotaj
Tolujchán
a ďalšie
PodpisČingischán, podpis
Odkazy
CommonsSpolupracuj na CommonsČingischán

Čingischán(Prehraťmongolská výslovnosť) alebo tradične (ale nesprávne[1])Džingischán,alebo vlastným menomTemüdžin(* asi1155,1162alebo1167,pohorieChentej– †18.alebo25. august1227,Sing-čching,Západná Sia), bol zakladateľom a prvýmchánomMongolskej ríše,ktorej vládol od roku1206až do svojej smrti v roku1227.Neskôr sa stala jednou z najväčších súvisle existujúcich ríš v dejinách ľudstva. Potom, čo väčšinu svojho života strávil zjednocovanímmongolských kmeňov,začal sériu vojenských výprav a dobyl veľké častiČínyaStrednej Ázie.

Detstvo[upraviť|upraviť zdroj]

Jeho otec mu dal meno podľa náčelníka porazených nepriateľov - Temüdžin (v preklade to znamená Železný nôž). Odvtedy, čo mu otca zabil nepriateľský kmeň, žila jeho rodina v neustálom nebezpečenstve. V mladosti ho zajal nepriateľský kmeň. Práve útekom zo zajatia sa začala jeho cesta od negramotného, bezmocného zajatca až k jednému z najmocnejších ľudí histórie.

Mal viacerých súrodencov. Známy je najmä jeho brat Chasar, s ktorého pomocou zavraždil svojho najstaršieho nevlastného brata a po otcovej smrti otčima Begtera.

Vojenské úspechy[upraviť|upraviť zdroj]

Územné rozširovanie Mongolskej ríše

Po úteku sa pridal kTogrilovi,ktorý bol priateľ jeho otca a náčelník príbuzného kmeňa. Niekoľko nasledujúcich rokov sa odohrávali bratovražedné vojny. Počas nich si Temüdžin vybojoval moc. Vďaka diplomacii, krutosti a vojenským schopnostiam sa mu podarilo spojiť všetky kmene pod svoje velenie. Roku1206ho zhromaždenie mongolských náčelníkov vyhlásilo za veľkého chána, „vládcu vesmíru “- Čingischána.

Čingischán napadol štátSi Siana severozápadeČínya neskôr ríšuŤinna severe Číny. Počas bojov nastal spor medzi Čingischánom a šáhom Muhammadom, ktorý vládolChórezmskej ríši.V roku1219viedol Čingischán svoje vojsko proti Muhammadovi. Stredná Ázia aPerzia,v ktorej sa Chórezmská ríša nachádzala, bola zničená. Kým jeho ďalšie vojská útočili naRusko,Čingischán začal nájazdy naAfganistana severnúIndiu.Domov sa vrátil roku1225.

Čingischán mal 4 synov -Jochi,Chagatai,Ogotaj,Tolui.Jeho nástupcom sa stal tretí syn Ogotaj.

Referencie[upraviť|upraviť zdroj]

  1. RUMÁNEK, Ivan. Pravopis a používanie ázijských slov v slovenčine (I).Slovenská reč(Bratislava: Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV), 1996, roč. 61, čís. 1, s. 23-29, pozri s. 29.Dostupné online[cit. 2018-09-30].ISSN1338-4279.

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]