Preskočiť na obsah

Švédsko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Švédske kráľovstvo
Vlajka Švédska Štátny znak Švédska
Vlajka Znak
Národné motto:
"För Sverige i tiden"
Štátna hymna:
Du gamla, Du fria
Miestny názov
• dlhý Konungariket Sverige
• krátky Sverige
Hlavné mesto Štokholm
59°21′ S.š. 18°04′ V.d.
Najväčšie mesto Štokholm
Úradné jazyky švédčina


Štátne zriadenie
hlava štátu
predseda vlády
konštitučná monarchia
kráľ Karol XVI. Gustáv
Ulf Kristersson
Vznik 860
Susedia Nórsko,Fínsko
Rozloha
• celková
• voda (%)

450 295 km² (55.)
km² (8,37 %)
Počet obyvateľov
• odhad (2020)
• sčítanie (2018)

hustota(2020)

10 377 781 (89.)
10 135 303

25/km² (198.)
HDP
• celkový
• na hlavu (PKS)
2020
563 882 mld. $ (39.)
52 447 $ (16.)
Index ľudského rozvoja(2019) 0,945 (7.) – veľmi vysoký
Mena švédska koruna(SEK)
Časové pásmo
Letný čas
(UTC+1)
(UTC+2)
Medzinárodný kód SWE / SE
Medzinárodná poznávacia značka S
Internetová doména .se
Smerové telefónne číslo +46
Gramotnosť: 100%

Súradnice:61°S15°V/ 61°S 15°V/61; 15

Štokholm

Švédsko(švédsky:SverigePrehraťvypočuj si), oficiálneŠvédske kráľovstvo(švédsky:Konungariket SverigePrehraťvypočuj si) jeseverská krajinavsevernej Európe.Na západe a severe hraničí sNórskom,na východe sFínskoma na juhozápade je spojené sDánskomzaveseným mostomcezÖresundský prieliv.S rozlohou 450 295 kilometrov štvorcových je Švédsko podľa rozlohy najväčšou krajinou v severnej Európe, treťou najväčšou krajinou vEurópskej úniiapiatou najväčšoukrajinou vEurópe.Hlavným mestomjeŠtokholm.Švédsko má celkovú populáciu 10,4 milióna obyvateľov, z toho 2,6 milióna cudzincov. Osoby so zahraničným pôvodom sú definované ako osoby, ktoré sa narodili v zahraničí alebo sa narodili vo Švédsku s rodičmi narodenými v zahraničí. Má nízku hustotu obyvateľstva, 25 obyvateľov na kilometer štvorcový, v niektorých lokalitách dosahuje až 1 437 osôb na km². 87% Švédov žije v mestských oblastiach, ktoré zaberajú 1,5% celej rozlohy. Najvyššia koncentrácia je v strednej a južnej polovici krajiny.

Švédsko je súčasťou zemepisnej oblastiFennoškandinávia.Podnebie je vo všeobecnosti mierne pre svoju severnú zemepisnú šírku kvôli výraznému námornému vplyvu. Napriek vysokej zemepisnej šírke má Švédsko často teplé kontinentálne letá, keď sa nachádza medziseverným Atlantikom,Baltským moroma obrovskouruskoupevninou. Všeobecné podnebie a prostredie sa výrazne líšia od juhu a severu kvôli veľkým rozdielom v zemepisných šírkach a veľká časť Švédska má spoľahlivo chladné a zasnežené zimy.Južné Švédskoje prevažnepoľnohospodárske,zatiaľ čo sever je husto zalesnený a zahŕňa časťškandinávskych vrchov.

