Preskočiť na obsah

Štedrý deň

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vianočný stromček ako symbol Vianoc

Štedrý deň(iné, spravidla nárečové, názvy:Vilija,Dohviezdny deň,Pôstny deň,Kračún/Kračun/Kračuň,ugréckokatolíkovPredvečer Narodenia Pána) je názov (nepohyblivého sviatku dňa)24. decembra,odvodený zo skutočnosti, že obyčaje viažúce sa k tomuto dňu mali za cieľ zabezpečiť zdar v budúcom roku sústredením všetkých dôležitých prvkov spokojného blahobytného života. U kresťanov je to deň pôstu pred narodením Ježiša Krista.Štedrý večer(iné, spravidla nárečové, názvy:Badňak,Dohviezdny večer,Kračún/Kračun/Kračuň,Posviat hvizdy,Pôstny večer,Svätý večer) je večer Štedrého dňa. Slovo „Vilija “je odvodené od latinského slova vigília - predvečer sviatku.

Štedrý večer v rímskokatolíckej cirkvi[upraviť|upraviť zdroj]

Štedrý večer je u niektorých kresťanov (napr.rímskokatolíkov) vyvrcholenímadventua zároveň začiatkomvianočných sviatkov.Po západe slnka sa začína vigília Pánovho narodenia, v minulosti sa dokonca konala aj omša na vigíliu, ktorá má vlastné liturgické čítania a modlitby. Štedrým večerom sa v rímskokatolíckej cirkvi končí advent a polnočnouomšousa začína sláviťBožie narodenie.

Štedrý večer v gréckokatolíckej cirkvi[upraviť|upraviť zdroj]

Vgréckokatolíckej cirkvije 24. december, nazývaný Predvečer Narodenia Pána, posledným dňomFilipovky- Pôstu pred Narodením Pána. Až do večera sa zachováva prísny pôst, ak však pripadne 24. december na sobotu alebo nedeľu, pôst sa presúva na predchádzajúci piatok. V tento deň (niekedy už 23. decembra) sa ráno slávia kráľovské hodinky (cárske časy) s čítaním žalmov, starozákonných čítaní, apoštolských čítaní a evanjelií, ktoré sa viažu k narodeniu Ježiša Krista.[1]Poobede alebo podvečer sa slávi veľkávečiereňsliturgiou svätého Bazila Veľkého.

Potom, ešte pred veľkým povečerím, sa koná slávnostná večera. Tradične by mala obsahovať len pôstne jedlá, hoci rozmanité a početné. Po večeri sa rozdávajú darčeky, niekde na dedinách sa chodí koledovať od domu k domu.

Neskoro večer sa potom slávi veľképovečerie,na konci ktorého sa koná litia - posvätenie chlebov, pšenice, vína a oleja. Tie sa potom rozdávajú veriacim nautiernialebo politurgii.Charakteristickým spevom veľkého povečeria jeS nami Boh!,vybrané verše z knihy prorokaIzaiáša.Niekde sa spolu s povečerím slávi hneď ajutiereň,inde sa utiereň slávi až 25. decembra ráno.[2]

Zvyky[upraviť|upraviť zdroj]

Celý Štedrý deň bol prípravou na Štedrý večer, tak po stránke duchovnej, ako aj materiálnej. Pripravovalo sa jedlo na štedrú večeru, zdobil savianočný stromček,robil sabetlehem,no zároveň dodržiaval pôst a spomínalo sa na predkov.

Po štedrej večeri sa spievali koledy a rozdávali darčeky. V rímskokatolíckej cirkvi sa veriaci predpolnocouspoločne odoberajú na polnočnú omšu, ktorou sa začína oslava príchoduJežiša Krista.

Referencie[upraviť|upraviť zdroj]

  1. Kráľovské hodinky (cárske časy) na Narodenie Pána[online]. [Cit. 2024-06-13].Dostupné online.
  2. Andrej Škoviera: Narodenie Pána - výklad sviatku, ikony a komentár k sláveniu[online]. [Cit. 2024-06-13].Dostupné online.

Pozri aj[upraviť|upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť|upraviť zdroj]