Preskočiť na obsah

Antarktída

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Antarktída
Antarktída
Rozloha14 200 000 km2
Počet obyvateľov0 (no Antarktídu obýva 5000 výskumníkov)
Počet štátov0
Regióny0
Ďalšie odkazy
CommonsAntarktída
Satelitná snímka Antarktídy
Rozdelenie
Všeobecnozemepisná mapa Antarktídy.

Antarktídaalebo zastaranoAntarktis(zgréckehoἀνταρκτικός, to je „opakArktídy“,resp. „protiľahlá voči Arktíde “) je najjužnejšísvetadielnachádzajúci sa okolo južného póluZeme.Je takmer celá trvalo zaľadnená a zaberá plochu 14,2 mil. km². Obklopujú ju okrajové moriaJužného oceánu.Je to najchladnejší svetadiel, má spomedzi všetkých svetadielov najväčšiu priemernú nadmorskú výšku (2 280m n. m.) a najnižšiu priemernú vlhkosť vzduchu. Nemá žiadne stále obyvateľstvo. Antarktída je medzinárodná oblasť, iba na ostrovoch majú niektoré štáty meteorologické alebo rybárske základne. Antarktída je zároveň najsuchším kontinentom na svete z dôvodu že sa tu na povrchu nenachádza žiadna kvapalnávoda.

Naprieč Antarktídou sa tiahneTransantarktické pohorie,ktoré ju rozdeľuje nazápadnúavýchodnúčasť. Východná Antarktída je prevažne na východnej pologuli. ZahŕňaZem kráľovnej Maud,Nové Švábsko,Enderbyho zem,Mac Robertsonovu zem,Americkú vysočinu,Sovietsku plošinu,Wilkesovu zemaViktóriinu zem.Skalný podklad východnej Antarktídy leží prevažne nad hladinoumora. Západná Antarktídaje výlučne na západnej pologuli. ZahŕňaZem Márie Byrdovej,Polostrov Eduarda VII.,Pohorie výkonného výboru,Thurstonov polostrov,Ellsworthovu zem,Palmerovu zemaAntarktický polostrov.

Najvyšším vrchom Antarktídy jeVinson Massif,ktorý je vysoký 4 892 m n. m. Taktiež sa tu nachádza niekoľko činných, ale momentálne spiacich sopiek, z ktorých najznámejšia sa nazývaMt. Erebus(vysoká 3 795 m n. m.).

95 % povrchu zaberá pevninskýľadovec,ktorý je miestami hrubý až 4 km. Ľad na Antarktíde tvorí až 90 % objemu všetkého ľadu na Zemi. Tento ľad vznikol postupným vrstvením snehových zrážok, ktoré sa pod vplyvom tlaku vyšších vrstiev postupne premieňali na ľadovec. Nachádza sa tu približne 145 podľadovcových jazier, z ktorých najväčšie je jazeroVostok.Ľadová pokrývka izoluje jazero 400 000 rokov ale voda v jazere môže byť odizolovaná od 15 do 25 miliónov rokov. Jazero sa nazvalo podľa korvety Vostok, ruského moreplavca Bellinsgauzena. [1].

Podnebie tohto svetadiela je veľmi suché (150 – 200 mm zrážok ročne), čiže drvivú väčšinu územia tvorípolárna púšť.Taktiež tu namerali aj najnižšiu teplotu na Zemi, konkrétne −89,2 °C, ktorú namerali na ruskej (vtedy sovietskej) výskumnej staniciVostok.Sú tu dve ročné obdobia, dlhá a chladnázimaa krátke (max. 1 mesiac), chladné (max. denné teploty do 7 °C)leto.

V minulosti sa Antarktídu usilovalo kolonizovať 7 štátov (Čile,Argentína,Austrália,Nový Zéland,Francúzsko,Spojené kráľovstvoaNórsko). Po podpísaníZmluvy o mierovom a nekomerčnom využití Antarktídyv roku 1959 sa toto územie stalo medzinárodným (Antarktický zmluvný systém).

V súčasnosti sú jedinými stálymi obyvateľmi Antarktídy ibavedci(asi 5 000), ktorí pracujú približne na 70 výskumných staniciach. Najväčšia z nich je americká antarktická stanicaMcMurdo Stationa najchladnejšia stanica je ruská stanicaVostok.

Prvý človek, ktorý dosiaholjužný pólbol nórsky bádateľRoald Amundsen.Dosiahol ho 14. decembra 1911.

  1. STUDINGER, Michael.Subglacial Lake Facts[online]. Lamont-Doherty Earth Observatory, [cit. 2011-08-20].Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]
Milióny rokov dozadu 1100 – 750 600 – 550 – 200
Arábia
Madagaskar
India
Kongo Afrika Afrika
Patagónia Sibír Atlantika Južná Amerika
Atlantika Západná Arábia Baltika Austrália
Ur Rodinia Východná Gondwana Protogondwana Pannotia Laurentia Euramerika
(Laurussia)
Pangea Gondwana Antarktída Antarktída
Arktída Nena Západná Gondwana Protolaurázia Gondwana Laurázia Laurentia Severná Amerika
Baltika Baltika Avalónia Eurázia
Laurentia Severná Čína
Sibír Južná Čína
Oceány Mirovia Prototethys,Paleotethys Panthalassa Tethys
  • vodorovné a šikmé šípky - rozdelenie a spojenie
  • zvislé šípky - postupné pripájanie a oddeľovanie