Germánske národyobývali Švédsko prvadepodobne už odneskorej doby bronzovej,do histórie sa dostali akoGéatovia(švédskyGötar) aŠvédi(Svear) a tvorili morské národy známe akoSeverania.Samostatný švédsky štát vznikol začiatkom 12. storočia. Po tom, čoČierna smrťv polovici 14. storočia zabila asi tretinuškandinávskehoobyvateľstva,Hanzová ligaohrozovala škandinávsku kultúru, financie a jazyky. To viedlo v roku 1397 k vytvoreniu škandinávskejKalmárskej únie,ktorú Švédsko v roku 1523 opustilo. Keď sa Švédsko zapojilo dotridsaťročnej vojnyna strane reformistov, začalo sa rozširovanie jeho území a nakoniec sa vytvoriloŠvédske impérium.Do začiatku 18. storočia sa stalo jedným zveľmociEurópy. Švédske územia mimoŠkandinávskeho polostrovasa v priebehu 18. a 19. storočia postupne strácali, končiac anexiou dnešného FínskaRuskomv roku 1809. Posledná vojna, do ktorej bolo priamo zapojené Švédsko, bola v roku 1814, kedy bolo Nórsko vojensky prinútené kpersonálnej únii,ktorá sa v roku 1905pokojne rozpustila.Odvtedy je vo Švédsku mier, ktorý zachováva oficiálnu politikuneutralityv zahraničných záležitostiach. V roku 2014 oslavovalo Švédsko 200 rokov mieru a prekonalo dokonca rekordŠvajčiarskav tejto oblasti. Švédsko bolo formálne neutrálne počas oboch svetových vojen astudenej vojny,hoci od roku 2009 otvorene smerovalo k spolupráci sNATO.V roku 2022 poinvázii Ruska na Ukrajinupožiadalo o vstup doNATO.

Švédsko jekonštitučná monarchiaaparlamentnádemokracia.Zákonodarnú mocmá 349-člennýjednokomorovýRiksdag.Je tounitárny štát,ktorý je v súčasnosti rozdelený na21 provinciía 290 obcí. Udržiavaseverský systém sociálneho zabezpečenia,ktorý poskytuje svojim občanomuniverzálnu zdravotnú starostlivosťaterciárne vzdelávanie.Májedenásty najvyšší príjem na obyvateľana svete a patrí veľmi vysoko v oblastikvality života,zdravia,vzdelania,ochranyobčianskych práv,hospodárskej konkurencieschopnosti,rovnosti príjmov,rovnosti pohlaví,prosperityaľudského rozvoja.[1]Švédsko vstúpilo do Európskej únie 1. januára 1995, ale po referende odmietlo členstvo v NATO a tiež členstvo veurozóne.Je tiež členomOSN,Severskej rady,Rady Európy,Svetovej obchodnej organizácieaOrganizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj(OECD). Od 7. marca 2024 sa Švédsko stalo členským štátomNATO.

Etymológia[upraviť|upraviť zdroj]

SlovoŠvédskoje odvodené odstrednej holandčinyastrednej dolnej nemčinyzo 17. storočia. Vstarej angličtinebola krajina pomenovaná akoSwéolandaSwíoríce(staronórskySvíaríki).Anglonormaniz 12. a 13. storočia používalSuane,Swane(s prívlastkomSuaneis). Vškótčinesa objavuje v 16. storočí názovSwane(Swaine). Vranej modernej angličtinesa používal názovSwedeland.

Dejiny[upraviť|upraviť zdroj]

Tradičný švédsky vidiecky dom
Mapa Švédska a Nórska,1890

Územie Švédska bolo obývané už počasdoby kamennej.Najskorší obyvatelia boli zrejmelovcia zberači, ktorí sa živili najmä tým, čo im mohlo ponúknuť more (neskôr nazvanéBaltským).

Začiatkomstredovekupatrili Švédi medziVikingov.Pokresťančovaniev12. storočíviedlo k zjednoteniu švédskeho štátu. Východno-západnáschizmamedzi katolíkmi avýchodným ortodoxným náboženstvomsa odzrkadlila v častých vojnách medzi Švédskom aNovgorodom,situácia sa upokojila v roku1323Nöteborským paktom, ktorým sa stanovili hranice.

