Preskočiť na obsah

Bádensko-Württembersko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bádensko-Württembersko
(Baden-Württemberg)
Spolková krajina
Letecký záber na Stuttgart, hlavné mesto spolkovej krajiny
Poloha spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko v Nemecku (klikacia mapa)BerlínBrémyBrémyHamburgDolné SaskoBavorskoSárskoŠlezvicko-HolštajnskoŠlezvicko-HolštajnskoBrandenburskoSaskoDurínskoSasko-AnhaltskoMeklenbursko-PredpomoranskoBádensko-WürttemberskoHesenskoSeverné Porýnie-VestfálskoPorýnie-Falcko
Poloha spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko v Nemecku (klikacia mapa)
Vlajka
Erb
Štát NemeckoNemecko
Hlavné mesto Stuttgart
Rozloha 35 742km²(3 574 200ha)
Obyvateľstvo 10 753 880(31.12.2010)
Hustota 300,88 obyv./km²
Premiér Winfried Kretschmann (Grüne)
Kód ISO DE-BW
Wikimedia Commons:Baden-Württemberg
Webová stránka:http://www.baden-wuerttemberg.de/
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Bádensko-Württembersko(nem.Baden-Württemberg) je tretia najväčšia (podľa veľkosti a aj počtu obyvateľov)spolková krajinana juhozápadeNemecka.Vznikla v roku1952zlúčením bývalých historických územíWürttembersko-Bádensko,(Južné)BádenskoaWürttembersko-Hohenzollernsko.Hlavné mesto krajiny jeStuttgart.

Dejiny[upraviť|upraviť zdroj]

Bádensko-Württembersko pozostáva z bývalých historických územíBádensko,Hohenzollernsko,Württemberskoa časti regiónuŠvábsko.

Podruhej svetovej vojneSpojenecké vojskáustanovili tri krajiny:Württembersko-Hohenzollernsko,(Južné)Bádensko(obeokupované Francúzkom), aWürttembersko-Bádensko(okupované Spojenými štátmi). V roku1949sa tieto tri krajiny stali časťamiNemeckej spolkovej republiky.Článok118novej Nemeckej ústavy však jednako dovoľuje tieto krajiny zlúčiť. Po hlasovaní konanom9. decembra1951boli tieto štáty zlúčené a to25. apríla1952do spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko. V roku1956Federálny ústavný súd Nemecka ohlásil, že hlasovanie bolo nezákonné pretože bolo znevýhodnené obyvateľstvoBádenska.Hlasovanie sa potom konalo znovu v bývalej oblastiBádenskov roku1970s výsledkom viac než 81 % pre novú krajinu.

Geografia[upraviť|upraviť zdroj]

Bádensko-Württembersko (mapa)

Bádensko-Württembersko susedí s nemeckými spolkovými krajinamiPorýnie-Falcko(severozápad),Hesensko(sever) aBavorsko(východ). Na juhu potom susedí soŠvajčiarskom(s ktorým má hranice cezBodamské jazero), (s kantónmiSchaffhausen,Aargau,Thurgau,St. Gallen,Zürich,Bazilej-vidiekaBazilej-mesto), na západe sFrancúzskom(oblasťAlsasko). A okrem toho aj srakúskouspolkovou krajinouVorarlberskos ktorou má taktež hranicu cezBodamské jazero.

V kraji sa nachádzajú tieto veľkomestáStuttgart,Mannheim,Karlsruhe,Freiburg im Breisgau,Heidelberg,Heilbronn,Ludwigsburg,Ulm,Tübingen,PforzheimaReutlingen.

Západnú hranicu krajiny rovnako ako veľkú časť južnej hranice tvoríriekaRýn.Schwarzwald(Čierny les), hlavné horské pásmo krajiny, sa týči na východ od rýnskeho údolia. Bádensko-Württembersko zdieľaBodamské jazeroako ajpohorieAlpyzoŠvajčiarskom.

V Bádensku-Württembersku prameníriekaDunajv blízkosti mestaDonaueschingenvoSchwarzwalde.

Vzdelanie[upraviť|upraviť zdroj]

Bádensko-Württembersko je domovom niektorých z najstarších prestížnychuniverzítvNemecku,medzi ktoré patria univerzity voFreiburgu,HeidelberguaTubingene.V krajine Bádensko-Württembersko sa nachádzajú štyri z deviatich nemeckých znamenitých univerzít (Freiburg, Heidelberg, KarlsruheaKonstanz). Ďalšie univerzitné mesta súMannheimaUlm.Popritom sú dve univerzity umiestené v hlavnom meste krajinyStuttgarte,univerzita vHohenheimaUniverzita Stuttgart.Ludwigsburgje domovom, slávnej národnej filmovej školyFilmakademie Baden-Württemberg.

