Preskočiť na obsah

Alexej Ivanovič Rykov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alexej Ivanovič Rykov
sovietsky boľševický revolucionár a politik
Alexej Ivanovič Rykov v roku 1924
Alexej Ivanovič Rykov v roku 1924
Štát pôsob.Sovietsky zväz
Narodenie25. február1881
Saratov,Ruská ríša,dnesRusko
Úmrtie15. marec1938(57 rokov)
Moskva,Sovietsky zväz,dnesRusko
Štátna príslušnosťSovietsky zväz
Zamestnaniepolitik
Známy vďakaboľševickýrevolucionár, jedna z najznámejších obetístalinistickýchčistiek
DetiNatália Aleksejevna Rykovová (1917 – 2010)
PodpisAlexej Ivanovič Rykov, podpis
Odkazy
CommonsSpolupracuj na CommonsAlexej Ivanovič Rykov

Alexej Ivanovič Rykov(rus.Алексей Иванович Рыков;*25. február1881,Saratov,Ruská ríša,dnesRusko– †15. marec1938,Moskva,Sovietsky zväz,dnesRusko) bolsovietskyboľševickýrevolucionár, sovietskypolitika štátnik, ktorý sa najviac preslávil akopremiér Ruskaapremiér Sovietskeho zväzuv rokoch19241929,resp.19241930.

Život[upraviť|upraviť zdroj]

Raná kariéria[upraviť|upraviť zdroj]

Rykov vstúpil doRuskej sociálnodemokratickej robotníckej stranyv roku1898a po jej rozdelení na boľševickú a menševickú frakciu v roku1903sa pridal k boľševikom, ktorých viedolVladimir Lenin.Aktívne sa zúčastnil naruskej revolúcii v roku 1905.

Októbrová revolúcia a občianska vojna[upraviť|upraviť zdroj]

Niekoľko mesiacov predOktóbrovou revolúciouv roku1917sa stal členom petrohradského a moskovského sovietu a v júli až auguste toho istého roku bol počas VI. zjazdu boľševickej strany zvolený do ústredného výboru boľševickej strany. Rykov, umiernený politik, sa často dostával do politického konfliktu s Leninom a radikálnejšími boľševikmi, ale ukázal sa ako vplyvný, keď Októbrová revolúcia definitívne zvrhla ruskú dočasnú vládu, a ako taký zastával mnohé funkcie v novej vláde, počnúc októbrom a novembrom (podľajuliánskeho kalendára) ako ľudový komisár pre vnútorné záležitosti na prvom zozname Rady ľudových komisárov (Sovnarkom), ktorej predsedal Lenin.

Počasruskej občianskej vojny(19181923) Rykov dohliadal na realizáciu hospodárskej politiky „vojnového komunizmu "a pomáhal dohliadať na distribúciu potravín preČervenú armáduaČervené námorníctvo.

Po tom, ako Lenina v marci1923postihla tretia mŕtvica, bol Rykov spolu sLevom Kamenevomzvolený Sovietskym snemom za Leninovho zástupcu. Kým Rykov aj Kamenev boli Leninovými zástupcami, Kamenev bol úradujúcim premiérom Sovietskeho zväzu.

Lenin v januári1924zomrel na štvrtú mŕtvicu a vo februári bol Rykov zvolený Radou ľudových komisárov za premiéraRuskej sovietskej federatívnej socialistickej republikyajSovietskeho zväzu,ktorým bol do mája1929,resp. do decembra1930,keď bol odvolaný politbytom.

Vzostup Stalina a pád (1927 – 1938)[upraviť|upraviť zdroj]

Rykovov zo svojho postu predsedu vlády uskutočnil drastické zmeny v mocenskej štruktúreSovietskeho zväzu.V rokoch19241930si úlohakomunistickej strany,neformálne vedenej Stalinom, ktorý ako generálny tajomník kontroloval členstvo v strane, čoraz viac uzurpovala právomoci legitímnych vládnych štruktúr. Hoci sa nedá uviesť presný dátum nástupu Stalina k moci, zjednotená opozícia, ktorú tvoriliKamenev,ZinovievaTrockij,bola porazená a jej stúpenci boli do decembra1927vylúčení zo strany.