Podobne ako novozaložené štátyNórskoaDánskobolo Švédsko v14. storočísužované krízami sťaženými ajčiernou smrťou,napriek tomu sa však divoká expanzívnosť tejto krajiny naŠkandinávsky polostrova územie súčasnéhoFínskanezmiernila. Politické začlenenie budúceho Fínska do Švédska trvalo od roku1362až do roku1809.

V roku1389sa tri krajiny –Nórsko,Dánskoa Švédsko zjednotili pod jednumonarchiu(Kalmarská únia). Išlo však o personálnu, nie politickú úniu. Počas15. storočiavzdorovali Švédi snahe centralizácie moci pod korunou Dánska, čo vyústilo až do ozbrojených konfliktov. Švédsko sa odpojilo v roku1521,kedy Gustáv Eriksson Vasa, od roku1523známy ako kráľGustáv I.,znovu nastolil oddelenie švédskej koruny od únie. Gustáv Vasa je Švédmi považovaný zaOtca národa.

Švédsko prijalo v16. storočíreformáciu.Luteranizmussa stal štátnym náboženstvom a odvtedy až dodnes je dominantným teologickým akcentom v švédskom kresťanstve. Švédska cirkev zotrvala pri svojej organizačnej hierarchii zdedenej od rímskokatolíckej cirkvi.

V17. storočínastal vzrast Švédska ako jednej z veľmocí Európy vďaka úspešnej spoluúčasti vtridsaťročnej vojneiniciovanej kráľomGustávom II. Adolfom.Táto pozícia sa však začala drobiť v18. storočí,kedy imperialistickéRuskobojovalo s vládami severnej Európy voveľkej severskej vojne,a najmä v roku1809,kedy sa oddelila východná polovica Švédska, z ktorej vzniklo Fínske veľkokniežatstvo Ruska.

Novodobá história Švédska je pokojná, posledná vojna, ktorej sa krajina zúčastnila, bola výprava proti Nórsku v roku1814,po ktorej vznikla Švédskom riadená personálna únia s Nórskom. Táto bola v mieri rozdelená roku1905,napriek rôznym vyhrážkam. Hroziacejsocialistickej revolúciisa Švédsko vyhlo v roku1917,po čom bol opätovne nastolenýparlamentarizmusa krajina sa stala demokratickou. Švédsko ostaloneutrálnymaj počas dvoch svetových vojen, neangažovalo sa ani vstudenej vojnea nebolo členom žiadnej vojenskej aliancie až do roku 2024, kedy vstúpilo do NATO.

V poslednej dobe je Švédsko terorizované výbuchmi. Za prvých deväť mesiacov roku2019ich švédska polícia podľa spresnených údajov zaznamenala už 187. Oproti predošlému roku vzrástol ich počet dvojnásobne, pričom násilie a zločin prerastajú zo sociálne vylúčených predmestí do bohatších štvrtí, kde bola donedávna kriminalita ojedinelá. Za výbuchmi sú podľa policajtov súperiace drogové kartely. Britská stanicaBBCcitovala kriminalistu Amira Rostamiho, podľa ktorého porovnateľná vojna kriminálnychgangovprebieha v súčasnosti snáď jedine vMexiku.[2]

Politika[upraviť|upraviť zdroj]

Riksdag v Štokholme

Švédsko je monarchiou už takmer jedno celé tisícročie, daňový systém kontroluje parlament. Do roku1866bol ľud zastúpený v jednej zo štyroch komôr, potom sa Švédsko stalo konštitučnou monarchiou s dvojkomorovým parlamentom – prvou komorou nepriamo volenou lokálnymi vládami a druhou volenou priamo.

Zákonodarná moc bola rozdelená medzi kráľa a parlament do roku1975.V roku 1971sa parlament („Riksdag “) stal jednokomorovým. Ústavne má 349-členný Riksdag v Švédsku najvyššiu moc. Členovia parlamentu sú volení na báze pomerného zastúpenia na obdobie štyroch rokov. Ústava („Regeringsformen “) môže byť upravovaná parlamentom, na čo je potrebná prevažná väčšina hlasov a potvrdenie po nasledujúcich voľbách. Švédsko má tri ďalšie zákony na ústavnej úrovni: successionsordningen (Zákon o panovníckom nástupníctve), tryckfrihetsförordningen (Zákon o slobode tlače) a yttrandefrihetsgrundlagen (Základné právo slobody prejavu).

Výkonná moc bola delená medzi kráľa a tajnú radu do roku1680,po ktorom nastala samovláda kráľa iniciovaná parlamentom. Ako reakcia na porážku vo veľkej severskej vojne bol v roku1719nastolený parlamentarizmus. Nasledovali tri druhy konštitučnej monarchie v rokoch1772,1789a1809,neskôr udeľujúce viaceré občianske slobody.

Parlamentarizmusbol opätovne zavedený roku1917,počas vlády kráľaGustáva V.Nasledovalovšeobecné volebné právoustanovené v rokoch19181921.Parlamentarizmus podporoval aj nástupcaGustáv VI. Adolf– až do roku1975,kedy nová ústava zrušila politickú moc monarchu. Ten je v súčasnosti iba formálnou hlavou štátu s reprezentačnými funkciami.

Sociálna demokracia zohráva hlavnú politickú úlohu už od roku1932.Jej sociálni demokrati aagrárnicitvoria stabilnú vládnucu väčšinu, rozšírenú počasdruhej svetovej vojny.Po roku1956v kabinetoch celkom dominovali sociálni demokrati, v parlamente najčastejšie podporovaní ľavicovou stranou a stranou zelených – s výnimkou rokov19761982a rokov19911994.

Systém súdnictva je rozdelený medzi súdy s bežnou občianskou a kriminálnou jurisdikciou a špeciálne súdy so zodpovednosťou za spory medzi verejnými a vládnymi autoritami. Švédsko je členomEurópskej únie.Do Európskej únie vstúpilo 1.1.1995.

Administratívne členenie[upraviť|upraviť zdroj]

Švédsko je rozdelené na 21provincií(län; prekladané aj ako "kraj" ). V každej je administratívny provinčný úrad (länsstyrelse), ktorý je ustanovený vládou. V každej provincii je tiež oddelená provinčná rada (landsting), ktorá je komunálnym zastupiteľstvom menovaným voličmi provincie. Každá provincia sa ďalej delí na niekoľkoobcí(mn. č. kommuner), ktorých je dokopy 290 (údaj z roku 2004).

Do 17. storočia bolo Švédsko rozdelené nakraje(landskap; prekladané aj ako „(historická) provincia “), s ktorými sa dodnes Švédi často identifikujú.

Geografia[upraviť|upraviť zdroj]

Švédske jazero pri polárnom kruhu

Švédsko má napriek výraznej polohe na sever predovšetkým mierne podnebie, a to najmä vďakaGolfskému prúdu.Na juhu Švédska sú hojne rozšírené listnaté stromy, na severe zas krajine dominujú najmä borovice a brezy. V horách severného Švédska dominuje subarktické podnebie. Na sever od polárneho kruhu slnko počas letných dní vôbec nezapadá, a naopak, v zime sú bez konca a začiatku noci.

Na východe Švédska sa nachádzaBaltské moreaBotnický záliv,vytvárajúce dlhú pobrežnú čiaru a ešte viac zjemňujúce podnebie. Na západe sa tiahne škandinávska horská reťaz, pásmo oddeľujúce Švédsko od Nórska. Najvyšším vrchom v krajine jeKebnekaise(2 104 m) vŠkandinávskych vrchoch.Južná časť krajiny je prevažne poľnohospodárska, lesy pokrývajú menšiu časť územia než ďalej na severe. Zaľudnenie je tu takisto vyššie v južnom Švédsku, centrá sú najmä v údoliach jazierMälarena v Öresundskom regióne.

Najväčšími ostrovmi Švédska súGotlandaÖland.Vplyv na ich spoločnosť a vládu je často opisovaný akohegemónia.

Ekonomika a životná úroveň[upraviť|upraviť zdroj]

Do polovice 19. storočia bolo Švédsko rozvojovou krajinou s hladujúcim obyvateľstvom. Ale počas niekoľko desaťročí v priebehu 19. storočia poskytla skupina politikov hlásiacich sa ku klasickému liberalizmu Švédsku slobodu vierovyznania, prejavu, pohybu a taktiež ekonomickú slobodu, takže ľudia mohli začať podnikať a slobodne obchodovať na trhu. Voľný obchod umožnil Švédom špecializovať sa na to v čom boli dobrí, teda na drevárske a železiarske odvetvia, a kupovať za tieto veci produkty potravinárskeho a strojárskeho priemyslu, ktoré Švédi tak lacne vyrábať nedokázali.

Výsledkom bol ekonomický rast a industrializácia, ktoré umožnili vzrast blahobytu a investície do školstva a zdravotníctva. Medzi rokmi18601910vzrástla mzda v priemysle o 170 percent, teda omnoho viac ako v neskoršom období. Stredná dĺžka života sa vo Švédsku zvýšila o 10 rokov a rapídne poklesla dojčenská úmrtnosť. Švédsko v tej dobe nebolo sociálnym štátom, malo skôr bližšie k minimálnemu štátu. Až do 1. svetovej vojny nebola spotreba verejného sektoru vyššia ako 6% HDP.

Sociálni demokrati, ktorí sa chopili moci v roku1932,pokračovali v liberálnom prístupe k podnikaniu a v politike voľného obchodu. Napriek tomu že vládne investície pomaly rástli, v roku1950bol verejný sektor menší ako vo väčšine krajín – zhruba 25% HDP, približne ako v USA a Švajčiarsku. Ekonomike tiež prospievalo, že sa Švédsko nezúčastnilo oboch svetových vojen. Švédske podniky predávali obom stranám, priemysel nebol poškodený a mladí Švédi nezomierali v zákopoch.

Medzi rokmi18701970bol švédsky rast po Japonsku najväčší na svete. V roku 1970 bolo Švédsko štvrtým najbohatším členomOECD,po USA, Luxembursku a Švajčiarsku.

Lenže potom začal narastať sociálny-štát „blahobytu “umožňujúci politikom redistribuovať bohatstvo, ktoré bolo vytvorené jednotlivcami a trhom. Ekonomika pokračovala v raste: s ohľadom na počiatočné podmienky, dobrý priemysel, vzdelanie a intenzívne pracujúcich ľudí by tento vývoj mohla prekaziť snáď len plánovaná ekonomika. Rast bol ale pomalší ako v ostatných krajinách. Štát blahobytu ľahko spotreboval trhom vytvorené bohatstvo a skomplikoval vytvorenie nového.

Obchodný dom IKEA, jedna z najznámejších švédskych firiem

Od roku1950nevytvoril súkromný sektor (v čistom vyjadrení) ani jediné pracovné miesto, zatiaľ čo verejný sektor sa rozrástol najmenej o milión zamestnancov.

Počas 70. rokov sa verejný sektor stával väčším a neproduktívnym a trh práce bol regulovaný. Od roku1976do roku1982vzrástla verejná spotreba z 50 na 65%. V rovnakom období musela byť päťkrát devalvovaná mena, celkom o 45%. Priemerné tempo rastu kleslo o polovicu na 2% v 70. rokoch a klesalo naďalej v 80. rokoch. V 90. rokoch došlo k veľkej kríze.

Po viac ako tridsiatich rokoch vysokého zdaňovania a rastu sociálneho štátu už nie je Švédsko štvrtou najbohatšou krajinou OECD, ale je až na 17. mieste. Medzi rokmi1980a1999vzrástol hrubý príjem najchudobnejších švédskych domácností cca o 6%, zatiaľ čo v Spojených štátoch zhruba 3x toľko.