Obyvateľstvo a jazyk[upraviť|upraviť zdroj]

Bádensko-Württembersko sa dá rozdeliť na dve národnostné skupiny:

  • Bádencov - v Bádensku - symbolické hlavné mesto jeKarlsruhe
  • Švábov - vo Württenbersku - hlavné centrum jeStuttgart

Oddelení sú od seba pohorímSchwarzwald.Z historických dôvodov sa nemajú veľmi radi a existujú medzi nimi drobné trenice, ale už nie na politickej úrovni. Švábi sú považovaní za veľkých lakomcov a hovorí sa im ajŠkóti Nemecka.

V mnohých oblastiach v Bádensku-Württembersku, obyvatelia hovoria nárečímšvábštinouaalemančinou,ktoré sú takmer nezrozumiteľné knemčine,zvlášť v ich tvrdšej forme na vidieku.

Hospodárstvo[upraviť|upraviť zdroj]

Spolková krajina Bádensko - Württumbersko patrí medzi najbohatšie a najrozvinutejšie oblastiNemeckaa Európy s tradične nízkou mierou nezamestnanosti.[1]V spolkovej krajine pôvodne vznikli a majú svoje firemné sídlá mnohé z celosvetovo pôsobiacich a známych technologických a výrobných podnikov, napr.Daimler AG,Porsche,Robert Bosch GmbH,výrobca optických systémovCarl Zeiss AG,softvérová spoločnosťSAP AG.Napriek prítomnosti veľkých celosvetovo pôsobiacich spoločností je hospodárstvo Bádenska - Württumberska charakterizované najmä stovkami menších a stredne veľkých priemyselných a technologických podnikov, ktoré vytvárajú základ hospodárskeho bohatstva regiónu.[2]Podľa štúdie ekonomických novín Wirtschaftwoche realizovanej roku 2007 je spolková krajina Bádensko - Württumbersko ekonomicky naúspešnejím a nadynamickejším regiónomNemecka.[2]

Administratívne členenie[upraviť|upraviť zdroj]

Bádensko-Württembersko je rozčlenené do 35 krajinských okresov (Landkreise) a 9 nezávislých mestských okresov (Stadtkreise).LandkreiseajStadkreisesú zoskupené do štyroch vládnych obvodov (Regierungsbezirk)Freiburg,Karlsruhe,StuttgartaTübingen.

Deväť nezávislých mestských okresov (Stadtkreise):
BAD Baden-Baden
FR Freiburg im Breisgau
HD Heidelberg
HN Heilbronn
KA Karlsruhe
MA Mannheim
PF Pforzheim
S Stuttgart
UL Ulm

35 okresov (Landkreise):

UL Alb-Donau
BC Biberach
BB Böblingen
FN Bodensee
FR Breisgau-Hochschwarzwald
CW Calw
EM Emmendingen
PF Enz
ES Esslingen
FDS Freudenstadt
GP Göppingen
HDH Heidenheim
HN Heilbronn
KÜN Hohenlohe
KA Karlsruhe
KN Konstanz
Lörrach
LB Ludwigsburg
TBB Main-Tauber
MOS Neckar-Odenwald
OG Ortenau
AA Ostalb
RA Rastatt
RV Ravensburg
WN Rems-Murr
RT Reutlingen
HD Rhein-Neckar
RW Rottweil
SHA Schwäbisch Hall
VS Schwarzwald-Baar
SIG Sigmaringen
Tübingen
TUT Tuttlingen
WT Waldshut
BL Zollernalb
Okresy Bádenska-Württemberska
Okresy Bádenska-Württemberska

K okresuKonstanzpatrí tiežexklávaBüsingen am Hochrhein(BÜS), v blízkostiSchaffhausenuktorá je úplne obklopenáŠvajčiarskom.

Zoznam premiérov v Bádensku-Württembersku[upraviť|upraviť zdroj]

  1. 1952-1953:Reinhold Maier(FDP/DVP)
  2. 1953-1958:Gebhard Müller(CDU)
  3. 1958-1966:Kurt Georg Kiesinger(CDU)
  4. 1966-1978:Hans Karl Filbinger(CDU)
  5. 1978-1991:Lothar Späth(CDU)
  6. 1991-2005:Erwin Teufel(CDU)
  7. 2005-2010:Günther Oettinger(CDU)
  8. 2010-2011:Stefan Mappus(CDU)
  9. od2011:Winfried Kretschmann(Strana zelených)

Referencie[upraviť|upraviť zdroj]

  1. ^ "GDP of state". Portal of the Baden-Württemberg Statistics Office.
  2. ab^^ "BADEN – WÜRTTEMBERG – Economy". Eurostat. June 2004. Archived from the original on 23 December 2008.

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť|upraviť zdroj]