Po porážke Zjednotenej opozície Stalin prijal radikálnejšiu politiku a dostal sa do konfliktu s umierneným krídlom strany. Tieto dve frakcie manévrovali v zákulisí počas celého roka1928.Vo februári až apríli1929konflikt vyvrcholil a umiernení, označení ako Pravá opozícia alebo „pravičiari ", boli porazení a v novembri1929nútení „priznať svoje chyby ". Rykov18. mája1929stratil funkciu premiéra Ruskej SFSR v prospech Sergeja Syrcova, ale udržal si svoje ďalšie dva posty. Po priznaní ďalšej série „chýb "ho19. decembra1930nahradilVjačeslav Molotovna poste sovietskeho premiéra aj predsedu Rady práce a obrany. O dva dni neskôr bol Rykov vylúčený z politbyra a vzal so sebou všetky šance na politický postup.

Dňa30. mája1931bol Rykov vymenovaný za ľudového komisára pôšt a telegrafov, pričom túto funkciu zastával aj po reorganizácii komisariátu na Ľudový komisariát spojov ZSSR v januári1932.Dňa10. februára1934bol degradovaný na kandidáta (bez hlasovacieho práva) na člena ústredného výboru strany. Dňa26. septembra1936,v dôsledku obvinení vznesených na prvommoskovskom proceseproti Kamenevovi a Zinovjevovi a Tomského samovraždy, Rykov stratil funkciu ľudového komisára spojov, ale zachoval si členstvo v ústrednom výbore.

Súdny proces a smrť[upraviť|upraviť zdroj]

V očakávaní najhoršieho sa Rykov takmer rozhodol nasledovať príklad svojho blízkeho priateľa Michaila Tomského a predísť zatknutiu spáchanímsamovraždy,ale jeho rodina ho presvedčila, aby to nerobil. Keď sa začiatkom roka1937zintenzívnil Stalinovaveľký teror,Rykova aBucharinavylúčili z komunistickej strany a zatkli na februárovom až marcovom zasadnutí ústredného výboru. Dňa13. marca1938na procese s dvadsaťjednotkou boli Rykov,Bucharin,Nikolaj Krestinskij,Christian Rakovskij,Genrich Jagodaa šestnásť ďalších sovietskych funkcionárov uznaní vinnými z vlastizrady (že sa sprisahali s Trockým proti Stalinovi) a sovietskou vojenskou radou odsúdení natrest smrti.Rykov napísal sovietskej vojenskej rade list so žiadosťou o milosť, ale nepodarilo sa mu dosiahnuť, aby rozsudok zrušili.15. marca1938ho s väčšinou odsúdených popravili.

Rodina[upraviť|upraviť zdroj]

Rykovova manželka Nina Semjonovová bola zatknutá v roku1937.Jevgenija Ginzburgová, ktorá bola tiež zatknutá v roku 1937, zaznamenala, že k nej vo väznici Butyrka pristúpila „asi 55-ročná žena s výrazom akútneho utrpenia na tvári "a pýtala sa: „Už ich súdili? Zastrelili ich, či nie?" Ginzburgová sa dozvedela, že ide o Rykovovu manželku, ktorá márne čakala správy o svojom manželovi.4. marca1938bola Nina Rykovová zastrelená.

Ich dcéra Natália, narodená v roku1916,pracovala preNKVDako učiteľka až do otcovho zatknutia, keď ju poslali do administratívneho vyhnanstva vTomsku,kde ju1. marca1938zatkli a odsúdili na osem rokov vgulaguza „protisovietsku agitáciu ". Po odpykaní trestu v roku1946bola odsúdená na päť rokov vyhnanstva vo východnomKazachstane,ale ešte pred jeho uplynutím bola opäť zatknutá a vyhostená do Jenisejskej oblasti vKrasnojarsku.Vo vyhnanstve podstúpila dve operácierakoviny,nemohla pracovať a musela byť odkázaná na svojho manžela Waltera Perliho (19071961), bývalého dôstojníkaestónskejarmády, zatknutého počas sovietskej okupácie Estónska v roku1940,za ktorého sa v júni1949v exile vydala. Perli, ktorý pracoval akoúčtovník,finančne podporoval aj staršiu sestru Niny Rykovej, Jelenu Tolmačevovú, až kým ho neprijali do nemocnice s tuberkulózou. Prepustili ju v septembri1954,po 16 rokoch väzenia a exilu.

Rehabilitácia[upraviť|upraviť zdroj]

V roku 1988 sovietska vláda zrušila rozsudok a počasperestrojkyhorehabilitovala.

Pozri aj[upraviť|upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť|upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkovAlexei Rykovna anglickej Wikipédii aAlexej Rykovna českej Wikipédii.