Stredný hrubý príjem domácností na konci 90. rokov dosahoval vo Švédsku 26 800 USD, zatiaľ čo v USA 39 400 USD.

Súčasnú krízu neoliberálneho kapitalizmu Švédsko vďaka silnému sociálnemu štátu dobre prekonalo, na rozdiel napr. od USA, kde dochádza k úbytku strednej vrstvy a čoraz väčšia časť pracujúcej populácie je odkázaná na štátnu pomoc (potravinové poukážky).

Najznámejšie spoločnosti[upraviť|upraviť zdroj]

Významné švédske spoločnosti sú:ABB,Electrolux,Ericsson,IKEA,H&M,Oriflame,SAAB,Scania,SKF,Sony Ericsson(od 2012 iba Sony),Volvo,KoenigseggaA J Produkty,Husqvarna.

Demografia[upraviť|upraviť zdroj]

  • Švédsko má vďaka svojmu sociálnemu systému jednu z najväčších pôrodnosti v rámciOECD.
  • V populácii sa stále vyskytuje takmer dvadsaťtisícová skupina pôvodných obyvateľov.
  • Fíni sú prvou najväčšou skupinou imigrantov v novodobom Švédsku – počasdruhej svetovej vojnysem bolo z Fínska evakuovaných cca 70 000 detí.
  • Švédčinaje germánsky jazyk príbuznýdánčineanórčine,ale iný vo výslovnosti a pravopise. Najsilnejším cudzím jazykom jeangličtina(najmä v skupine študentov vo veku pod 50 rokov).
  • Švédsko má rozsiahly systém starostlivosti o deti, ktorý garantuje dostatok miest pre deti vo veku 1 – 5 rokov vo verejných zariadeniach dennej starostlivosti. Deti 6 – 16 ročné navštevujú povinné základné školy. Po ukončení deviateho ročníka, 90% pokračuje ďalej na stredných školách buď akademického alebo technického zamerania.
  • Krajina má len 19% vysokoškolsky vzdelaných ľudí.
  • Nezamestnanosť 7,8% (2012)[3]
  • Vďaka prisťahovalectvu k 12. augustu 2004 prvýkrát presiahla populácia Švédska 9 miliónov.

Náboženstvo[upraviť|upraviť zdroj]

Švédsko prijalokresťanstvov 11. storočí. Od 16. storočia počas panovania kráľa Gustáva Vasu prijalo Švédskoluteránstvo.Prví švédski reformátori boliOlaus Petri,Laurentius PetriaLaurentius Andreae.Od roku 1530 až do roku 2000 bola jedinou štátnou cirkvouŠvédska (luteránska) cirkev,ku ktorej sa hlási väčšina obyvateľov krajiny (v roku 2022 53% populácie).

K ostatným protestantským cirkvám vo Švédsku (metodisti,baptisti,reformovaní) sa hlásilo 250 000 obyvateľov, tieto cirkvi spolu tvoria tzv. Koncil slobodných cirkví vo Švédsku. Kislamusa v roku 2009 hlásilo 450 000 až 500 000 obyvateľov, čo predstavuje 5% populácie.

Švédsko je jednou z najmenej náboženských krajín vo svete. Podľa prieskumu je vo Švédsku 46 – 85%ateistov.

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuŠvédsko
  • Spolupracuj na WikislovníkuWikislovník ponúka hesloŠvédsko

Referencie[upraviť|upraviť zdroj]

  1. "2013 Human Development Report" (PDF). United Nations Development Programme. Archived (PDF) from the original on 18 August 2013. Retrieved 28 July 2013.
  2. Švédské Chicago: policie se učí válčit s mafiány[online]. iDNES.cz, 2019-11-13, [cit. 2019-11-13].Dostupné online.
  3. http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/3-31102012-BP/EN/3-31102012-BP-EN.PDF

Externé odkazy[upraviť|upraviť zdroj]