Preskočiť na obsah

Blesk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestiaO iných významoch výrazuBleskpozriBlesk (rozlišovacia stránka).
Blesk udiera doEiffelovej veže

Bleskje silnýprírodný elektrostatický výbojprodukovaný počasbúrky.Bleskový elektrický výboj – „blesk “je sprevádzaný emisiou svetla. Najčastejšie sú blesky medzioblakmi.Len každý tretí až štvrtý udiera dozeme.Najčastejšie sa vyskytujú tzv. čiarové blesky[1],zriedkavoguľové.

Hromje charakteristickýzvukovýefekt blesku vznikajúci tým, že elektrický výboj blesku zahrieva okolitývzduch,na vysokú teplotu a ten sa prudkorozpína.Tento dej je veľmi rýchly a pripomínavýbuch.Po skončení blesku sateplotaprudko znižuje, pritom sa vzduch prudko sťahuje a to spôsobuje otrasy a vytvára ohlušujúci zvukový efekt.

Vzhľadom na veľkúrýchlosť šírenia svetlavo vzduchu (300 000 km/s) je vidieť svetelný jav takmer okamžite avšak hrom počuť až o niekoľko sekúnd neskôr. Doba, ktorá uplynie medzi pozorovaním blesku a vypočutím sprievodného zvuku, je doba potrebná k tomu, aby sa zvuk dostal od zdroja k uchu pozorovateľa (rýchlosťzvuku je cca 330 m/s).

Blesk ako prejavatmosférickejelektriny je známy od raných čias vývoja ľudskej spoločnosti. Prvýoheň,ktorý človek poznal, bol pravdepodobne plameň vzniknutý úderom blesku do kra alebo suchej trávy. Podľabájeteda prišiel z neba. Už starodávne národy uctievali boha hromu a blesku. UGermánovsa voláThoraDonar,Egypťaniamali v kalendári mesiacAmšir(8. február – 9. marec) pomenovaný na počesť boha búrok. Vstarom Gréckuto bol vládcaOlympu– hromovládnyZeus.Boh hromu a blesku u Slovanov sa voláPerún(Parom). Aj dnes sa v prenesenom slova zmysle používa „Parom aby ťa vzal! “. V ruskom ľudovom podaní vládne búrkou prorokIlja(Eliáš), ktorý sa vozí vo svojom kočiari po nebi.Aristotelesv 4. storočí pred Kr. považoval blesk za horľavé výpary zeme, ktoré sa náhle zapália a vzbĺknu.

Vznik blesku

[upraviť|upraviť zdroj]

Prvá etapa vzniku blesku je prípravná – stupňovitý vedúcivýboj– leader. Leader sa pohybuje odbúrkového oblakuk zemi v rýchlo za sebou nasledujúcich žiarivýchkvantách,ktoré sú dlhé asi 50 m. Keď sa začne blesk vyvíjať, dosiahneionizovanéstredné pásmo jeho kanála v priebehu niekoľkých tisícin sekundy teplotu až 33 000 °C.

Negatívny nábojleadra indukuje na zemskom povrchu silný kladný náboj, a to najmä na predmetoch, ktoré z neho vyčnievajú. Pretože sa nesúhlasné náboje priťahujú, kladný náboj na povrchu zeme ide v ústrety zápornému náboju leadra a pritom vznikajú vzostupné výboje. Jeden zo vzostupných výbojov kladného náboja zeme sa dostane do styku s leadrom a tak určí miesto, kde udrie blesk a vytvorí kanál. Vzostupné výboje dosahujú výšku 30 až 50 m.Bleskozvodypodnecujú silné vzostupné výboje a tak umožňujú blesku bezpečnú cestu k zemi.

Druhá etapa priebehu bleskusa nazýva hlavná etapa. Keď dospeje kanál blesku k zemi, začne ním pretekať elektrický náboj oveľa rýchlejšie a prudšie. Je to mohutný výboj záporného elektrického náboja nahromadeného v oblaku a kladného elektrického náboja nahromadenéhoelektrostatickou indukciouna zemskom povrchu.

Guľový blesk

[upraviť|upraviť zdroj]
Bližšie informácie v hlavnom článku:Guľový blesk

Vzácnym javom vyskytujúcim sa pri búrkach je guľový blesk. Máva tvar gule priemeru od niekoľko cm po niekoľko dm, prejavuje sa svetielkovaním v rôznych farbách, voľne sa vznáša vo vzduchu alebo klesá nadol. Niekedy mizne výbuchom, inokedy sa ticho rozplynie. Jeho pôvod nie je dosiaľ celkom objasnený.

V júni roku1996vletela do továrne vTewkesburyvAnglickuguľa modrého a bieleho svetla veľkosti tenisovej loptičky. Pred početnými svedkami sa svetelná guľa odrazila od vnútornej časti strechy, točila sa okolo trámov, iskrila a nakoniec vybuchla silným oranžovým zábleskom. Ozvala sa pritom ohlušujúca rana a vyrazila poistky telefónnej ústredne.

  1. ČEMAN, Róbert.Neživá príroda.1. vyd. Bratislava: MAPA Slovakia Bratislava, 1999.ISBN80-967723-9-2.

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na WikicitátochWikicitáty ponúkajú citáty od alebo oBlesk
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuBlesk